Ha felrázzuk a szénsavas ásványvizet akkor kispriccel. Hogyan magyarázható ez a jelenség? Mi a reakcióegyenlete? miért veszélyes a vizbe jutott pétisó? Mely korosztály számára különösen?
Ha összerázod az ásványvizes üveget, akkor a szénsav felbomlik, és megnő a palackban a CO2 parciális nyomása (eltolódik az egyensúly a termékek képződésének irányába).
H2CO3 <-> H2O + CO2
A pétisó nitrátvegyület, amely mérgezést okozhat megfelelő mennyiségben. Különösen a csecsemők számára veszélyes (őket még fürdetni sem szabad benne, amert annyi képes akár megölni, amennyi a bőrén keresztül felszívódik).
Az előző válasz nem teljesen korrekt.
Ha az ásványvizes üveget összerázzuk akkor valóban felszabadul szén-dioxid a felírt egyenlet szerint. De az ebből következő nyomás növekedés, viszont a legkissebb kényszer elve értelmében a szénsav képződés irányába tolja a folyamatot. Amikor kinyitjuk az üveget hirtelen lecsökken a nyomás a folyadékréteg felett, ez viszont azt eredményezi, hogy a szénsav kialakulásának és oldódásának egyensúlya is végső soron a szén-dioxid keletlezésének irányába tolódik. Hirtelen csökken a nyomás, hirtelen sok gáz keletkezik, sok buborék, sok vizet visz magával -> kifut.
A pétisó ammónium-nitrát. Rendkívül hasznos és szükséges műtrágya. Kétségtelen, hogy a nitrátion tartalma miatt -különösen a kisbabákra- mérgező hatású ez állati és emberi szervezetekre (a növényire természetesen nem).
Amikor a szénsavas vízet összerázzuk energiát közlünk vele ez az energia átalakul.
A Pétisó a Péti Nitrogénművek által 1931-ben kifejlesztett nitrogéntartalmú műtrágya. Kémiai képlete : NH4NO3 + CaMg(CO3)2, hatóanyag-tartalma: ammónium-nitrát, dolomitliszt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!