Az univerzum determinált?
Jó, tuképpen igazad van. Mondjuk úgy, hogy jelen eszközeink és tudásunk birtokában nem determinált. Egyébként mivel nem ismerjük a világunkat 100%-ig, ezért a kérdés természetesen filozófikus. Én is úgy értem, hogy AKÁR determinált is lehet, ez nem mondana ellent sem a kvantumfizikának, sem más statisztikai eszközöket használó elméletnek.
Egyébként ne legyen félreértés, értem én a kiszámíthatatlanság álláspontját, és nincs is vele semmi gond, cáfolni sem akarok semmit, csak próbáltam távolabbról nézni a kérdést. :))
"Én 11-ről tudok!"
Ezen olyan jókat szoktam mosolyogni :D Na sorold fel őket, de nehogy kimaradjon egy is !
Szerintem a 8 dimenzió Garrett Lisi elméletéhez tartozik, a 10-11 (?) dimenzió meg a húrelmélethez. A húrelmélet elfogadottabb, de sok problémával küzd. A másik, Lisi-féle viszont még abszolút nem elfogadott.
Lisi:
Nem mintha ennek sok köze lenne az eredeti kérdéshez. :))
"ki van zárva, hogy pontosan ismerjük a kezdőfeltételeket"
Elfogadom, hogy nem ismerhetjük, de azt hogy nincsenek is, azt már nem mondja a szabály. Vagyis nem ismerhetjük meg, de attól még létezhet egzakt kiindulási állapot.
De ez már tényleg filozofálgatás, kicsit kezd parttalan lenni a vita. Pláne hogy végig azt hangoztattam, hogy a determinizmus nem mond ellent a kvantumfizikának, nem cáfolja azt. :))))
Igen. Az utolsó hozzászólóval értek egyet. Különben párszor már végigzongoráztuk a témát, és nem is nagyon jutottunk sehova. Pl itt:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__13..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!