Mit jelent az hogy valami kvantált illetve az hogy kvantum?
Ezt most csak hasraütésszerűen írom, úgyhogy ne szentírásnak vedd.
Diszkrét ami csak adott értékeket vesz fel. Általában van egy egység, és annak az egész többszöröseit veheti fel valami. (Itt pl.: az energia)
Ezt legjobban szemléltetni kétfajta függvénnyel lehet.
Van a folytonos pl. y=x függvényünk, na az NEM diszkrét értékeket vesz fel. Meg van a lépcsőzetes függvény, ami csak diszkrét értékeket vesz fel.: pl: 0,1,2,3,4... így egy adott zárt intervallumban meg tudjuk számolni benne a felvett értékek számát. Tehát pl.: 1 és 4 között 2 szám van a "2,3".
A nem diszkrét értékű, folytonos függvényben pedig nem tudjuk megszámolni, mert ott ugye végtelen szám van 1 és 4 között.
Az, hogy kvantált valami, azt jelenti, hogy diszkrét értékeket vesz fel.
Pl.: Hangtechikában: analóg - digitális átalakításnál is kvantálni kell: az analóg jel felfogható egy ingadozó folytonos függvénynek, amit 0 és 1 tartalmú jelekre kell átváltani. Ezt nem tehetjük meg úgy, hogy a digitális jel is folytonos legyen, mert akkor végtelen értéket kéne hozzárendelni a különböző jelekhez, márpedig végtelen gigás mp3 lejátszót pedig még nem lehet kapni. :)
Szóval ezt a jelet kvantálják, meghatározott időpillanatban egy értéket rendelnek az adott analóg jelhez, így a digitális jel függvénye lépcsőzetes lesz, nem pedig folytonos. (Pl.:durva helyzetben míg az analóg jel 65,43Hztől mindent továbbít 68,2 Hz-ig, a digitális csupán a 66,67 és 68 Hzt szólaltatja meg) Természetesen már olyan jó minőségű ez, hogy észre se vesszük a hangszórónk lépcsőzetes hangszínváltozását.
Diszkrét:
a latin szó eredeteileg: discretus (különálló, figyelmes) ez a discernere (megkülönböztet) szóból származik.
Jelentését föntebb már megírták:
1., a folytonos ellentéte - főleg matematikában (analizis, szám- és halmazelméletben)
2., tapintatos, illetve titoktartó (ezt az elkülönülés értelméből származik) - köznyelvben
Kicsit buta példa, ez jutott eszembe:
A lépcsőn a földtől való magasságod az kvantált, csak bizonyos (diszkrét) értékeket vehet fel. Vagy az ötödik lépcsőfokon állsz, vagy a hatodikon. A kettő közé nem állhatsz. Két lépcsőfok magasságkülönbsége a kvantum.
De egy sík rámpán minden magasságban megállhatsz, a magasságod bármilyen értéket felvehet.
Kicsit sántít a példa, de hasonlatnak azért talán jó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!