Amikor beáztatom a lencsét, akkor néhány fennmarad a víz felszínén a teteje nem is lesz nedves, és ott úszik, ez miért van?
"felületi feszültség.." :) max az agyadén
- mert azoknak kisebb a sűrűsége, mint a vízé, ha még a levegőénél is kisebb lenne, akkor meg felszállnának az égbe
:)
Meglátod, előbb utóbb atomfizikus leszel!
Az elsőnek: tanujjá kis illemet, én nem bántottalak.
Amúgy:
Arra gondolok, hogy egyes szemek azért maradnak fenn, amiért a darázs se süllyed el, ha jól száll le a vízre.
Ezeket a lebegő szemeket, ha benyomom a víz alá, akkor ugyanúgy elsüllyednek, mint a többi. Tehát szerintem arról van szó, hogy ahogy egyes szemek esnek, a többséget lenyomja a többi a víz alá, de néhány úgy esik, hogy nem szakítja át a víz felszínét és a vízmolekulák egymáshoz jobban tapadnak, mint hogy egy lencse súlya át tudja szakítani a víz felszínét. Na ennek mi a tudományos neve, lehet hogy nem felületi feszültség. :-) De akkor mi?
Mint a második válaszoló megválaszolta, belül üregesek azok a szemek. Ez azt jelenti, hogy csökken a tömegük. Az üregbe levegő kerül, emiatt a sűrűségük kisebb lesz a víz sűrűségénél, tehát a felszínen úsznak.
Ha lenyomod őket a víz alá, akkor a víz kiszorítja az üregből a levegőt, ezáltal megnő a sűrűségük és lesüllyednek.
Egyszerű kísérlet ennek szemléltetésére: a mosogatóba engedsz vizet, egy kisebb, üres lábost óvatosan a vízre teszel, ekkor nem fog elsüllyedni. Majd lassan elkezdesz vizet tölteni az úszó edénybe, ekkor az lassan elkezd süllyedni, amikor pedig a pereme a vízszint alá kerül, hirtelen elkezd belefolyni a mosogatóból a víz és gyorsan lesüllyed a mosogató aljára.
Remélem kielégítő volt a válasz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!