A fizikai tudományok doktora az fizikus is egyben?
Csillagász, legalábbis a nagydoktoriját is csillagászatból szerezte tudtommal.
Nagydoktori címek között tudtommal nem szerepel külön a csillagászat, ugyanúgy ahogy olyan sincs, hogy az "atomfizikai/mikrobiológiai/gépészmérnöki/stb" tudományok doktora", csak a "fizikai/kémiai/biológiai/műszaki/matematikai/stb tudományok doktora" van, és a csillagászok természetesen a fizikait kapják, hisz a csillagászat mi más lenne, ha nem kőkemény fizika?
Ternészetesen a diplomája és "kisdoktori" titulusa nyilván csillagász, hisz az szakól függ, nem tudományterülettől.
Egyébként még válaszolva a kérdésedre, hogy hívhatjuk-e fizikusnak.
Egy csillagász bőven tanul annyi fizikát mint mondjuk egy alkalmazott fizikus; egy geofizikusnál vagy fizika tanárnál még többet is. Utóbbiak közül ismerek jó párat, akik fizikusnak vallják magukat (mondjuk én nem mondanám magam annak :) ), úgyhogy végső soron, miért ne hívhatnánk fizikusnak? :)
Ha meg valaki nagydoktori szinten ért akár a csillagászathoz, akár pl. a meteorológiához/geofizikához, akkor elhiheted, hogy sokkal jobban ért a fizikához (egy részéhez mindenképp) bármely "átlag" diplomás fizikusnál.
Regebben eleve nem volt olyan, hogy valaki csillagasz szakra ment (lehet, hogy mar most sincs, amiota osztott kepzes van), Szoval, elment fizikusnak, majd a szakosodas soran vett fel csillagaszati targyakat, majd csillagaszken kezdett dolgozni.
Amugy akarki lehet pl. biologia tudomanyok doktora, (hagyomanyos karriersemat alapul veve), ha van valamibol diplomaja, felvetelt nyer a biologia doktori iskolaba, majd teljesiti a fokozatszerzes kriteriumait.
Pl az ELTE biologia doktori iskolaja is tele van fizikussal, vegyesszel, biomernokkel, ahogy az ELTErol is mennek a SOTEra, meg az allatorvosira doktorit csinalni.
Remelem sikerult arnyalnom a kepet! :-D
döncike:
Mindent jól leírtál, DE egy dolgot úgy látom félreértettél.
"az xy tudományok doktora" kifejezést, kifejezetten nagydoktori címnél alkalmazzák, ami jelenleg azt jelenti, hogy az illető az MTA doktora.
Amit te mondtál az a sima kisdoktori, más néven phd.
A phd - ahogy írtad is - lényege, hogy egy adott szak
doktori iskoláját elvégezd, és/vagy benyújtsd oda a doktori disszertációdat. Ilyen doktorit lehet nagyjából bármelyik egyetemi szakon szerezni.
Ha ezt megkaptad, akkor "dr X.Y." leszel, vagy "X.Y., Phd", ami után esetleg oda lehet írni, (mint foglalkozás, nem mint a név része(!)), hogy csillagász/fizikus/akármi.
A MTA nagyoktori címének elnyeréséhez ennél azért jóval többre van szükség és ez után lesz valakiből "dr. X. Y., a ... tudományok doktora" és itt nyilván nem egyetemi szakokhoz, hanem _tudományághoz_ kötődik a megnevezés.
Tehát "dr. X. Y. (csillagász), a fizikai tudományok doktora" és ez már ugyanúgy tudományos titulus, a megnevezés része, mint másik esetben a Phd., nem csak amolyan megjegyzés (mint a fenti esetben a csillagász).
Kicsit zagyva lett, remélem azért érthető.
""az xy tudományok doktora" kifejezést, kifejezetten nagydoktori címnél alkalmazzák, ami jelenleg azt jelenti, hogy az illető az MTA doktora.
Amit te mondtál az a sima kisdoktori, más néven phd. "
-Bocs, ez tenyleg igy van. Nem figyeltem.
Köszönöm a válaszokat! Magyarul,akkor Almár Iván fizikus is,és csillagász is egyben,mivel a csillagászathoz kell a fizika is. (Én úgy hallottam,hogy a matematika is nagy részt képvisel a csillagászatban).
Ellenben azért említik csillagásznak,mert ezzel foglalkozik aktívan,és nem csupán a fizikával. Vagyis köznapi értelemben fogalkozására nézve ő nem fizikus,hanem csillagász.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!