Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az, hogy a téridő...

Mit jelent az, hogy a téridő eltorzul/elhajik? Ezt picit hétköznapi példával elmagyaráznátok?

Figyelt kérdés
[link]
2011. máj. 6. 07:43
 1/7 anonim válasza:
nem vagyok egészen biztos benne de szerintem valami olyasmit hogy ahol nagyon nagy a testek gravitációja, ott az idő egy kicsit lassabban/máshogy telik, de nem biztos. Az űrben is egy kicsit máshogy telik az idő mint itt a földön,mert az űrben nincs akkor grav. mint itt a földön. Például a napnak akkor gravitációs ereje van, hogy képes elhajlítani a távolabbi csillagok fényét is torzítja kicsit...
2011. máj. 6. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az első válaszoló nagyjából korrekt választ adott. A téridő torzulást valóban a gravitációs erő okozza. A csillagok (főként a mi relatíve "kicsiny" Napunk) fényeltérítése csak egy kis példája a téridő torzulásnak. Ehhez sokkal nagyobb gravitciós erő kell. Kitűnő példák erre a fekete lyukak. A fekete lyukak közvetlen közelében a téridő olyannyira meggörbül, hogy az oda kerülő tárgyak atomjaikra hullanak szét. Ezért ábrázolják gyak a fekete lyukakat egyfajta tölcsérekként is. De hogy például az idő torzulását is megértsd teljesen. Sokan úgy gondolják, hogy az időutazásnak egyik módja lehetne, ha egy, a fekete lyukhoz közeli spirális pályán köröznénk egy űrhajóval. Ezáltal az idő nálunk lassabban telne, mint a fekete lyuktól távolabb. Így voltaképpen a jövőbe utazhatnánk. Remélem tudtam segíteni.
2011. máj. 6. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ezt úgy szokták szemléltetni legegyszerűbben, hogy fognak egy kifeszített gumit, majd rátesznek egy nehéz objektumot (ez az objektum meghajlítja a gumit (ami a téridőt jelképezi)), most, ha kezdősebességgel egy golyót megindítasz körülötte, akkor körbe fog menni (egy ideig), hasonlóképp, mint mondjuk egy bolygó a Nap körül. --- Tulajdonképpen a gravitáció a tér-idő meghajlása.
2011. máj. 6. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A második válaszoló is majdnem korrekt leírást adott. Ahogy az első hozzászóló írja, bármilyen tömeg hatással van a térre, az időre. Nem csak az extrém nagy tömeg. A csillagok közelében elhajló fény tulajdonképpen nem is a fény elhajlása, hanem a tér elhajlása. Az egyenesen terjedő fény a meggörbült téren át haladva olyannak tűnik mintha meggörbülne. Amit a második rosszul írt, a fekete lyukaknál a testek szétszakadása nem a tér görbülete miatt van! Azért történik meg, mert az árapályerők olyan kis távolságon olyan nagyot változnak, hogy a tárgy szakítószilárdságát meghaladó erőkülönbség lép fel a test két (a lyukhoz legközelebbi és a lyuktól legtávolabbi) pontja között.
2011. máj. 6. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az előző hozzászólónál a 10. pont :).

Valójában minden tömeg torzítja a teret. Ez a tértorzió egyenlő a gravitációval "elegánsabban" szemlélve.

A fekete lyuk pedig egy sima bolygó, akár a miénk, csak sokkal kisebb, és nagyobb tömegű. Ebből adódik, hogy a sűrűsége is milliószorosa egyéb bolygóhoz képest. Így az egységnyi felületére jutó gravitáció (azaz tértorzító erő) is iszonyatosan nagy. Olyan nagy mértékben torzítja a teret, hogy gyakorlatilag az "végtelenné" válik. Nem tudom egyszerűbben fogalmazni. Olyan nagy lesz a gravitációja, hogy még a fény sem képes "elszáguldani" előle (szingularitás). Mivel nem verődik erről a parányi égitestről vissza fény, így nem láthatjuk. Innen jött a "fekete" elnevezés.

Hatalmas szópárbajok vannak a tértorzulásról, arról a bizonyos sötét anyagról és energiáról", és még a fekete lyukakkal kapcsolatban is. (Mivel a fény sem képes elhagyni, így információt sem tudunk szerezni arról, ami bejut oda, a létezését is csak más bolygók viselkedéséből következtettük, jöttünk rá.)

Ha jobban érdekel a tér és az idő viselkedése, akkor nézz utána Albert Einstein munkásságának. Zseniális fizikus volt, bármit is mondanak az elméleteiről. Ha egy hátrányos helyzetű frissen diplomázott szakember bármiféle mérőeszköz, segítség nélkül ekkorát alkot, az megérdemli, hogy tudjunk róla.

2011. máj. 6. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ez azt jelenti, hogy ha beledobsz egy testet, az a torzulás irányába fog gyorsulni.


Teszem azt, ha körpályára álllítasz egy testet a Pluto körül úgy, hogy az északi és a déli sark fölött is átmegy - akkor ennek a körpályának a síkja nem marad állandó, hanem elkezd lassan forogni, ahogy a téridő viszi magával.

Azért mondtam a Plutót, mert annak semmi légköre sincs, ami egyébként ugyanebben az irányban menne, és az is vinni akarná a tárgyat.

2011. máj. 6. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A Plútó pont rossz példa:D

Igaz, hogy nincs légköre, de olyan kicsi, hogy közte és a holdja között kevés a különbség, és a gravitációs középpontja a holdja és közte van. Gyakorlatilag a holdja is jelentős mértékben elmozdítja. Hasonlóan a neutroncsillagokhoz.

De ez csak kötözködés :D Amit írtál az érthető.

2011. máj. 6. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!