Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Alakulhat-e ki növényekben tumor?

Ozmium42 kérdése:

Alakulhat-e ki növényekben tumor?

Figyelt kérdés
2011. jún. 16. 22:12
 1/7 anonim ***** válasza:
Persze, az Agrobacterium tumefaciens nevű baktérium okozza (lehet, hogy más is, de ez biztosan)
2011. jún. 16. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az előbb említett bakteriális/virális fertőzéseken kívül (mert több is van) spontán tumor nem igazán alakul ki, a hirtelen beinduló osztódás hamar differenciálódik. Furcsaságok vannak, pl. szomatikus embriogenezis (ahogy a tanárom mondta volt "a lányok réme - teherbeesés szex nélkül"), ami szintén felfogható egy korai állapotban differenciálódott tumoros elváltozásnak (képzeld el, a testi sejtjeidben elkezd növekedni egy gyerek); illetve létezik a kalluszképzés, ami ugyan in vitro, azaz nem a növényen belül van, hanem mesterségesen hozzák létre, de kielégíti a tumor definícióját.
2011. jún. 16. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
És a sejtfal - ami állati tumorokban ugye nem lehet akadály - nem teszi lehetetlenné a gyors sejtburjánzást?
2011. jún. 17. 00:26
 4/7 anonim ***** válasza:
Mivelhogy a növényi sejtek normál osztódásánál is jelen van a sejtfal, annak a leánysejt keletkezésekor újra kell rendeződnie, hogy a keletkező sejtek életben maradjanak. Ezt viszont az elfajult sejtek osztódásakor is megteszi, tehát a sejtfal önmagában nem akadálya a sejtburjánzásnak.
2011. jún. 17. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Igen, de van egy nagy különbség. A normálisa sejtosztódás lassan történik, a sejtburjánzás pedig gyorsan. Ha olyan gyors, hogy a sejtfal nem tudja követni...
2011. jún. 17. 13:46
 6/7 anonim ***** válasza:
De tudja...
2011. jún. 17. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Igen, de van egy nagy különbség. A normálisa sejtosztódás lassan történik, a sejtburjánzás pedig gyorsan. Ha olyan gyors, hogy a sejtfal nem tudja követni..."


A rákos sejtburjánzás gyors, de ez nem azért van mert a sejtosztódás folyamata gyorsul. A sejtosztódás normális szabályozása (gátlása) borul fel, szűnik meg. Tehát azért lesz nagy daganat, mert a sejtek kettéválása után nem gátlódik a következő osztódás.


Amúgy a sejtosztódás folyamatának van egy bizonyos időigénye, le kell másolni a DNS-t, meg kell termelni a szükséges fehérjéket, ki kell alakítani a szükséges sejtalkotókat... Ez mind időigényes és feltétlenül szükséges a sejtosztódáshoz, még rákos sejt esetében is.

Tudtommal a legrövidebb idő alatt osztódó eukarióta sejtek az egysejtű gombák között vannak, amiknek kb. fél órás sejtciklusa van optimális körülmények között.


Amúgy a növényeknél azért más a helyzet a daganatokkal, mert az átlagos növényi sejtek kevésbé köteleződtek el egyfajta specifikus funkcióra (kivéve néhány végdifferenciált sejttípust), emiatt nagyobb fejlődési potenciál van bennük, és szorosabb szabályozás alatt állnak. Valamint a növények testszerveződése is "egyszerűbb" az állatokénál (embernél), ezért nem is okozna akkora gondot egy kóros sejtburjánzás.

2011. jún. 21. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!