A nyári záporok egyik kialakulási oka a páratartalom jelentős megemelkedése. Ez meg nyilván eltart egy ideig, szóval délelőtt megy a párásodás a légkör párával való telítődése, és leggyakrabban délutánra éri el a kritikus mértéket.
2011. máj. 25. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 anonim válasza:
A nagy dörgős viharok, pedig leggyakrabban este vannak... napközben ritkán van nagy vihar..
2011. máj. 25. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
3/8 anonim válasza:
A zivatarok a konvekció révén alakulnak ki, ehhez pedig hőenergia kell. Értelemszerűen minél tovább ér egy területet napsugárzás, annál több energia halmozódok fel. Reggel, és a délelőtti órákban még egyszerűen nincs elég energia ahhoz, hogy zivatarok alakuljanak ki.
2011. máj. 25. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 anonim válasza:
Nem vezetek statisztikát, úgyhogy nem tudom, hogy tényleg délután van-e több zápor, de ez az elképzelésem:
Délelőttől délig a levegő folyamatosan melegszik, telítődik vízgőzzel, majd a délutáni lehűléskor esni kezd, mivel a hidegebb levegő kevesebb vízgőzt képes megtartani.
2011. máj. 25. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 anonim válasza:
A feláramló meleg levegő alakítja ki a gomolyfelhőket, ez pedig délutánra alakul ki. Reggel még nincs elég meleg hozzá hogy elinduljon a felfelé áramlás.
2011. máj. 25. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 anonim válasza:
délelőtt folyamán a meleglevegő felfelé áramlik. Amikor hűvösebb légrétegbe kerül emelkedéskor, a benne lévő gőz kondenzálódik, megjelennek a felhőelemek, létrejön a felhő. Tovább emelkedve, már látható módon növekszik tovább és több km-es magasságot ér el. Közben kialakulnak a csapadékelemek is(különböző magvakon). A folyamat kora délutánra ér el a csapadékhullásig.
Amíg van konvergencia, addig van a viharnak utánpótlása, de mivel estére lehűl alevegő, ezért aztán éjjel nem igazán maradnak életben már.
2011. máj. 25. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 A kérdező kommentje:
Azért sántít kicsit ez az érvelés, mert sokszor mondják, hogy innen meg onnan jön a front, és záporok várhatóak. Tehát ez nem lokális jelenség. Legalábbis nem teljesen.
2011. máj. 26. 10:34
8/8 anonim válasza:
Más az amikor front jön, és más a nyári zivatar. A frontfelhőzet óriási kiterjedésű, és általában heves széllőkések kíséretében "tör be" az országba. A "délutáni" zivatar kisebb területre lokalizálódott, helyi jelenség, ugyan országszerte előfordulhat, de nem öszefüggő frontrendszerből alakul ki, hanem a felmelegedés hatására.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!