Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 1. Miért mérgező a szén-monoxi...

1. Miért mérgező a szén-monoxid? Milyen folyamat során jut a levegőbe? 2. Milyen tulajdonságú a kén-dioxid? (szín, szag, halmazállapota szobahőmérsékleten, felhasználása) 3. Mi a foszfátion jele?

Figyelt kérdés

6. Milyen tulajdonságú a szén-dioxid? (szín, szag, halmazállapota szobahőmérsékleten, felhasználása) 7. Három tulajdonság a sósavról.8. Milyen élettani hatása van a szén-dioxidnak? A növény élet számára a szén-dioxid nélkülözhetetlen. Miért? 9. Milyen tulajdonságú az ammónia? (szín, szag, halmatállapota szobahőmérsékleten, felhasználása) 10. Mi a jele a nitrátionnak? 11. Szénsav három tulajdonsága.Milyen kristályrácsot alkotnak a nemfémes elemek szilárd halmazállapotban?Írd le a rácstípust, és írj mindegyikhez egy-egy példát.6.Miért káros a levegőbe kerülő kén-dioxid? Milyen folyamat során jut a levegőbe?4. Sorolj fel a salétromsav tulajdonságai közül legalább hármat.


¤Nem az van,hogy nem akarok tanulni,csak ha így leírom és valaki megválaszolja gyorsabb,és legalább gondolkodtam is rajta.Szóval ha valaki BÁRMELYIK kérdésre tudja a választ,az írja meg legyenszíves.Segítségeteket előre is köszönöm. : )


2011. ápr. 5. 17:49
 1/5 anonim válasza:
82%

Yo!


6) Az oxigénnél erősebben kötődik a vörösvérsejtek Fe-jéhez (emlékeim szerint 25-30x erősebben), ami fulladást is okozhat (levegőben 5% CO2 koncentráció már kényelmesen sokszorozza a halálos "adagot").

Tökéletes égés során kerül a levegőbe (CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O, mivel az égés oxigénnel való reakció). Felhasználása: tűzoltókészülék, üdítő, fagyasztott formája (szárazjég) hűtésre, olajfúrásnál nyomatnak le belőle még, és könnyebben a felszínre juttatható a kőolaj, felhozza a nyomás.


2) SO2, színtelen, erősen mérgező gáz (szobahőmérsékleten). (Kis poén, egyik általános iskolai tanár csak így fogadta el: színtelen, szagtalan, szúrós szagú gáz). Szóval elég büdös :P. Levegőben a vízpárával kénes savat alkot (SO2 + H2O = H2SO3 az általános képlet), ami a savaseső egyik fő alkotóeleme. Kénsav gyártására használják, illetve Claus-eljárás mosólúg regeneráló.


3) PO43- (3xosan negatív, a négyes alsóindexben van)

4) Salétromsav: pH értéke savas tartományban van :P, az arany kivételével mindent old, tiszta állapotában színtelen(?), szúrós szagú lötty, sósavval keverve kapjuk a királyvizet, ami még az aranyat is oldja. Robbanóanyagokhoz, műtrágyák gyártásához is használják.

5) Legyen ez a "miért káros a kéndioxid a levegőben", mivel ezt is 6-ossal jelölted.

Ahogy fentebb írtam, kénessavat alkot a levegőben. Elzárja a "napfény útját" (ez de rossz mondat :D), viszont a hőt sem engedi távozni a légkörbe (se ki, se be, üvegház hatású gáz). Cefetül kellemetlen belélegezni nagy koncentrációban (elvonja a sejtektől a vizet, kiszorítja az oxigént stb). Őő... Közelekedés, kéntartalmú anyagok (pl. gumiabroncs, óójeee) égetése, gyárak, vulkáni tevékenységek stb.


1) SZÉN-MONOXID, színtelen, szagtalan gáz, a levegőnél nehezebb, ezért a talaj felé ül le, még a szén-dioxidnál is erősebben kötődik a vérsejt "vasmagjához". Tökéletlen égéskor keletkezik, illetve a must borrá erjedésekor :D (ezért köll gyertyával lemászni a borospincébe, ha az elalszik, akkor kotrás fel :D)


7) Sósav. Erős sav, színtelen folyadék, ami még büdös is. VIZES OLDATA A HIDROGÉN-KLORIDNAK!!! (HCL aq.), a legtöményebb sósav is csak 36 m/m%. Hipóval (bocs a pongyola írásmódért) tilos keverni, mert klórgáz szabadul fel


8) Kezdek lustulni... Mérgező (vörösvérsejthez kötődés), nehezebb a levegőnél (kiszorítja az oxigént a szervezetből), üvegházhatású gáz

a növények megkötik a co2-t, glükóz "gyártásához" használják a növények (nem vagyok biztos benne, de azt hiszem, a fotoszintézishez is szükséges).


Még két kérdésre válaszolok, a 11-est már lusta vagyok :)

9) színtelen, büdöööööös!, gáz. Felhasználását a wikipedia megmondja :)


10) NO3- (3as alsóindex, 1xesen negatív)


11) egy kis bónusz, de nem egész válasz... H2CO3 vegyejele, 62g/mol, gyenge sav


Na, köszi, elég volt a kémiából :)

Most én kérdezek!

Dunaújvárosban tanulsz a Lórántffyban? Egyik dolgozatféleségre emlékeztetnek a kérdések... szinte ugyan ezek voltak ^^

2011. ápr. 5. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
nem,xx.ker-ben tanulok,8.-ba járok :D
2011. ápr. 5. 18:37
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon erős kritikával kell fogadni a fent írottakat. A válaszoló ugyanis az emlékei alapján ír valamit, gondolkodás nélkül.


Ha igaz lenne, hogy a széndioxid sokkal erősebben kötődik a hemoglobinhoz mint az oxigén (6), akkor a szervezetünk által termelt széndioxidtól nem tudnánk megszabadulni és saját anyagcseretermékeinkbe fulladnánk bele.

A mondat, hogy erősebben kötődik a hemoglobin vas-komplexéhez, a szénmonoxidnál kellett volna!!! És a szénmonoxidnál helyes tökéletlen égés mellé, a must erjedését is odaírja, holott az a széndioxid!

Arról már nem is beszélve, hogy a szénmonoxid szerinte nehezebb a levegőnél. Mivel a levegő átlagos moláris tömege 29 g/mol a szénmonoxidé meg csak 28, ezért könnyebb a levegőnél. Nem véletlenül kell a mennyezetre szerelni a szénmonoxid detektorokat.

Szóval kedves kérdező, kétszer is nézz utána, hogy az első válaszoló mit írt, mert szamárságok is vannak benne...

2011. ápr. 6. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

A "szamárságok" kifejezést visszautasítom. A "helytelen, hibás megoldás" kifejezést természetesen felvállalom :).

Hogy őszinte legyek, a "kitűnő" rövidtávú memóriám miatt gyakorta keveredtem bele, hogy szén-dioxid avagy szén-monoxidról van szó =).

A javításokat köszönöm!

2011. ápr. 6. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Ja...ez a nemzeti tankönyvkiadós ,,Nemfémes elemek és vegyületeik" rész. Nálunk is ez lesz holnap tz, csak barátnőm lefényképezte :D úgyhogy köszi a válaszokat!!! :)
2012. jan. 4. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!