Hogy lehet ilyen egyszerű az E=mc^2?
(Ostoba kérdés következik, az erős idegzetűek és az alacsony vérnyomásúak olvassák tovább!)
Tegnap este ezen gondolkoztam, mert teljesen hihetetlen számomra. A c^2 egy állandó, a fény sebességének a négyzete. Viszont m a tömeg, ami egy etalontól függő, azaz hasraütésszerűen definiált mennyiség. Annyi egy kilogramm, aminek pont akkora a tömege, mint egy fémdarabnak, amit Párizs közelében őriznek. E pedig az energia, ami pedig származtatott mennyiség, szintén hasraütésszerű definícióval. Egy joule az annyi energia, ami 1 newton kifejtéséhez kell 1 méter távolságon, és newtonban szintén szerepel a tömeg.
Amit hiányolok a képletből, az az arányossági tényező. Az SI-rendszert Einstein halála után vezették be, de nem hiszem, hogy ehhez a képlethez igazodtak, és ő is ezt használta. Hogyan lehetséges ekkora szerencse, hogy nem kell a képletbe sem egy szorzó, sem egy osztó, sem egy hatványkitevő, semmi? Gondolom ez Einsteinnek hosszú és bonyolult számítások tömkelege után jött ki ebben a formában.
Úgy látom, hogy a lehetetlenséggel vetekedik annak a valószínűsége, hogy a képletben szereplő mértékegységeket pont úgy választottuk meg, hogy ez így nézhessen ki. Szerintem a gondolkodásmódomban van a hiba, de nem tudok rájönni, hogy mi az.
10:23
A képlet átrendezésében igazad van, az valóban így történik. De az einsteini definícióban a test nyugalmi tömege szerepel, azaz v=0.
11:08
Felhívom a figyelmedet, hogy a "kilo" egyszerűen csak 1000-t jelent...
Pedro
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!