Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi ennek a két feladatnak a...

Mi ennek a két feladatnak a megoldása és hogy kell kiszámolni?

Figyelt kérdés

Matek házi: egy szabályos kilencszög oldala 15 cm. mekkora a beírt és körülírt kör sugara? mennyi a kerület és terület?


Másik feladat: egy szabályos tizenkétszög területe 618 cm2. mekkora az oldala?


Légyszí ne csak eredményt írjatok hanem az összes lépést, mert megakarom érteni!


Előre is köszi szépen:)


2011. jan. 10. 19:56
 1/7 anonim ***** válasza:

Mindig azt szoktam mondani ilyen feladatnál, rajzolj!

Keress derékszöget, Thales kört, írj be minden szöget, amit csak tudsz! És egyszer megvilágosodsz!

Körbeírt sugár= tg20fok=7.5/x

Köréírt sugár= sin20fok=7.5/y

Rendezni, kiszámolni.... Többi gond lehet?

2011. jan. 10. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Első vagyok. A 9 szög, 9 háromszögből áll, ezek alapja 9cm, és egyenlő szárúak.

Húzz ebbe a 3szögbe egy magasságvonalat.

Előző képletben a magasságvonal az x, az átfogó ebben a 3szögben Y. A 3szög csúcsszöge 360/9=40 fok Vágod????

2011. jan. 10. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Javítok: ezek alapja 15cm....
2011. jan. 10. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A 2. feladat: rajzolj! (mint mondottam)

1 3szög területe 318/12.

Egy 3szög csúcsszöge 360/12

A háromszög területe alap*magasság, ebből lehet elindulni,

2011. jan. 10. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Egy kör: 360 fok.

A kilenc szög két egymás melletti pontja által bezárt szög: 360/9=40 fok.

Innen van egy egyenlő szárú háromszöged, aminek ismered az alapját és mindhárom szögét. (Az egyik 40fok, a többit pedig ki tudod számolni, mivel egyenlőek.)

Ebből egyszerűen kiszámolod az két egyenlő szár egyikét, és az pontosan a sugarat fogja megadni.


A tizenkét szöget szintén feloszthatod háromszögekre. Igy lesz neked 12 háromszöged, amik egybevágóak. Igy az egyiknek a területe pontosan az összes területének 1/12-ede, azaz: 618/12 = 51.5 cm2.

A kapott háromszögek egyenlő szárúak, és az egyik szögük (ugyanúgy mint az előbb 360/12=30 fokos.) Ebből ismét kiszámolható a másik két szög.

Ebből megint ki lehet mindent számolni, csak kicsit cselesebb. Ha nem boldogulsz szólj.

2011. jan. 10. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

én már össze vissza próbáltam megcsinálni xD megnéztem a megoldását és az elsőnél (a 9szögesnél) 20 egész akárhány század cm-t kéne kapni...


én elmondom hogy csináltam, vagyis próbáltam.

Szóval oké hogy van egy 9szögű szabályos 3szögem, amelynek oldalai 15 cm hosszúak. Nos a 9szögű ből "kiragadok " egy 3szöget.


Ennek a 3szögnek az oldalai 15 cm---> tehát szabályos, ez azt jelenti hogy minden szögének 60 foknak kellene lennie... DE az eredeti 9szögű 3szögben a szögek: 70,70 ,40 (ez van a csúcsánál xD) és akkor nem vágom hogy mi van:S

2011. jan. 10. 20:45
 7/7 anonim ***** válasza:

Jaj.

Miért lenne szabályos? Csak egyenlő szárú, mindkét szár a kilencszöget körbeíró kör sugara! :)


Innen: A háromszög egyik szöge: 360/9 = 40 fok.

És az ezzel szemben levő oldal 15cm.

Mivel a háromszög egyenlő szárú, a másik két szög egyenlő. Jelöljük a mértéküket x-el.

A háromszög szögeinek összege 180 fok ebből:

x+x+40=180 => 2x = 140 => x=70fok.

Szinusz tétel alapján:

sin40/15=sin70/x

Innen x=(sin70*15)/sin40 = megközelítőleg 21,928542cm

Remélem érted.

A második kicsit bonyolultabb, de megoldható.

2011. jan. 11. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!