Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi volt Rutherford szórási...

Mi volt Rutherford szórási kísérlete leegyszerűsítve, hogy én is megértsem?

Figyelt kérdés
Sürgős válasz kéne, holnap kémia, és Rutherford szórási kísérletéről kell írni 10 sort, de hiába olvasgatom, nem értem, hogy miről is van szó..Köszi!
2011. szept. 7. 16:22
 1/6 anonim ***** válasza:
69%

ezt sem érted?

[link]

2011. szept. 7. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyjából értem, magát a kísérletet viszont valahogy nem értem. Annyi van meg, hogy van valami aranyfólia, és azon az alfa-sugárzás nem minden részecskéje hatolt át a hézagos atomrács között, hanem 90 fokos szögben kitértek. De hogy miért, meg hogy ez így jó-e azt nem tudom...:$
2011. szept. 7. 18:20
 3/6 anonim válasza:
0%
Kémiakönyved van? Na ugye. Benne van.
2011. szept. 7. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg: aranyfóliát bombáznak alfa-részecskékkel (hélium atommagokkal). Az eredmény az lett, hogy a részecskék többsége eltérülés nélkül keresztülhaladt a fólián, de egy részük valamilyen mértékben (nem feltétlenül 90 fokkal) eltérült. Ebből arra lehet következtetni, hogy az atomok térfogatának csak egy kis része az atommag (ez térítette el a részecskéket), a legnagyobb része azonban "semmi". Az atom átmérője 10^-10 méter, az atommagé 5 nagyságrenddel kisebb (10^-15 m). A részecskék az atommagokkal való ütközések és az atommagok elektromos taszítása miatt térültek el. (Az alfa-részecske és az arany atommagjai egyaránt pozitív töltésűek.)


Rutherford a kísérlet alapján új atommodellt alkotott, amelyben a középen elhelyezkedő kis méretű, pozitív töltésű atommag körül negatív töltésű elektronok keringenek körpályákon. Ezzel azonban volt egy kis probléma: a körmozgás állandóan gyorsuló mozgásnak számít, ezért az elektrodinamika törvényei szerint az elektronoknak sugárzás kibocsátása közben a magba kellene zuhanniuk. Ezt azonban nem teszik. A Rutherford-féle modellt Bohr atommodellje váltotta föl, az előbbi problémát viszont ez se tudta megoldani.


Remélem érthető volt. Ha nem, kérdezz valami konkrétat, hogy mi nem világos.

2011. szept. 7. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nem, ez nincs benne a tankönyvben, a kedvedért megnéztem még egyszer, de nem, nincs benne...

Köszönöm szépen, most már értem, csak más helyeken olyan furán volt leírva...Köszi!:)

2011. szept. 7. 19:03
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi még egyszer a választ, 5-öst kaptam!:D
2011. szept. 11. 19:56

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!