Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mik azok a jelölő fehérjék?...

Mik azok a jelölő fehérjék? Valaki példát is tud mondani?

Figyelt kérdés
2011. júl. 1. 23:20
 1/4 anonim ***** válasza:

Eleg homalyos a kerdes, szerintem a fluorescens feherjekre gondolhatsz, ezzel szoktak megjelolni mas feherjeket, igy teve lathatova, sejten, szervezeten beluli lokalizaciojukat. Pl GFP (zold fluorescens feherje), de van pirosban, kekben, sargaban, es meg vagy 40 kulonbozo arnyalatban.


Hogy hogy megy a jeloles:

[link]

Itt egy kukac idegrendszeret jelzi a zold szinu fluorescencia.


Bovebben:

[link]

[link]

2011. júl. 2. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Én se hallottam ezt még így, de nekem a sejtfelszíni markerek jutottak róla eszembe, mert a marker végülis jelölőt jelent... azok olyan molekulák, amik specifikusan jellemzőek egy sejtcsoportra, és kimutathatók valamilyen reakcióval, és így a sejtcsoport elkülöníthető a többitől.
2011. júl. 2. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem a riporterfehérjékre gondoltál? (Arról hallottam már ilyen magyarosítást.) Ahogy az első is mondta, ezek között lehetnek fluoreszcens fehérjék, de léteznek más, nem in vivo kimutatások is, pl. LacZ-festés, vagy CAT (kloramfenikol-acetiltranszferáz), esetleg glutation-S-transzferáz...

Mind azon alapul, hogy ha a jelölni kívánt fehérjével frame-ben beviszed a gént a szervezetbe, akkor ők együtt fognak transzlálódni, és ha a riporter kellően kicsi, önálló feltekeredésre képes, nincs saját hatása a sejtben, nem toxikus, nem befolyásolja a sejt működését, akkor a normál fehérjeműködés monitorozható azáltal, hogy nem a fehérjét magát, hanem a riporter mutatod ki. Az előbb említett eljárások során pl. festéssel (enzimreakció, a termék színes, a szubsztrátban kell lötyögtetni a szövetet); GFP és egyéb fluoreszcens proterinek esetén a megfelelő gerjesztőfény mellett fluoreszkál. Ez lehet in vivo is, mivel nem kell károsítani az élő szervezetet (azért egy X-gal festéshez szét kell kapni az állatot, hogy a festék bediffundálhasson a szövetekbe).

Ez lehetőséget ad pl. egy fehérje kifejeződésének vagy szöveti elrendeződésének vizsgálatára.


Amit a másik válaszoló mondott, miszerint markerfehérjék, az azt jeleni, hogy egyes sejtkompartimentumokra jellemző fehérjéket keresünk. Pl. a sejtmagra jellemző a lamin. Ezeket a fentebb vázolt riportergén-konstrukciókkal szokás kimutatni. Lehet, hogy ezt értetted jelölőfehérje alatt, de erre ritkán használják.


Természetesen lehetne magát a fehérjét is kimutatni pl. immunfestéssel, de az 1. drága, 2. nehézkes, 3. nem mindig van ellenanyag a kívánt fehérje ellen. Ezért egyszerűbb így nézni, ami ugyan adhat fals pozitív és negatív eredményt, de első közelítésnek jó. (Persze az egyetlen tuti eljárás az ELMI, ha megkérdezel egy régi vágású biológust, addig nem is hisz neked, amíg egy ilyen képet elé nem teszel.)

2011. júl. 2. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Roger Smith ***** válasza:

Jelölő fehérje lehet az ATP függő proteolízisbe működő ubiquitin nevű fehérje! Ez a bontásra ítélt fehérjékhez kapcsolódik és ezt a fehérjét keresik a proteoszómák.

De átvitt értelembe jelölő fehérje az immunrendszerbe működő immunglobulinok is. Végül is megjelölik az antigént az immunrendszer számára hogy mit kell elpusztítani!

2011. júl. 3. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!