Biológusok! Van álláslehetőség?
Milyen szakirányban és az milyen helyeken?
Vagy milyen mesterképzésre lehet átmenni biológia szakról?
...és még azt szeretném megtudni, hogy aki végzett milyen tanuló volt középiskolától kezdve. Köszönöm a válaszokat!
Ismeroseim kozul, akik hosszabb-rovidebb ido alatt elvegeztek a biologus szakot, tulnyomoreszt valamifelekeppen biologiaval foglalkoznak. Van aki termekmenedzser lett, lett aki gyogyszerengedelyeztetest intez, vannak tanarok, es persze van aki londonban felszolgal. A tobbseg bekerult a doktori kepzesbe, es vagy vegzett, vagy uton van a doktori megszerzese fel. Persze ettol a ponttol is vannak olyanok akik elhagytak a palyat. Azok akik doktorit szereztek majdnem mind kutat valahol... belfold/kulfold vegyesen. Fontos, hogy ezek az adatok foleg molekularisbiologia/biokemia teruleterol vannak meritve. Aki legyeket azonositott seggszor szam alapjan, kesobb joval nehezebb helyzetbe kerult. Rendszertan es okologia vonalrol tobb a palyaelhagyas. Nem lehetetlen ugy se a dolog, csak nehezebb. Ugy tenyleg nagyon jonak kell lenni.
Hogy milyen mesterkepzesre lehet atmanni... fogalmam sincs. Meg osztatlan kepzesben kaptunk diplomat.
Amugy altisotol kezdve az egyetemig sosem voltam kituno tanulo. (kivetel ez alol a szakiranyu kepzes es a doktori, mert akkor csak otosom volt, de az nem er.) De azert az 4.5 mindig osszejott.
Msc-t egyememenként változo.
Hogyha végig kettes voltál, akkor is felvesznek.
Csak jol kell megirni az érettségit. :D
Asszem' eltére kellett a legtöbb pont. Kb 370.
Középfoku nyelvvizsga, ha jol tudom 40 pont és az emelt is 40.
370-80=290
290/2=145
145/2=72,5
Tehát ha az eltére akarsz menni, akkor a két érettségit legalább 72,5%-osra kell megirni.
AZ egyik mindenképp emelt biosz. + egy reál tárgy, lehetöség szerint kémia.
Én jövöre megyek. :D
Pécsre kb 260 pont kell. Oda elég 2 db 45% érettségi is, nyelvizsgával és emelt bioszal. :D
ELTÉn végeztem, most doktorizok. Megerősítem azt, amit döncike mondott (szintén ELTE ő is), az osztott képzéssel kapcsolatban ugyanezek a tapasztalatok. Egy jó hír, hogy Bsc után is van lehetőség pályaelhagyásra. A kb. harminc végzett Bsc-s (kb. 300-an indultunk... jó, 260-an...) közül ketten nem folytatták helyben az MSc-t, az egyik Kanadába ment gyakornoknak, a másik egy gyógyszercégnél helyezkedett el laboránsi munkában, ideiglenesen (később máshol folytatta a tanulmányait mindkettő). A végzett MSc-sek között a helyzet ugyanaz, mint régebben: etológián hatalmas a tolongás, csak a legjobb nyerhet (és kell a doktori), ökológián, taxonómián is erős a túlképzés, munka doktori nékül nincs, természetvédeni el lehet menni, de nem fizetik meg, a molekuláris szakirányok közül az immun erősen tartja magát (de ott is szűrnek, ki mehet tovább, aki pedig el akar helyezkedni, gyakran kénytelen inkább továbbtanulni), a biokémián egyértelmű a túlképzés, a genetika/molekuláris sejtbiológia rész pedig elvan, mint a befőtt (van hely, van ember... jobbára... és külföldi lehetőség is akad).
Ha nem bio Msc, akkor pl. környezettan (fogalmunk sincs, mit csinálnak ezzel a végzettséggel, nem sok emberről hallottam, hogy elhelyezkedett vele... ők a "rejtélyes faj"), anyagtudomány (alig vannak a pályán... felfutó tudományágnak néz ki, de kérdéses, van-e rá kereslet, vagy még csak kínálat), esély van átmenni kémiára is, biotechnológia még, talán orvosi/állatorvosi/kertészeti helyekre átvesznek, ha van erre lehetőség. A többség viszont helyben marad. Hiába nyílt a rendszer, az ElTÉről máshová nem igazán mentek el (csak az a két ember, de ők más okból), ide jött kb. fél tucat új arc, szóval a Bsc után gyakran helyben maradnak a hallgatók, nem hogy szakot, de egyetemet sem váltanak. Viszont lehetőség van másoddiplomát szerezni Msc rendszerben is (ilyen hallgatótársunk is volt, remek ember).
Milyen tanuló voltam? Majdnem kitűnő mindig, de ez nem számít, kiváló végzett hallgatótársaim közül igen sokan közepessel végeztek a legtöbb "szükségtelen" tantárgyban, a szakirányukhoz kapcsolódó, általuk választott tantárgyakat viszont kiváló érdemjeggyel teljesítették. És ők kaptak kitüntetéses oklevelet, nem én. (Mondjuk soha a büdös életben nem fog és nem is számított sehol a jegy.) Nem a tanulmányi eredményeid érdekesek, hanem az, hogy mennyire vagy kitartó és mennyire vagy képes tanulni: akár az összefüggéseket átlátni, akár biflázni (sok tantárgyat egyszerűen nem lehet máshogy... lásd taxonómia... sok összefüggés nincs a latin név és az élőhely között). Ha nem csúszol egy évet sem, mire eljutsz a végzésig már nem azon fognak szórakozni, hogy tudod-e a kőpattintgató boglárka latin nevét és védelmi státuszát [amúgy Ranunculus lapisfindum, státusza EW, vadon kihalt, mert csak egy példánya létezik a fejemben], hanem hogy érted-e amit beszélsz, tisztában vagy az alapfogalmakkal. Ha csúszol, akkor sajnos a következő évfolyammal együtt végzel, és ha több embert kell vizsgáztatni, akkor a tanárok is erősebben szűrnek, több kérdést tesznek fel. De a boglárka nem lesz köztük. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!