Van youtubon valami videó, ami segít megérteni az elektronszerkezetet középiskolai szinten? Hiába olvasom a 3. könyvet, egyszerűen nem értem, nem tudom elképzelni.
Nem pont youtube, de rengeteg információ van benne. Elektronszerkezetről, az elektronfelhők kinézetéről, elektronpályákról...
Hát, őszintén szólva nem tudom...
Fel tudom írni cellásan az elektronszerkezetet, de valahogy nem tudom elképzelni a dolgot.
Tudom, hogy a főkvantumszám jele n, és értéke lehet 1,2,3... meg azt is tudom, hogy ezeket betűkkel is leírhatjuk (K, L, M, N... de javíts ki, ha bármit elrontok), meg hogy az azonos főkvantumszámú pályák héjakat képeznek, meg hogy minél nagyobb az főkvantumszám értéke, annál nagyobb az atompálya.
Meg tudom, hogy a mellékkvantumszám jele l, értéke n-1, és hogy ez az atompálya alakját jellemzi. Meg hogy általában betűkkel írjuk le, amik s-, p-, d-, f-ek lehetnek, meg hogy az azonos mellékkvantumszámú pályák aljhéjakat képeznek.
A mágneses kvantumszám jele pedig m, az atompálya térbeli irányát írja le, értéke ha a mellékkvantumszámé 0, akkor a mágnesesé is 0, a mellékkvantumszámé 1, akkor a mágnesesé lehet -1,0,+1 és így tovább, ha a mellékkvantumszámé 2, akkor a mágnesesé -2,-1,0,+1,+2 és így tovább.
Szóval elvileg tudok mindent, csak nem tudom elképzelni, vagy nem tudom.
Mi az, hogy az irányát jellemzi, erre ilyen számokat írunk? Mit jelent a szám? Miért tudjuk meg a számból az irányát?
Meg most a betűk vagy a számok hogyan jellemezhetik az atompálya alakját?
Jaj, nem tudom, hogy mennyire érthető, hogy mit nem értek, de azért remélem valamennyire ki lehet venni.
Ja, és belinkelnéd azt a másik 2 kérdést? Köszönöm! :)
Szóval nem tudom elképzelni, hogy a térben hogy néz ki a főkvantumszám, vagy a mellékkvantumszám vagy a mágneses kvantumszám.
Szóval amiket leírtam inkább bemagoltam, minthogy megértettem.
Hát a linkeket nem tudom sajnos, de az egyiknél wordbe írtam a választ és elmentettem. A cellák felírását magyaráztam benne. Azt ide tudom másolni:
A cellák az elektronpályák. Minden pályán 2 db e- lehet maximálisan, ellenkező "spínnel". Az s pálya csak 1 négyzetből áll, erre 2 db e- fér. Egy fölfele mutató fél nyilacska, meg egy lefele mutató fél nyilacska.
A p pályára 6 e- fér ez 3 négyzetet jelent, és így tovább...
(Megpróbálok rajzolni is: [] ez egy cella, A a felfelé mutató nyíl, V a lefele mutató nyíl, [AV] a tele cella...)
Vegyük pl az Br-ot, ennek szeretnénk cellásan ábrázolni az e--jait. Milyen pályái vannak? Vegyük elő a periódusos rendszert, és mint egy társasban, haladjunk lépésről-lépésre, elemről elemre. A "start" a H. 1, periódus, első elem. 1. periódus=1. elektronhéj. Látom, hogy az első elektronhéjon csak két elektron lehet, ezért van az első periódusban csak két elem. A VIII főcsoport elemei mindig egy héj lezárását jelentik, ezért különleges helyzetűek.
Szóval indulok H-ről. Felírom a négyzetet. A H az első elektront is jelenti egyben, így teszek egy felfelé mutató nyilat a négyzetbe. 1s[A] (Úgy tudom, a felfelé mutatóval kezdünk mindig) He: újabb nyíl. 1s[AV] Itt az első gond. Az elektronok olyanok, mint az emberek a buszon, nem szívesen ülnek egymás mellé, amíg van máshol üres hely. Azonban mikor nincs máshol hely, kénytelenek lesznek egymás mellé ülni. Azonban az elektronok kétfélék: két ellentétes spín létezik. Mintha fiúk és lányok lennének. Van egy olyan szabály (amit nem tudok elmagyarázni, így van és kész, meg kell tanulni), hogy fiú csak lány mellé ülhet, és fordítva. Tehát a + spín mellé csak - kerülhet, és viszont. A He egy olyan busz, ahol csak egy db kettes ülés van, két utassal, egy lánnyal és egy fiúval. Kénytelenek egymás mellé ülni.
