Lehetséges, hogy van több szín is, mint amit mi ismerünk?
igen és nem.
egy tárgynak a színe attól függ, hogy róla a szemünkbe milyen frekvenciájú elektromágneses sugárzás(ok) érkeznek.
ez két dologtól függ, a tárgytól és attól, hogy milyen sugárzás éri éppen.
Ha innen nézzük, akkor vannak a különböző hullámhosszú elektromágneses sugárzások, ezek a színek, minden frekvencia egyedi, megvan az összes szín, nincs több.
De, és a dolog itt kezd érdekessé válni.
Mi csak 3 színt (frekvenciát) érzékelünk. Ezek a piros, kék, zöld. (amit te írtál, az a festékekre vonatkozik, az megint egy másik kérdés) Ha olyan frekvenci éri a szemünket, amire nincs kiélezett receptorunk, akkor egy vegyes érzékelés jön létre, azaz többfajta receptor is jelez bizonyos mértékben. Ezért lehet elvileg minden színt a három alapszínből kikeverni.
Na, most jön a trükk.
A legtöbb szín amit látunk keverék. Nem egy bizonyos hullámhosszból áll, hanem többféléből. Viszonylag könnyű elképzelni, hogy két különböző összetételű keverék okozhat ugyanolyan hatást a szemünkben, ezért ezeket azonosnak látjuk, pedig az összetételük nem azonos.
(ha láttál már fekete-fehér tv-t akkor könnyű elképzelni a dolgot, ott bőven elképzelhető, hogy két dolog azonos szürke árnyalatú, közben valójában az egyik zöld a másik meg barna)
ugyanez van azzal, ha valakinek (embereknél is van ilyen) többfajta receptora van. Több színt (színösszetételt) tud megkülönböztetni. Persze ettől nem a színek lesznek többen, hanem többfélének látjuk őket.
Egy tanulmány szerint a nők 2-3% -a rendelkezik az alap három fényérzékelő csapocska mellett egy negyedikkel is.
1. Szín végtelen sok van, mivel a színek egyértelműen azonosíthatók frekvenciákkal. Tehát több van, mint amennyit el tudtál képzelni :D
2. Az, hogy ki hogyan érzékeli a színeket, kognitív szájensz kérdésköre, és így nehéz elképzelni és vitázni a témában. Mindenesetre ez nem fizika vagy biológia, hanem percepció kérdése.
Ugye vannak a mindenki által ismert színek: piros, kék, zöld, sárga, stb. De mi van, ha vkinek a szeme másképp látja a zöldet, mint én? Konkrétan, mi van, ha ő a zöldet olyannak látja, mint én a pirosat? Hisz' senki nem látott még a másik ember szemével, szal nem tudja bizonyítani, hogy a másik hogy lát. És tulajdonképpen ezek a szín nevek csak megtanult szavak, lehet h mindenki másképp látja.
Egyébként ha eljön a szemátültetések kora, lehet, hogy ezt tényleg be tudják bizonyítani, avyg meg tudják cáfolni :P.
Elektomágneses sugárzások vesznek minket körbe. A legkissebb hullámhosszal (és tul.képp energiával) rendelkezők az un. gamma-sugarak. Utánna jönnek a többek között a gyógyászatban is használt röngten- sugarak, majd az ultraibolyasugarak (UV). Ilyen sorrendben nő a hullámhosszuk (egy jellemző érték). Az UV-k után jön egy nagyon vékony sáv az un. látható fény tartomány, amit az infravörös... hullámok követnek. A szemünk az a látható fény tartományba eső elektromágneses hullámokat képes érzékelni. Egy adott hulámhosszhoz egy adott szín tartozik. A színek elnevezése (vagy "színe") tehát a hullámhossztól függ. Azért vörös a vörös mert a hullámhossza 760 és 620 nm között van (mivel nem pontos érték megvan az egyik magyarázat pl az árnyalatokra) stb. Tehát a zöld nem azért zöld mert annak látjuk.
Dolgok színe: A testek kölcsönhatásba lépnek a fénnyel. Az adott szerkezetnek, minőségnek megfelelő színt fogjuk látni a tárgyak esetében. Bizonyos színeket (sugarakat) elnyel, bizonyosakat visszaver... Ez és még néhnány egyszerű dolog befolyásolja a tárgyak színét, amit talán itt most felesleges részletezni (akit érdekel: "színkör", "komlepmenter színek").
A magyarázatom a teljesség igénye nélkül íródott, de talán néhány hibás elképzelést és gondolatot tisztáz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!