Lidércfény keletkezése röviden? !
Sokáig úgy vélték, hogy a lidércfény a meggyulladt mocsárgáz, főképp metán lángjának lobogása. Ez a főltevés azonban nem igazolódott. A tények ellene szóltak, hiszen a metán meggyuladásához szükséges viszonylag nagy hőmérséklet a természetben közönséges körülmények között - a villámcsapásokat leszámítva - nem fordul elő. De ellene mondott ennek a feltételezésnek az is, hogy a idércfény nem gyújtja meg a környezetében lévő gyulékony anyagokat, s az, hogy akik a kezüket a fényfelhőcskébe tartották, nem éreztek meleget. A jelenség tehát nem hőtermelő égés, hanem csak fényjelenség.
Feltehető volt, hogy a lidércfény vízzel telített talajból távozó valamilyen gáznemű anyagnak és a levegőnek az érintkezése nyomán, egymásra hatásaként keletkezik. Keresték tehát azon gáznemű vegyületet, amely a levegőtlen, a bomló szerves anyagot gazdagon tartalmazó iszapban képződik, és amely a levegő oxigénjével érintkezve világít.
Röviden: A mocsarakban "elrothadó" szervesanyagból biogáz keletkezik, és ha ez begyullad, akkor keletkeznek a lidércfények... Ami ugye világít, odacsalja az arra utazókat és ők meg belesülyednek a mocsárba... innen az elnevezés és a hozzá tartozó mítoszok.
Ennél persze lehet hosszabban is. :)
Az elottem szolok mar mindent leirtak, en csak neprajzi szempontbol egeszitenem ki.
Regen a babonas emberek, nem ismerven a termeszetben vegbemeno kemiai reakciokat, azt hittek, hogy ezek a visszatereo holt lelkek, vagyis lidercek. Innen is a nev, hogy "lidercfeny".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!