A Li egy két szerelvényes busz. Mivel az első kocsi megtelt (1s pálya) 1s[AV], a következő felszálló utas kénytelen a második kabinba ülni 1s[AV]2s[]. A második kabin a 2s pálya, szintén csak egy dupla üléssel. Leül tehát ide az utas. 1s[AV]2s[A].
Be: második utas a 2s kabinba, kénytelen az előző utas mellé ülni 1s[AV]2s[AV].
B: Itt egy új kabin nyílik (I és II főcsoport az "s" pályák töltődési helye, III-VIII pedig a "p" pályáké. A pályák száma megegyezik a periódus számával.) 1s[AV]2s[AV]2p[][][]. Itt már 3 szabad dupla ülés van. Beül az utas az elsőbe: 1s[AV]2s[AV]2p[A][][].
C: Az új utas 2 teljesen üres és egy félig foglalt ülés közül választhat. Mivel nem szeretne más utas mellé ülni, leül a második, még üres székre: 1s[AV]2s[AV]2p[A][A][].
N: Még mindig van egy üres hely, az új utas oda fog ülni, mert ő sem szeretne más mellé kerülni, amíg van üres hely. 1s[AV]2s[AV]2p[A][A][A].
O: Elfogytak az üres székek, kénytelen az új utas valaki mellé ülni. 1s[AV]2s[AV]2p[AV][A][A].
F: 1s[AV]2s[AV]2p[AV][AV][A]
Ne: 1s[AV]2s[AV]2p[AV][AV][AV] Itt elfogyott az üres hely.
Na: Új kabin nyílik, de megint csak egy dupla üléssel (I és II főcsoport) 3s, mert 3. periódusban vagyunk. 1s[AV]2s[AV]2p[AV][AV][AV]3s[A]. Itt jegyzem meg, hogy az új periódus kezdetén az előző periódus minden elektronját leírhatjuk az előző periódus végén álló nemesgázzal is: He2s[AV]2p[AV][AV][AV]3s[A], vagy Ne3s[A].
Mg: Ne3s[AV]
Al: Új kabin: 3p. Mivel p, 3 újabb üres duplaszékkel. Ne3s[AV]3p[A][][].
Si: Ne3s[AV]3p[A][A][]
P: Ne3s[AV]3p[A][A][A]
S: Elfogytak az üres helyek. Ne3s[AV]3p[AV][A][A]
Cl: Ne3s[AV]3p[AV][AV][AV]
Ar: Ne3s[AV]3p[AV][AV][AV]. Betelt, lezárult egy újabb elektronpálya.
K: I. főcsoport, s héj, mivel 4. periódus, 4s. Ar4s[A]
Ca: Ar4s[AV]
Sc: Itt egy érdekesség történik: nem a periódusnak megfelelő számú „d” pálya kezd el töltődni. Ugyanis „d” pálya már a 3. periódus elemeinek is van, de energiaszintje magasabb, mint a 4s pályáké (magasabb az utazási költség, kevésbé akarnak oda szállni az utasok). Azonban a 4p pályának még a 3d-nél is magasabb az energiaszintje, így 4s után 3d kezd el feltöltődni. A „d” pályák már öt db duplaszéket tartalmaznak (mellékcsoportok, de látod te is: periódusos rendszerben is 10 elem van a mellékcsoportokban). Ar4s[AV]3d[A][][][][]
Ti: Ar4s[AV]3d[A][A][][][]
V: Ar4s[AV]3d[A][A][A][][]
Cr: Ar4s[AV]3d[A][A][A][A][]
Mn: Ar4s[AV]3d[A][A][A][A][A]
Fe: Ar4s[AV]3d[AV][A][A][A][A]
Co: Ar4s[AV]3d[AV][AV][A][A][A]
Ni: Ar4s[AV]3d[AV][AV][AV][A][A]
Cu: Ar4s[AV]3d[AV][AV][AV][AV][A]
Zn: Ar4s[AV]3d[AV][AV][AV][AV][AV]
Ga: 4. periódus, új „p” pálya (III-VIII főcsoport) Ar4s[AV]3d[AV][AV][AV][AV][AV]4p[A][][]
Ge: Ar4s[AV]3d[AV][AV][AV][AV][AV]4p[A][A][]
As: Ar4s[AV]3d[AV][AV][AV][AV][AV]4p[A][A][A]
Se: Ar4s[AV]3d[AV][AV][AV][AV][AV]4p[AV][A][A]
Br: Ar4s[AV]3d[AV][AV][AV][AV][AV]4p[AV][AV][A]
Célba értünk! :D
A spínkvantumszám, az csak + vagy - lehet, az csak annyiban fontos, hogy az egyes héjakon azonos kvantumszámú elktronok nem lehetnek, minimum ebben különbözniük kell. (A és V az előző írásomban, de igazából felfelé és lefelé mutató nyíllal jelöljük)
Amúgy ez a periódusos rendszer ( [link] ) jól mutatja, amit írok: a K, L, M, stb azok a sorok, a periódusok (Ez a nagysága a pályának. Ha megnézed C-->Uuq oszlop tagjainak elektronszerkezetéről rajzolt képeit, azt látod, hogy mindig eggyel több van, ahogy egymás fölé kiépülnek a pályák, egyre messzebb a magtól.). Ezt adja meg a főkvantumszám. A mellékkvantumszám a pálya alakját adja, azaz hogy az s, a p, a d vagy az f pályákra tartozik-e az elektron. Ezeket rajzolgatják tankönyvben gömbként, "3D-s 8-asként", stb... A gömbre (s pálya) csak 2 e- fér, a 8-asra 6, stb...
