Gay Lusaac I. és Boyle Mariotte törvény?
Szóval az elsőt úgy ábrázoltuk, hogy van egy dugattyú, ami súrlódás nélkül mozoghat.Ha egyensúlyban van a benti nyomás megegyezik a kintivel. Ebben az esetben V/T állandó. Erre azért van szükség, hogy a nyomás is állandó lehessen? Tehát Ha nő a térfogat akkor Nőnie kell a hőnek is, hogy azonos lehessen a részecskék ütközése?
A második esetben pedig ugyanez a dugattyú van. Lassan összenyomjuk, hogy a T állandó lehessen? Miért kell lassan összenyomni ahhoz hogy állandó legyen a T?
Egyébként a nyomás adott hőmérsékleten gázoknál állandó?
Kezdjük A Boyle-Mariotte törvénnyel: Állandó hőmérsékleten a nyomás és a térfogat fordítva arányos:
p1*V1=p2*V2
Azért kell lassan összenyomni, mert ha gyors lenne az összenyomás, akkor igen nagy hő fejlődne, hiszen a gáz a dugattyú falán erősen súrlódna. Minnél lassabban végezzük az összenyomást (vagy tágítást) annál kisebb a hőveszteség, így alkalmazható az említett törvény.
Gay-Lusaac I. törvénye: Állandó nyomáson a térfogat és a hőmérséklet egyenesen arányos.
A tartályban lévő nyomás azért egyezik meg a kintivel, mert így van a dugattyú egyensúlyban. Ha benne nagyobb nyomás lenne, mint kint, akkor a dugattyú kivágódna a tartályból.
Ha a tartályt melegítjűk, akkor melegszik a benne levő gáz is, tehát az meg kitágul. Ha kitágul, akkor elemi nyomásnövekedés lép föl. Mivel viszont a dugattyú súrlódásmentes és súlytalan, ezért a tágulás könnyedén végigmehet. A dugattyú elmozdulásakor pedig az elemi tulnyomás visszaesik. Ezért azt mondhatjuk, hogy a folyamat során a nyomás állandónak tekinthető.
"hogy a nyomást állandónak tekinthessük. a A T-nek a V-vel párhuamodan kell nőnie?"
Így van. Pont ezt mondja ki a törvény, hogy V egyenesen arányos T-vel:
V1/T1=V2/T2
Például ha a tartály kezdetben V1=10 dm^3 térfogatú, és T1=293 K hőmérsékletű, vajon mekkora lesz az utólagos térfogat, ha a hőmérséklet dt=40°C -al nőtt.
Megoldás:
V1/T1=V2/T2 Ahol: T2=T1+dt=293K+40K=333K
Átrendezve az egyenletet:
V2=V1*(T2/T1)
Behelyettesítve:
V2=10dm^3*(333K/293K)=11,37 dm^3.
-------
--------
-------
Egyébként ehhez lehet rajzolni V-T grafikont, amely egy origón áthaladó félegyenes (az origó közelében szaggatott). Tehát lineáris a kapcsolat. A grafikon meredeksége pedig a nyomás értékétől függ.
A Boyle - Mariotte p-V diagramja pedig hiperbola, hiszen fordított arányosság áll fönn p és V között.
Tehát ha p csökken, akkor V nő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!