MIT JELENTENEK? Hogyan kell?
SEGÍTSETEK! Lenne egy pár életbevágó kérdésem, ezekre nem találtam választ:
Hogyan verődik vissza egy hullám egy felületről? (talán snellius-descartes törv. )
mi az a TWT? (two way travel- mire hazsnálják, v mi az?)
Tudtok linkelni egy földi mágneses anomália tárképet?( ami az is)
és egy általános: milyen geofizikai módszereket használnál egy szakdolgozatban?
KÖSZÖNÖM a segítséget!
1. Hogy érted, hogy hogyan? Alapszinten itt van: [link] de ha szakdogát írsz, akkor gondolom nem ez okoz problémát, hanem komolyabb szinten nem tudod... ahhoz viszont nem elég részletes a kérdés. Milyen hullám? fény? hang? szeizmikus, stb? Töréssel kapcsolatban mi érdekel? polarizáció? szóródás?
2. Kétszeres futási idő, ahogy a nevében is benne van.
Pl. egy szeizmikus szelvényen a beérkezéseket kétszeres futási időben látod, hiszen: Tudod, hogy mikor keltetted a rezkést, tudod, hogy mikor érkezett a geofonhoz a hullám, a kettő között eltelt időt méred. Ezidő alatt a hullám "lement" a reflektorig és visszajött... tehát kétszer tette meg az utat...
3. [link] Ilyet?
4. Ne haragudj, de erre egyáltalán nem tudok így általánosságban válaszolni. (Hacsak nem az egyéni véleményemet kérdezed)
Milyen szakos vagy?
BSC vagy MSC?
Van kifejezetten érdeklődési köröd?
Van valami "célod" a szakdogával?
Nyilván ha geofizikus vagy, akkor egyetlen módszert is lehet úgy elemezgetni, tesztelni, kutatni, hogy abból nem hogy egy szakdoga, de még egy doktori is kijönne.
Viszont ha nem geofizikus vagy, hanem valami rokon szakma (pl geolgóus) és egy konkrét földterületet kutatnál, akkor meg attól függ, hogy mit keresel... pl. talajvíz szenyezettséget nem szeizmikával fogsz kutatni, kőolajat meg nem földradarral.
Ha van már célod a jövővel kapcsolatban, akkor az alapján válassz... nyilván ha régészettel akarsz foglalkozni, akkor ne mélytengeri szeizmikából írjad..
stb-stb...
Ha megmondod, hogy milyen szakos vagy, mi érdekel, stb. akkor többet tudok segíteni, bár a tanáraid meg még többet. :)
Bocs, ha nem sokat segítettem.
köszönöm szépen a segitségeket, nagyon hálás vagyok:)
Igazából geológus vagyok, és nem ez lenne a szakdogám, de a geofizika ZH-ban volt ilyen kérdés ( én sem értem hogyan gondolta... )
Jaaa.... akkor jó :)
Bevallom kicsit megrémültem, hogy esetleg tényleg geofizikus vagy, szakdogára készülődsz és ilyeneket nem tudsz :)
De geológus tanoncként belefér :)
Mert ezek tipikusan olyan kérdések amikre egyrészt van egy-két mondatos válasz, márészt viszont külön tankönyvet is lehet írni belőlük. (Pl. a hogyan verődik vissza a hullám kérdésre lényegében egy teljes reflexiós szeizmika tankönyv sem tökéletes válasz, hiszen még rengeteg egyéb hullám van :D )
Szóval szerintem neked elég annyi, hogy:
1. Ha a hullám 2 (hullámterjedés szempontjából) eltérő közeg határához ér. (szeizmika: akusztikus impedancia változás; optika: törésmutató... stb), akkor az energia egy része visszaverődik. A visszaverődés szöge megegyezik a beesési szöggel. Snell-descartes tv. alapján ha egy bizonyos szögnél (kritikus szög) nagyobb szögben érkezik a hullám, akkor teljesen visszaverődik. (Ha a kevésbé "sűrű" közegből jön.)
2. TWT - Two-Way Time. Ezt leírtam.
3. Linkeltem :) [link]
4. Ahogy írtam, ez a kutatási területtől függ. Nem véletlen, hogy annyi geofizikai mérés van, mindegyiknek más a specialitása. Nagyobb szerkezeti egységek kutatására jó a szeizmika, kisebb mélységű pl. régészeti kutatásokra jók a mágneses mérések.
Ha valami jól vezető dolgot keresel a föld alatt (elásott benzineskannák :) vagy felszín alatti vizek) akkor arra jók az elekromágneses módszerek.
Stb-stb.
Nem tudom a tanár ezt akarja e hallani, de én ezt akarnám a helyében. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!