Ha normál csapvízbe valami tárgyat helyezünk, akkor nagyon apró buborékok ülnek ki a felszínére. Hogyan lehet ezeket csökkenteni?
Fordítva igaz. A gázok oldhatósága folyadékban fordítottan arányos a hőmérséklettel. Azaz minél hidegebb, annál több gázt tud oldani.
Ha a csapvizet a szobában hagyod akkor az elkezd melegedni. A gázok egyre kevésbé oldódnak a vízben. Ahhoz, hogy gázbuborékok jelenjenek meg kell valamilyen szilárd, egyenetlen felület. Ezért az edény oldalának, vagy a vízbe helyezett tárgynak az apró repedéseinél kezdenek el keletkezni a buborékok. A víz felületi feszültsége miatt nem ott is maradnak a buborékok, egészen addig amíg valamilyen zavarás (pl. megkavarod az edényt) nem éri.
Desztillált vízben elvileg csak víz van, nincs más anyag, nem is lesznek buborékok.
A vizben/oldatokban levo gazok a buborekkepzodes miatt, sok esetben problemat jelentenek, eltavolitasukra tobb modszer van:
-vakuum: ha alacsony nyomas alahelyezzuk az oldatot a benne levo gazok oldhatosaga lecsokken, nagy buborekok kepzodnak, amik aztan feljonnek a felszinre, ugy mintha forrna a viz.
-Szonikalas: a tenylegesen oldott gazok eltavolitasara nem alkalmas, de azokat a kis buborekokat, amit a kerdezo is emlitett nagyon szuperul eluzi. (ilyen kepzodik akkor, amikor tomeny etanolt higitunk vizzel)
Sajnos mindket modszer leginkabb laboratoriumokban all rendelkezesre.
A gázoknál miért van fordítva. Megpróbálom elmagyarázni.
Az hogy egy adott anyag milyen halmazállapotú azt a részecskék mozgási (belső) energiája határozza meg.
Ha a részecskék nem változtatnak helyet, csak rezegnek egyhelyben, akkor a mozgási energiája alacsony, a halmazállapot szilárd.
Ha nő a mozgási energiája a részecskéknek, akkor azok már nemcsak rezegnek, hanem egymáson kezdenek el gördülni. Ilyenkor már folyékony halmazállapotú.
Ha meg annyira megnő a mozgási energia, hogy a részecskék már "össze-vissza repkednek" nemcsak gördülnek, akkor lesz gáz/gőz halmazállapot.
Az hogy a részecskék átlagos mozgási energiája mekkora (leginkább) a hőmérséklettel függvénye.
Tehát egy nagyobb hőmérsékletű keverék esetén a részecskék sokkal hajlamosabbak elkezdeni "kirepülni", nagyobb a mozgási energiájuk. Ha hideg a keverék, a mozgási energiák kisebbek, az amúgy inkább "kirepülni vágyó" részecskék is csak egymáson gördülnek.
Remélem ebből érthető, hogy a hidegebb folyadékok, miért oldják jobban a gázokat.
Hasonló gondolatmenettel levezethető, hogy szilárd anyagok, miért oldódnak jobban melegebb folyadékban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!