Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A feketelyuk közepén tényleg...

Somogyilaszlo kérdése:

A feketelyuk közepén tényleg megáll az idő? (lent)

Figyelt kérdés
Ezt azért írom mert azt hallottam minél gyorsabban mozgunk annál lassabban tellik az idő és ugyanez van a gravitációnál is hogy minél nagyobb egy test közelében a gravitáció annál lassabban tellik az idő.Elméletileg a feketelyukak közepén és annak a környékén a gravitáció elérheti a végtelent tehát az idő megáll..,de akkor az a test ahol az idő megállt az örökké a feketelyuk közepén marad?
2011. júl. 12. 09:41
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
azért mondják hogy megáll, mivel ha eléred a fénysebességet, akkor is ezt érzékeled einstein szerint. ha a fekete lyukba eső anyag gravitációs gyorsulása túllépi a fénysebességet akkor elméletileg megáll az idő KÜLSŐ FIGYELŐ SZÁMÁRA. te akármikor akármennyivel is haladsz, ugyan úgy érzékeled az idő múlását. pontos adatokat nem tudhatunk a fekete lyukról, csak "elméletelet" alkothatunk. beigazolni akkor lehet, ha valami információ jön ki egy lyukból, de a fény sem képes elhagyni, így információ sem jöhet. ezért csináltak miniatűr fekete lyukat a CERN-ben (ami a hawking-sugárzás elméletét beigazolva azonnal elpárolgott) többek közt ezt tanulmányozzák.
2011. júl. 12. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:

Hihetetlen sötétség van itt egyesek fejében.

A fekete lyuk tömege, térfogata véges - tehát a belehulló test nem éri el a fénysebességet! A sebességét ki lehet számolni az energiákból. Az átlagsebességet - ugyanis szét fog szakadni, és egy kis része majdnem fénysebességgel süvít kifelé a két jetben.

A térfogat végességét a húrelmélet tisztázta (már csak bizonyítani kell).


A belehulló anyagról induló fény az eseményhorizontig egyre lassul - ezért a KÜLSŐ szemlélő úgy látja, mintha egyre lassulna az illető. De ez csak illúzió!

Aki ott hullik, az egyre gyorsul, és a saját ideje szerint nagyon hamar ott találja magát a középpontban! Persze még jóval előtte meghal.


Aki pedig fénysebesség közelében megy, annak nem áll meg az idő! A saját idő soha nem áll meg, az mindig ugyanúgy telik! Mindenki másnak az ideje fog lassulni!

Tehát ő is úgy látja, hogy a környezetének az ideje nagyon lelassult - és a környezete is úgy látja, hogy az ő ideje nagyon lelassult. Nem lehet megkülönböztetni, hogy melyik megy fénysebességgel, mert meg kell kérdezni, hogy mihez képest?

Az öregedésnél viszont az számít, hogy melyikük gyorsult.

Ahhoz, hogy megtudják, melyikük az öregebb, mindenképpen találkozniuk kell 2-szer - ahhoz pedig valamelyiknek gyorsulnia kell. Aki többet gyorsult, az öregszik kevesebbet.


Bár lehet, hogy valakinek mégis megállt az idő:

ez a kérdés ugyanis már többször szerepelt és jó válaszok születtek.

2011. júl. 13. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:

"Tehát ő is úgy látja, hogy a környezetének az ideje nagyon lelassult - és a környezete is úgy látja, hogy az ő ideje nagyon lelassult."


helyesen:


Tehát ő úgy látja, hogy a környezetének az ideje nagyon felgyorsult - és a környezete (külső szemlélő) úgy látja, hogy a benti résztvevő ideje nagyon lelassult.

2011. júl. 13. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
9%

NEM!!!

Mind a ketten úgy látják, hogy a másik lassult le rettenetesen (és haladási irányban össze is megy: olyan lesz, mint egy korong).

2011. júl. 13. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
Akkor az (elvben) közel fénysebességgel haladó űrhajós miért talál egy új generációt a Földön, miután visszatért? Számára hogy lassult le a Földi idő?
2011. júl. 14. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
35%
utolsónak: azért az űárhajósnak lassult le az idő, mert neki kellett a Földhöz képest közel fénysebességre gyorsítania, lassítania, majd visszauton ugyanezt megte.nnie, ezidő alatt neki sokkal több g-force lépett fel, mint a Földi állandó g-force.
2011. júl. 17. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

"NEM!!!

