Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz hogy a főldi életet...

Igaz hogy a főldi életet bármikor elpusztíthatja egy napkitőrés?

Figyelt kérdés
2011. júl. 11. 09:20
 1/10 anonim válasza:
100%
egy minimális esély van rá
2011. júl. 11. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Elméletben igen, de a napunk azért elég stabil, én nem aggódnék emiatt.
2011. júl. 11. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
94%

A földi életnek nem árt a napkitörés. Viszont a repülőgépen utazóknak, az űrállomáson dolgozóknak, műholdak tulajdonosainak, elektromos hálózatok üzemeltetőiknek van félni valójuk.


Egy napkitörés (flare) viszonylag rövid ideig tart. Ekkor a nap röntgen sugárzása hirtelen akár tízezerszeresére is megnőhet. Minket, földön lévőket megvéd a légkör. Akik repülőgépen vannak, azok kaphatnak egy akkora röntgendózist, mint egy mellkasröntgen után. Az űrállomáson lévő dolgozók akár az életükre veszélyes dózist is kaphatnak. A röntgensugárzás ionizálja az ionoszférát, amiatt a nagy távolságú rövid hullámú rádiók átmenetileg elhallgathatnak, és a GPS is pontatlan lehet.


A napkitörés másik velejárója a sugárvihar, vagyis közel fény sebességgel nagyon sok proton és elekton száguldhat a föld felé. Emiatt megint csak az űrben tartózkodókra veszélyes, és a műholdak hibásodhatnak meg.


A harmadik velejárója a napkorona-kitörés, amely egy sűrű elektromosan töltött részecskékből álló felhő. Egy nagyobb napkitörés után 1000-2000km/mp-cel is haladhat. Ha a föld felé irányul, akkor a föld mágneses mezőjével reagálva mágnesvihart okoz, A változó mágneses mező elektromos áramot kelthet a vezetékekben, és kiütheti a főbiztosítékokat, áramkimaradást okozhat. Súlyosabb esetben tönkremehet egy-két fő transzformátor, és sokáig nem lehet áram. De ennek sincs az élő szervezetre közvetlen hatása.


Összegezve, az életet nem pusztíthatja el egy napkitörés, azonban a modern technológiára igen csak rossz hatással lehet.

2011. júl. 11. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó, nem a légkör védi meg a Földet, hanem a mágneses mező.
2011. júl. 11. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 dellfil ***** válasza:
86%

Tévedsz, kedves 77%-os. A mágneses mező NEM véd az elektromágneses sugárzástól. Az a "töltött" részecskéktől véd. Nagy energiájú elektronok, protonok, stb... (Valamennyire.) A légkör az ami a röntgensugárzástól megvédi a felszínen tartózkodókat. A spektrum ultraibolya tartományára a légkör szabad oxigén tartalma a védelem, mert elnyeli azt - főleg a magasabb frekvenciájú UV-t (UVB, UVC) és ózon képződik. Az ózon meg már az UV sugárzás kisebb frekvenciájú tartományára is erős szűrés.

Igenis, a légkör az egyik pajzs.


dellfil

2011. júl. 11. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 dellfil ***** válasza:

Bocs, 72%-os, nem 77.


dellfil

2011. júl. 11. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 TuskóFőtörzs válasza:
100%

Van realitása a dolognak.

Ugyan úgy mint egy meteor becsapódásnak. Csak kisebb.

A napkitörés elméletet alapozhatjuk arra, hogy kb 600 éve ismertük el, hogy a föld kering a nap körül illetve a tudományos megfigyelések kezdete is hasonló intervallumra tehető "Galilei".

De a napunk megközelítőleg 5 milliárd éves és élete során ciklusokon esik át amiket nem feltétlen ismerünk csak feltételezzük a rendelkezésre álló anyagok alapján.

Így elképzelhetőnek tartok egy olyan erejű korona kidobódást ami pl 10-20 ezer évente ismétlődik és esetlegesen elsöpörheti az ózon réteget is ha át tör a magnetoszférán.

Mivel ezt ember elvileg nem látta vagy ha látta akkor is valamilyen akkori istennek tudja be. Ezért maximum mítoszokban lehet írás róla. Amit a tudomány megalapozatlan kitaláció néven számba sem veszi az elemzés lehetőségét.

Ezért elképzelhetőnek tartom, hogy a maják esetleg előre láttak valamit, mivel ők voltak az egyik legöregebb ismert civilizált társadalom.

2011. júl. 11. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
a magnetoszféra feladata hogy megvédjen bár a 2004-es magnetár kitörés óta láthatóan meggyengült.
2011. júl. 12. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Persze hogy igaz! És az is persze hogy ezt ne úgy képzeljük el mint a Képlet című filmben hogy feléget 1 másodperc alatt mindent,hanem egy olyan kitörés után ami tönkreteszi a föld védelmi vonalait,szépen lassan napról napra nagyobb lenne a forróság
2011. júl. 12. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Calmarius válaszára reagálva:


Minket, földön lévőket megvéd a légkör.


Már nemnagyon, mert egyre gyengébb az ózon réteg.


Súlyosabb esetben tönkremehet egy-két fő transzformátor, és sokáig nem lehet áram. De ennek sincs az élő szervezetre közvetlen hatása.


Akik transzformátoros villanyvezetékek mellett laknak, azoknak mindíg fáj a feje, és a sugárzás, áram is hat az ember szervezetére.

2012. jan. 25. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!