Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tényleg elhúzza a folyó az...

Tényleg elhúzza a folyó az esőfelhőt?

Figyelt kérdés
Közel lakunk a Tiszához. Ha felénk jön egy esőfelhő, általában kikerül minket. Nálunk mindig azt mondják, hogy "elhúzza a Tisza". Kb. 100-ból 90-szer tényleg elmegy arra. Tényleg úgy tűnik, mintha a folyó felé fordulna. Mi ennek az oka? Ennyi véletlen, vagy van valamilyen logikus magyarázata?
2011. jún. 30. 17:50
1 2
 11/17 anonim válasza:
18:10-es vagyok... Felénk úgy mondják, hogy lehúzza... :) De tök mindegy, mert semmi tudományos alapja nincs egyiknek se.
2011. jún. 30. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
A Balaton is elhúzza az esőfelhőt, már sokszor megfigyeltem én is.
2011. jún. 30. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

Így van a Balaton is lehúzza a felhőket,azért mert vonzzák egymást!

balaton mellett lakom,ha jön egy eső felhő rögtön a tó felé veszi az írányt!

Nagyobb víztömeg befolyásolja a felhő mozgását,valójában le nem húzza csak eltéríti más irányba!Ugyan így a helyek!

Átdobják a felhőt,de ez is bonyolúlt!

2011. jún. 30. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Bocsánat nem helyek,hegyek.
2011. jún. 30. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim válasza:
Felénk(Sopron) is sokat hallani, hogy "majd a Fertő-tó lehúzza"....egészen 2 hónappal ezelőttig el is hittem, azóta viszont közvetlenül a tó partján dolgozom és pont,hogy elkerül minden egyes vihar minket....sokszor áll esőre az idő mostanság, be van borulva, körbenézve is mindenhol nagyon sötét esőfelhők,aztán annyiból áll egy zivatar, h dörög,villámlik kettőt, esik 10 csepp eső és vonul tovább...Talán 1X volt egy nagy vihar a lassan 3 hónap alatt, de úgy,hogy többször volt borult az ég,mint derült-szóval részemről cáfolom:)
2011. jún. 30. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Nálunk a hegyekre mondják hogy lehúzza a felhőt.
2011. júl. 1. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Dani31415 válasza:

[link]


Szentesen lakom és én is sokszor hallom, hogy az esőt lehúzza a Tisza. A kommenteket olvasva találtam pár dolgot, ami magyarázatra, kifejtésre szorul:


1, Ami biztos, hogy a Tisza vízfelszíne és 1-2 kilóméteres, fákkal benőtt ártere jelentősen hűvösebb és párásabb szokott lenni, mint a gáton kívüli levegő. Néha még nyáron is majd lefagyok a robogón, amikor egy szál pólóba átmegyek a tiszahídon. :-)


2, A síma felszín feletti lég,- és folyadékáramlatok alapvetően úgy működnek mint egy asztalra dobodtt 1000 darabos A4-es papírstóc. Az alsó lap sebessége lassú a fellépő surlódás miatt, azonban a második lap már egy lassan csúszó papírlapon csúszik és így tovább. Az egymást követő lapok közt kicsi a sebességkülönbség, de a legfelső lap sebessége már jelentős. Az atmoszféra is valahogy így mozog alapesetben a földfelszín felett, természetesen annyi különbséggel, hogy rengeteg egyéb hatás áll még fenn, amik örvényeket és függőleges légmozgásokat is eredményeznek. A függőleges mozgások a felszínirányhoz képest általában jelentősen kisebbek. Természetesen ez borul, ciklonok, anticiklonok közepén, ahol a fel és leáramlás az egész mechanizmus a lényege, de mi most arra vagyunk kíváncsiak, hogy egy normál esőzésnél a vízfelszín hatással van e a felhőmagasságban lévő légrétegre. Képzeljünk el egy szappanbuborékot (vagy egy levegőmolekulát), amit viharban a Tisza felszíne felett engedünk el. Sodródni kezd a széllel a folyó felett, majd az ártér fölé kerül és szépen lassan, föl-le keveregve előbb-utóbb feljut pár Km magasra, ahol a felhők vannak. Természetesen ekkorra már több tíz, vagy több száz Km-t is megtett felszínirányban, így, ha a Tisza felszíne hatással is van a felhőrétegre, az nem a Tisza felett jelenik meg, ahogyan szélben meggyújtott tábortűz füstje sem a tábor felett fog hatást kifejteni a felhőkre.


3, Természetesen nagyobb geológiai formák pl. hegyek jelentősebb függőleges mozgásokat okoznak, vagy az akkora tavak, mint a Balaton, jelentős mennyiségű hideg, párás levegőt tudnak a felszínről a magasba bocsátani, ha megjön a viharos szél. Azonban az népi hiedelem, hogy a felhők a folyók fölé érve egyszer csak lenéznek és azt mondják, hogy most kell vízcseppekké kondenzálódnunk és eső formájában lehullanunk!


Aki nem hisz nekem, az nézze meg a fenti linket, vagy egy országos csapadékmennyiség térképet, ahol semmilyen éles vonal nem rajzolódik ki a Tisza, vagy a Duna vonalán.

2019. aug. 4. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!