Mind a ketten úgy látják, hogy a másik lassult le rettenetesen (és haladási irányban össze is megy: olyan lesz, mint egy korong)."


Ha egy jármű elkezdi megközelíteni a fénysebsséget ÉS a saját szemszögéből nézzük, akkor számára a külső világ ideje felgyorsul. A külső szemlélő számára a jármű utasának ideje lelassul. Ez így logikus ha végiggondolod. Így lehet az, hogy amíg maga az utazás ideje mondjuk a külső szemlélőnek 20 év lenne, a belső szemlélő meg ennek az időnek a töredékét éli meg.


De ha bele is gondolsz, a lassulás csak akkor mutatható ki, illetve akkor értelmezhető egyik vagy másik szemszögéből, ha a másik vagy egyik fél számára viszont felgyorsul ugyanezen esemény ideje.


És persze nincs ez másként a Feketelyukba hulló dolgokkal sem.

2011. júl. 18. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

"Ez így logikus ha végiggondolod."

Ne haragudj: itt nem számít a logika. Nem fogod logikával kitalálni, hogy mi történik, hacsak nem vizsgálod meg jobban a jelentséget, nem óvodai szinten, ahogy idáig tetted.


Ami történik:

1: mindkettő számára a saját ideje változatlan marad.

2: mindkettő számára a másik ideje lelassul.

Ez azért van, mert a kettő között nem lehet különbséget tenni, amíg egyformán egyenletesen mennek.

Persze, mikor valamelyik éppen gyorsul, akkor teljesen megváltozik minden.

2011. júl. 18. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
91%

No nézzük kicsit konkrétabban.


'A' megfigyelő közel fénysebességgel halad egy járműben.

'B' megfigyelő kintről nézi az eseményeket.


'B' megfigyelő szerint az 'A' utas ideje lelassul, mondjuk az egyszerűség kedvéért a tizedére. Tehát amíg a külső 'B' megfigyelőnek eltelik 10 év a belső, 'A' emberkének csak 1 év. Elmondható tehát hogy az idejük múlásának sebessége 1:10-hez.


Nos az a helyzet, hogy ez az arány FÜGGETLEN a tényleges megfigyelő (most ugye rólunk van szó) elhelyezkedésétől. Bárhonnan is nézve ez az arány változatlan! Magyarul teljesen mindegy honnan nézed az arány változatlan és definiált (1:10). Érdekes is lenne, ha más lenne ezen arány a megfigyelési ponttól függően :)


Tehát ha az arány 1:10-hez, akkor ez nyilván igaz mindkét megfigyelő szemszögéből nézve. Így ha a külső, 'B' megfigyelő idejét tekintem 'normál' sebességgel múló időnek, akkor igaz, hogy számára az 'A' ideje lassabban telik, mégpedig a tizedével. És ha az 'A' idejét tekintem normál sebességűnek, akkor SZÁMÁRA A KÜLSŐ megfigyelő, azaz 'B' ideje gyorsabban múlik, mégpedig az arányok miatt pontosan a tízszeresével. Ez ennyire egyszerű, és bár túlmutat az óvodai szinten, megérthetnéd végre...


Hja és csak úgy elmondom, hogy nem a gyorsulás miatt van az idődillatáció, hanem a nagy sebesség miatt!


Két párhuzamos tükör között egy foton repked oda-vissza fénysebességgel. Igen ám, de ha a két tükör hozzám képest együtt mozog, akkor a fotonoknak ugye hosszabb utat kell megtenniük az én megfigyelésem szerint, így nyilvánvalóan az én szemszögemből a sebességük nagyobb kellene legyen a fény sebességénél. De nem így történik, hanem én is fénysebességgel látom mozogni őket, ez viszont csak akkor lehetséges, ha a tükrök viszonyítási rendszerében az idő lassabban telik. Könnyen belátható, hogy ez az idő rövidülése kizárólag a tükrök hozzám képesti sebességéből adódik. Tehát irreleváns hogy gyorsul vagy sem, az idődilatációt végülis a sebesség nagysága okozza, nem a gyorsulás maga! Ne keverd hát ide.

2011. júl. 19. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:
Köszönöm a sok választ!Említettétek a kvantum és relativitás elmélet ötvözését..én ezt találtam : [link]
2011. júl. 21. 18:25
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!