Leírná valaki, hogy a hálózati konnektornak milyen érintkezői vannak?
Nagyon leegyszerűsítve:
Van a fázis, azon jön az energia. A másik a föld (vagy inkább nulla), ami a párja, tehát ha úgy képzeljük, hogy a fázison jönnek az elektronok, akkor a földvezeték felé folynak el, miután áthaladtak a terhelésen, pl. lámpában vagy a porszívóban. Úgy képzeld el, mint pl. a vizimalmot. Fentről jön a víz (fázis), munkát végez a vízkeréken (terhelésen) és ugye valahova el kell folynia, ez lesz a patak (föld).
Kicsit bugyuta a példa, bocsi. :)
A harmadik, ha van, az a védőföld, a bedugott készülék fémházához van kötve a csatlakozón és a kábelen keresztül. Azért jó, mert ha valami elromlik a készülékben (pl. mosógépben), és a fázis 230V-ja átkerül a külső házra, akkor a védőföldön keresztül rögtön elfolyik a föld felé, és ez az áram lekapcsolja a biztosítékot. E nélkül viszont ha rátenyerelünk a készülékre, akkor jó eséllyel rajtunk keresztül fog elfolyni az áram, ami elég kínos tud lenni.
Nem tudom, erre gondoltál-e.
Az előttem szólót kijavítanám/egészíteném annyival:
A föld szót ne használjuk a nullára, mivel már használjuk a földelés védőföld (röviden föld-re) ha a kettő összekeveredik, akkor komoly gond lehet belőle.
HA megbontod/javítasz egy elektromos készüléket, pl. konnektort cserélsz rajta, majd a földelést felcseréled a nullával, akkor a házban az összes elektromos berendezés áramütés veszélyes lesz. A rossz helyre kötött földelésen keresztül 50-50% eséllyel a fázist kijuttatod a készülék burkolatára. Ezért SEM szóban sem valóságban nem keverendő a két jelölés.
A nullára lehet használni a hideg (ér) szót is.
A földelés típusától függően, valamint a zárlat mértékétől függően a biztosíték nem mindig kapcsol le. Sőt az esetek nagy részében nem kapcsol le.(Régebbi TT rendszer esetén és TN rendszer esetén egyaránt) Ennek az az oka, hogy a fázis a legtöbb esetben nem közvetlenül jut ki a burkolatra, hanem valami terhelésen keresztül, ami korlátozza a folyni képes áram mértékét, a biztosíték érzékenysége alá.
Ilyen esetekre alkalmazzák az úgynevezett áramvédő kapcsolót. Ez gyakorlatilag megméri, hogy mennyi áram folyik be a fázison, és mennyi folyik ki a nullán. Ha a kettő nem egyezik meg, az azt jelenti, hogy a földelésen keresztül szivárgó áram van, és lekapcsol. De ez nem a biztosíték része, ez külön berendezés, amit kérni kell a vill szerelőtől, hogy tegye fel, a ház biztos védelme érdeklében. (Áramvédő kapcsoló után nem alkalmazunk nullázást, csak elötte!!! Ellenkező esetben a kapcsoló nem funkcionál.)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!