A feketelyuk közepén tényleg megáll az idő? (lent)
A fekete lyukba zuhanáskor az idő lelassul a külső szemlélő számára, de a zuhanó anyag számára ugyanúgy tellik tovább. A másik, hogy mivel a fekete lyuk tömege véges, bármennyire közelítünk hozzá, a gravitáció is véges lesz. Ha a szingularitást mint végtelen kis térfogatot tekintjük, akkor elvileg ott lehetne végtelen a gravitáció, de ez olyan területe a fizikának, ahol még nem tudunk biztosat mondani. Szerintem ebben az esetben is folyamatosan lassul az idő, de nem éri el, csak konvergál a teljes "befagyáshoz".
(+ Hawking-sugárzás vs. "örökké" kérdése)
Minél gyorsabban mozgunk, annál Gyorsabban telik az idő. Csak hogy helyesen tudd. Az időt feltételezésem szerint nem lehet megállítani.
Az időt és a teret úgy képzelem el, mint egyeneseket, amelyeknek nincs végpontjuk. Gondoljunk csak bele: Ha egy testre az idő nem hat, vagy a térbeli értéke nulla, (esetleg az idő valami végtelen, 1 értékű gyorsasággal hat rá, vagy térbeli létezése végtelen kiterjedésű), az a fizika törvényeihez semmiképpen sem kötődik, illetve a létezésről kialakított jelenlegi fogalmunk halmazába egyszerűen sehogy sem illik bele. Mivel lehet mérni? Miféle létező testtel kerülhet kölcsönhatásba? Semmivel. Semmilyennel. Kizártnak tartom, hogy a dimenzióknak efféle végpontjaik legyenek, mert egy pont után, ha nem is terjeszkednek tovább, vagy felcsavarodnak, vagy visszagörbülnek magukba! Nagyon különös fraktál világban élünk, remélem egyszer pontosabb képet tudunk alkotni ezekről a kérdésekről.
A fekete lyuk közepében sincs végtelen gravitáció. Ilyen nem létezik. A helyzet az, hogy a fizikai modellek szerint a fekete lyuk középpontja matematikailag szinguláris hely (nem működnek a modellek), így senki sem tudja megmondani, hogy mi zajlik ott.
Erre majd akkor lehet mód, ha megalkotják az egységes elméletet, ami ötvözi a kvantumelméletet a relativitás elmélettel.
Kedves 10:48, csak hogy helyesen tudd:
Nagyobb sebességgel mozgó testek saját ideje lassabban tellik egy lassabban mozgó testéhez képest.
Az anyag ami zuhan egyre lassuló saját idővel rendelkezik. Ergo sosem éri el az eseményhorizontot. De a modell szerint az eseményhorizonton lévő anyag ideje a külső szemlélő számára 0 sebességgel telik, épp ezért nem éri el soha: egyre lassabban és lassabban telik az ideje, minél közelebb van.
Azt, hogy az eseményhorizont MÖGÖTT (így a közepén például) mi van, arról kb semmit nem tudunk.
@10:57
Bocsi, nagyon álmos vagyok. Szóval, annyiban biztos vagyok, hogy ha elmegyek 1 évre fénysebességgel haladni, és visszatérek a Földre, akkor sokkal később érek vissza. Ez azt jelenti, hogy külső szemszögből az én időm lassabban telik, viszont az én szemszögemből a külső idő gyorsabban telik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!