Mit jelentenek az alábbi indikációs értékek? W-érték, T-érték, R-érték, S-érték, Val?
Ezeket az értékeket a növények élőhelyválasztásának jellemzésére vezették be és ökológiai indikátorértékeknek nevezik őket. Nemzetközi szinten Ellenberg, Magyarországon Zólyomi Bálint, Soó Rezső és Borhidi Attila készítettek olyan rendszereket, hogy növényfajokhoz számokat rendeltek, amelyek segítségével a fajok élőhelyválasztását egymáshoz képest jellemezték. A W a faj víz, a T a hő, az R pedig a talajreakció (kémhatás) iránti igényére vonatkozik. Pl. egy W=2 vízigényű faj szárazabb termőhelyeket kedvel, mint a W=5-ös vízigényű. Az S-érték a sótűrést jelöli, a 3-as S-értékű faj sótűrőbb az 1-esnél. A Val pedig egy természetességi mutató, ami a hazai flóra természetes, őshonos fajaira nagyobb 0-nál, míg nem őshonos és/vagy agresszíven terjedő gyomfajokra kisebb annál. Ezek a számok szigorúan csak egy szemponton (környezeti tényezőn) belül értelmezhetők, pl. ha a W=2-nek és az R=2-nek semmi köze egymáshoz. Ezenkívül azonos skálán belül is csak relatív pozíciót mutatnak, tehát a 4-es W-értékű faj nem 2x annyi vizet igényel, mint a 2-es W-értékű, csak egyszerűen többet. (Szakszóval: ordinális skálán értelmezzük a számokat, ahol az összeadás, kivonás, szorzás osztás nem értelmezhető, kizárólag a nagyobb, kisebb és egyenlő relációknak van jelentésük.)
Ha egy élőhelyről összeírjuk az ott előforduló fajokat, akkor a fajok T, W, R ... értékei alapján kirajzolódhatnak bizonyos közösségi szintű tulajdonságok. Pl. egy száraz termőhelyen alacsony W-értékű fajokból van sok, egy sós termőhelyen magas S-értékűekből. Szokás, pedig a fentebb írtak miatt nem helyes belőlük átlagot is számolni, és akkor megadják pl. egy élőhely "átlagos" W és R értékét.
Ez az indikátorértékes termőhelyértékelés elméleti szempontból számos sebtől vérzik, kritizálják is rendesen, mégis egyszerűsége és relatív pontossága miatt széles körben használják. A fentieken kívül van még L (fény), N (hagyományosan "nitrogén", helyesebben produktivitás vagy tápanyag hozzáférhetőség) és K (klimatikus kontinentalitás) indikátor is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!