Igaz hogy a főldi életet bármikor elpusztíthatja egy napkitőrés?
A földi életnek nem árt a napkitörés. Viszont a repülőgépen utazóknak, az űrállomáson dolgozóknak, műholdak tulajdonosainak, elektromos hálózatok üzemeltetőiknek van félni valójuk.
Egy napkitörés (flare) viszonylag rövid ideig tart. Ekkor a nap röntgen sugárzása hirtelen akár tízezerszeresére is megnőhet. Minket, földön lévőket megvéd a légkör. Akik repülőgépen vannak, azok kaphatnak egy akkora röntgendózist, mint egy mellkasröntgen után. Az űrállomáson lévő dolgozók akár az életükre veszélyes dózist is kaphatnak. A röntgensugárzás ionizálja az ionoszférát, amiatt a nagy távolságú rövid hullámú rádiók átmenetileg elhallgathatnak, és a GPS is pontatlan lehet.
A napkitörés másik velejárója a sugárvihar, vagyis közel fény sebességgel nagyon sok proton és elekton száguldhat a föld felé. Emiatt megint csak az űrben tartózkodókra veszélyes, és a műholdak hibásodhatnak meg.
A harmadik velejárója a napkorona-kitörés, amely egy sűrű elektromosan töltött részecskékből álló felhő. Egy nagyobb napkitörés után 1000-2000km/mp-cel is haladhat. Ha a föld felé irányul, akkor a föld mágneses mezőjével reagálva mágnesvihart okoz, A változó mágneses mező elektromos áramot kelthet a vezetékekben, és kiütheti a főbiztosítékokat, áramkimaradást okozhat. Súlyosabb esetben tönkremehet egy-két fő transzformátor, és sokáig nem lehet áram. De ennek sincs az élő szervezetre közvetlen hatása.
Összegezve, az életet nem pusztíthatja el egy napkitörés, azonban a modern technológiára igen csak rossz hatással lehet.
Tévedsz, kedves 77%-os. A mágneses mező NEM véd az elektromágneses sugárzástól. Az a "töltött" részecskéktől véd. Nagy energiájú elektronok, protonok, stb... (Valamennyire.) A légkör az ami a röntgensugárzástól megvédi a felszínen tartózkodókat. A spektrum ultraibolya tartományára a légkör szabad oxigén tartalma a védelem, mert elnyeli azt - főleg a magasabb frekvenciájú UV-t (UVB, UVC) és ózon képződik. Az ózon meg már az UV sugárzás kisebb frekvenciájú tartományára is erős szűrés.
Igenis, a légkör az egyik pajzs.
dellfil
Van realitása a dolognak.
Ugyan úgy mint egy meteor becsapódásnak. Csak kisebb.
A napkitörés elméletet alapozhatjuk arra, hogy kb 600 éve ismertük el, hogy a föld kering a nap körül illetve a tudományos megfigyelések kezdete is hasonló intervallumra tehető "Galilei".
De a napunk megközelítőleg 5 milliárd éves és élete során ciklusokon esik át amiket nem feltétlen ismerünk csak feltételezzük a rendelkezésre álló anyagok alapján.
Így elképzelhetőnek tartok egy olyan erejű korona kidobódást ami pl 10-20 ezer évente ismétlődik és esetlegesen elsöpörheti az ózon réteget is ha át tör a magnetoszférán.
Mivel ezt ember elvileg nem látta vagy ha látta akkor is valamilyen akkori istennek tudja be. Ezért maximum mítoszokban lehet írás róla. Amit a tudomány megalapozatlan kitaláció néven számba sem veszi az elemzés lehetőségét.
Ezért elképzelhetőnek tartom, hogy a maják esetleg előre láttak valamit, mivel ők voltak az egyik legöregebb ismert civilizált társadalom.
Calmarius válaszára reagálva:
Minket, földön lévőket megvéd a légkör.
Már nemnagyon, mert egyre gyengébb az ózon réteg.
Súlyosabb esetben tönkremehet egy-két fő transzformátor, és sokáig nem lehet áram. De ennek sincs az élő szervezetre közvetlen hatása.
Akik transzformátoros villanyvezetékek mellett laknak, azoknak mindíg fáj a feje, és a sugárzás, áram is hat az ember szervezetére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!