Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért dörög az ég, villámlás...

Miért dörög az ég, villámlás után?

Figyelt kérdés
2011. júl. 19. 20:35
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A valóságban a villanás és a dörgés egyszerre történik. Mivel a hang lassabban terjed, mint a fény, (~330 m/s, c ~ 300000 km/s), a tőlünk több km-re kialakuló villámlást szinte azonnal észleljük, a hangját viszont csak d/330 másodperccel később halljuk meg.
2011. júl. 19. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
88%
A villám belehasít a levegőbe ott széjjel csapja a levegöt és az ütéstől a molekulák egymáshoz ütődnek.Ezért rombol szilárd anyagban is.
2011. júl. 19. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

"belehasít a levegőbe" - szóval köznapian fogalmazva elektronok áramlanak, azaz villamos áram folyik. Igaz, hogy több ezer Amperes, ahogy kollégám mondta "ott dinnyényi elektronok vannak" - de ez persze csak humor...


Az elektronok ugyanolyan picik, csak rengeteg áramlik át, ezért nagy az áramerősség. Viszont a nagy áramerősség hirtelen hőmérséklet növekedést, és ionizációt okoz, emiatt a villám útjában lévő gázok robbanásszerűen kitágulnak, és ez egy lökéshullámot (hullám sorozatot) indít, amit mi dörgésként érzékelünk.


Pedro

2011. júl. 19. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
46%
Igen, és mivel a szemünk előrébb van, mint a fülünk, előbb látjuk a jelenséget, és utána halljuk. :)
2011. júl. 19. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ezzel kapcsolatban megemlítenék egy érdekes jelenséget. Tipikusan a 1000-4000 méter távolságban történt villámlás esetén figyelhető meg. Arról van szó, hogy az ilyen nem túl közeli, de nem is távoli villámoknál megfigyelhető egy halkabb sercegés szerű hang, mégpedig a villámlással egyidőben (!), majd a 'rendes' időben megérkezik a dörgés is. Sokakban felvetődhet, hogy ez hogy lehet, ha a hangnak különben idő kellene hogy minket elérjen.

A magyarázat a következő: A villámlás egy meglehetősen széles spektrumban sugárzó elektromágneses impulzust hoz létre. (Ez az oka annak, hogy mindegy a rádió hova van hangolva, a villámláskor sercen egyet.) Nos az emberi agy ilyenkor mint vevő funkcionál, és a villám elektromágneses hatása közvetlenül ingerli a hallóidegeket, illetve az agy hallásért felelős részét. Ezt persze az agy mint hangot "jeleníti" meg. Ez a jel erősség persze a távolsággal arányosan csökken (Ezért nem "halljuk ezt a sercenést a túlságosan távoli villámoknál), a közelebbieknél pedig már nem tudjuk különválasztani magától a tényleges hangjelenségtől.

2011. júl. 20. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
ugyanazért, amiért a gáztűzhely gyújtószikrája is dörög. Csak amit az produkál, az elég gyengus ahhoz, hogy sercegésnek hívjuk, s ne dörgésnek.
2011. júl. 20. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 ekeke ***** válasza:
Aranyosak a válaszolók, mindet lájkolom:)
2011. júl. 21. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!