Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől van az, hogy ha szemben...

Mitől van az, hogy ha szemben állsz egy tükörrel, a bal-jobb oldalt felcseréli, de az alul-felült nem? Miért nem a lábam mozdul meg a tükörképben, ha a fejem megmozdítom?

Figyelt kérdés
2009. ápr. 17. 21:00
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Miért cserélné fel a jobb és bal oldalt? A jobb oldalad képe a jobb oldaladon van. A bal oldalad képe a bal oldalon.
2009. ápr. 17. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
De ha a bal kezem emelem meg, a tükörképem a jobb kezét, nem?
2009. ápr. 17. 22:30
 3/13 anonim ***** válasza:
81%
Nem.
2009. ápr. 17. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Dehogynem!
2009. ápr. 17. 22:52
 5/13 anonim ***** válasza:
86%

Mit nem értesz? Ha a bal kezed emeled fel, akkor a bal oldaladon emeli fel a tükörképed is a kezet. Nem?


De!

2009. ápr. 17. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

képzeld el, h szemben állsz a tükörrel. Fölemeled a jobb kezed. Megvan?

Mit emelt föl a tükör? Megvan?

Akkor most ugyanezt játszd el úgy, mint ha hátatfordítanál önmagadnak. Emeld föl a jobb kezedet. Megvan?

Mit emelt föl a tükör? Megvan?

Nos, ha szemben áll veled egy ember, és kéred, hogy utánozzon, mutassa a te tükörképedet, és ugyanígy fölemeled a jobb kezedet, akkor ő is fölemeli ugyanazt az oldalt, ami az ember esetében valóban a bal kéz.

De ha te megfordulsz, és mögötted állva emeli föl ugyanazt a kezét, mint te?

Remélem, ezzel meg tudtam magyarázni, hogy a tükörkép miért is emeli föl ugyanazt a kezet.

2009. ápr. 17. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 dellfil ***** válasza:
100%

Nem tudom miért bonyolítjátok az egyszerűt...

Mondjuk, kezet akarsz fogni valakivel... valószínű szemben állsz vele. Melyik kezed nyújtod? A jobbot. Ő is a jobb kezét nyújtja. Azt ami neked a bal kezeddel szemben van. Vice versa.

Ennyire egyszerű.

2009. ápr. 18. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
96%

Ezt a kérdést már Platon is felvetette, gondolom tőle is sokan megkérdezték, hogy "ezen meg mit nem értesz" :)... a "vicces" a dologban az, hogy tényleg mindenki számára triviális, hogy így van és érthetetlen, hogy mit nem lehet érteni rajta... én mégsem hallottam még rá frappáns (mindenkit meggyőző) választ, úgyhogy nyílván én sem olyat fogok adni:


Geometriai szempontból a tükör semmit nem fordít meg csak az (előre hátrát...), pontosabban a rá merőleges irányokat és ennyi, kész-passz... a többi már csak a mi "hülyeségünk", ugyanis a jobb-balt más viszonyrendszerben kezeljük, mint a fent-lentet... előbbit úgymond magunkhoz képest nézzük, utóbbiak meg elég egyértelműek.

Szépen fogalmazva a koordináta tengely körüljárási iránya változik meg...


Lehet ezt még fejtegetni hosszan egyéb nem geometriai szempontból pedzegetve a témát: filozófiai, kognitív pszichológiai stb szempontból, de azokhoz én annyira nem értek, hogy a féltudásomat fitogtassam :D

2009. ápr. 19. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Még hogy "féltudás"!

Kedves 13.31-es válaszoló most kezdem érteni!

Köszi mindenkinek!

2009. ápr. 19. 14:08
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem értek egyet ezzel, már hogy nem sikerült frappáns választ adni...

Azért drága idióták, mert a jobb és a bal az emberfüggő, relatív dolog, attól függ, merre álsz. A jobbnak és a balnak egy jó definíciója van, az a jobb, amerre a fejemtől a jobb kezem van.

Lefele meg a föld közepe fele van, ami független tőlem, a tükörtők, mindentől.

2009. ápr. 20. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!