A levegő képes meggyulladni? Nem segíteni az égést, hanem konkrétan égni.
A levegőben alapjáraton nincsenek olyan anyagok, ami szobahőmérsékleten meggyulladna (szép is lenne, szó szerint pokol lenne a földi lét). Azonban pl. egy benzinkút közelében, ahol robbanékony gázok illannak a levegőbe, robbanásveszély alakul ki. De számos ilyen példát lehetne még hozni.
Ahhoz, hogy a levegő összetevői reagáljanak egymással, nagyon extrém körülmények kellenek. Villámláskor (vagy az ívfény hőmérsékletén) a nitrogén egyesül az oxigénnel, és különböző összetételű nitrogén-oxidok keletkeznek.
Az égéshez alábbiak kellenek: éghető közeg, oxigén és megfelelő hőmérséklet.
Ebből a legelső hiányzik.
A levegőben ugyanis a 78% nitrogén nem éghető, a 21% oxigén önmagával együtt nem kap lángra, az a kevesebb, mint 1% nemesgáz (=semmivel nem lép reakcióba), meg por, meg vízgőz, szintén nem éghető.
Az első válaszolt jól: IGEN, képes égni.
Egy villám hőmérséklete kell hozzá és az égés nem önnfenntartó.
A többiek nem tudom, miért írtak, ha nem értenek hozzá.
Utánanéztem a témának. Lehet, hogy az égést nem értelmeztem megfelelően. "Az égés a tűzvédelem értelmezése szerint a levegő oxigénjével történő egyesülés." A másik dolog, hogy valóban nem önfenntartó az oxigén-nitrogén egyesülés, mert endoterm reakcióról van szó, tehát nem termel, hanem elvon hőt a környezettől.
Nálam ettől függetlenül továbbra is az exoterm, "hőtermelő" oxigénreakció számít csak égésnek. A nitrogénnel történő egyesülés az én szótáramban nem számít égésnek.
Szóval a nitrogén "szerintem" nem éghető, vagy inkább nem égetnivaló gáz Csak azért ne nevezzük égésnek, mert oxigénreakció.
Ez olyan dolog, mint azon vitatkozni, hogy a gomba növény -e vagy sem? Vagy, hogy az egy prímszám -e, vagy a 0 természetes? Ezek mind külön kategóriák: se nem növény, se nem állat, se nem prím, se nem összetett, és vagy természetes, vagy nem. És olyan elb.szott égése van a nitrogénnek, ha annak nevezzük.
De visszatérve az eredeti témához: a levegő "konkrétan égni" nem tud. Nem termel energiát. És pont. Ilyen alapon a víz is tud égni. Vízbontás, oszt utána a levegő oxigénjével összeereszted, nem az eredetivel, és máris meggyújtottad a vizet...
(tegnapelőtt 23:49)
Rosszul gondolod.
A vizet bontani kell az égéshez - a levegőt meg nem kell bontani hozzá.
Ha nátriumdarabkát klórgázban hevítünk, azt is égésnek hívják. A vizes példa sem jó, mert ott nem a vizet égeted, hanem a hidrogént (a neve is innen ered: "hidro genesz = vízképző").
A fák korhadását pedig lassú égésnek nevezik...
Az égésre sok definíció és meghatározás van, attól függ, ki mennyire akar szigorú lenni. Én a nitrogén + oxigén reakciót is égésnek nevezem, mivel egyesülés és oxidáció történik, és kémiaórán is (anno) mint endoterm égés kellett megtanulnom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!