A mágneses kvantumszám az csak amolyan "adalék", azt jól láthatóvaá tenni nem lehet, hisz az tényleg csak egy irányultságot ad meg. (Ha a peiódusos rendszerben egy soron belül nézed végig az elemeket, azt látod, hogy az elektronszerkezetes kép "forog"). Ha jól emlékszem, ezeket egyszerre ábrázolva kapod meg azt a 3db 3D-s 8-asból álló képet, ahol minden tengelyre jut egy 8-as. A mágneses kvantumszám azt adja meg, hogy melyik tengely pályájáról van éppen szó.
A spínt már leírtam.
Az egész lényege az, hogy ezek a számok mindig EGY e- jellemzésére valók. És meg van adva, hogy az értékek a különböző kategóriákban milyen értékeket vehetnek fel.
Most egy hülye példával:
Tegyük fel, hogy van egy ember, aki kap négy kártyát. Őt ez a négy kártya jellemzi. Az első lehet piros, kék, zöld, fekete, fehér, sárga, szürke. A második lehet piros, kék, sárga, zöld, a harmadik lila, narancssárga vagy zöld, a negyedik pedig csak fekete vagy fehér. Az, hogy milyen lehet egy kártya, az az egyes kvantumszámok jellemzője. Az, hogy milyen valójában, azaz mi van az emberünk kezében, az már az elektron jellemzője. Ezek alapján azonban a kártyás emberek csoportosíthatóak. Mondjuk most összegyűjtjük a piros első kártyával rendelkező embereket, mert ők állnak a legbelső héjon. Itt mindegy, milyen másik kártyáik vannak, a lényeg, hogy piros legyen az első. Aztán ezen belül a kék második kártyásokat csoportosítjuk Legyen ez mondjuk a p pálya. Majd ezek közül a zöld harmadikat… Itt már csak két ember maradhat, az egyiknek fehér, a másiknak fekete a negyedik kártyája. A jellemzés pedig arról szól, hogy ha beállítottad az embereket a megfelelő helyükre, pozíciójukba, stb., akkor egy embert találomra kiválasztva megnézheted a kártyáit és csak ez alapján meg tudod mondani, hogy hol áll pontosan, jellemezni tudod.
Az egészben a csavar az, hogy az e- -oknak van egy meghatározott kiépülési rendjük. Az első pálya után a második telítődik. Ez csak azért van, mert törekszenek a minél kisebb energiájú pályákra jutni. A pályák sorrendjét is a cellás válaszomban leírtam már.
Szóval nem a szám mondja meg, hogy hogyan néz ki. Egyszerűen az „okosok” beszámozták az egyes irányokat és alakokat. Olyan sorrendben, ahogy logikus volt, azaz ahogy egymást követik a periódusos rendszerben. Mintha te azt mondanád, hogy a gerinceseknél ha egy állat hal, akkor 1. csoportba tartozik, ha kétéltű a 2.-ba, ha hüllő a 3.-ba, ha madár, a 4-be, ha emlős, az 5.-be. Ez csak annyi, hogy ha meglátsz egy békát, nem azt mondod rá, hogy ez egy kétéltű, hanem azt, hogy kettes.
Remélem így egy „regény” után már világosabb és érthetőbb a dolog… :/
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!