Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az idő definíciója maga az...

Az idő definíciója maga az univerzum tágulása, ami miatt a tér nem lényeges, csakis az idő!?

Figyelt kérdés
Az Univerzum állandó tágulása, az idő előrehaladásában nyilvánul meg. De a folytonos fénysebességgel való tágulás egyszer csak megáll, és az Univerzum magába zuhan (A nagy reccs)... Akkor az idő visszafele fog haladni?
2010. nov. 22. 20:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A nagy reccs csak egy elmélet a többi közül, ami az univerzum végét próbálja megjósolni.

Nincs rá bizonyíték, hogy ez fog bekövetkezni.

2010. nov. 22. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Amit feldobunk, az le is esik... Nem lehet a végtelenbe tágulni... És mi van a mindenségen túl? Hihetetlen, hogy milyen kérdések vannak. Sok elmélet ami annyira izgat mostanság.

De az eredeti kérdésre visszatérve: Ugye az idő definíciója, az univerzum tágulása. Még ha nem is lesz reccs, de ELMÉLETBEN, ha az univerzum nem tágulna tovább, hanem zsugorodna, akkor az idő visszafele haladna és minden visszamenne a kezdetekig? (az öregek fiatalodnának, a füst visszaszállna a cigibe)

Amúgy a "Mr. Nobody" c. film alapján kérdeztem meg. Tudom, hogy senki nem tud erre válaszolni, csak a véleményekre vagyok kíváncsi...

2010. nov. 22. 21:10
 3/12 anonim ***** válasza:
61%

Az időnek nem ez a definíciója.Pláne hogy relatív és függ sebességtől, tömegtől... stb.

Események egymási utáni történése... amit mi valahogy meg akartunk ragadni piciny emberi agyunkkal.

Szerintem az univerzum sem fénysebességgel tágul, ráadásul nem lassul hanem valami miatt gyorsul.

Miért ne tágulhtana valami a végtelenségig? Igaz hogy én sem tudom elképzelni ezt a fogalmat, de annyi egyszerű fizikai jelenség van amit nem tudok elképzelni, és mégis van. Többdimenziós terek, kvantumalagút effektus, részecske-hullám természet, önmagával interferáló kis bizgentyűk...

2010. nov. 22. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

"Az idő múlása az univerzum tágulása" kifejezés akkor nem helyes? Túl sok nyitott kérdés van, amire jó lenne választ kapni, de az emberiség jelenleg nem tart ott, hogy megválaszolja azokat (Ha pedig meg is válaszolja, azt csak elméletben teszi)


Egy másik érdekesség: Azt is feltételezhetjük, hogy "nincs jelen", csak múlt és jövő. Hisz ha meglátok az utcán egy csinos lányt sétálni, valójában csak a múltban látom, hisz ahhoz is kell idő, hogy a fény eljusson a szememig. (ha jól számolom, és 1 méterre vagyok tőle, akkor 0,0000000003356 másodperccel korábbi állapotát látom csak)


Párhuzamos univerzumok, féreglyukak, időutazás... Áhhh

2010. nov. 22. 22:20
 5/12 anonim ***** válasza:

Olyan rövid ideje kutatjuk az univerzumot, és működését, hogy rengeteg a nyitott kérdés. Kétségtelen, ezek a legnagyobb talányok, de szerintem nem mostanában fogjuk ezeket megválaszolni. Gondolj bele, kozmikus értelemben, "tegnap" még azt hittük lapos a föld!

Ma pedig fény sebességét állandónak tekintjük, pedig nem az! De szerintem nem véletlen vagyunk itt, és nem véletlen magának az univerzumnak a létezése sem..

2010. nov. 23. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Digo, a fény sebessége vákuumban állandó.
2010. nov. 23. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
71%

Az anyag megjelenéséből és változásából érzékelhető az, amit mi téridőnek nevezünk...az idő definíciója az anyag változása...amikor pedig elkezd majd magába visszazuhanni az anyag, akkor nem visszaalakul a kiinduló állapotába az univerzum, hanem a változást folytatva zsugorodó "üzemmódba" kapcsol, tehát ugyanúgy előre fog menni az, amit időnek nevezünk, csak az anyag el fog fogyni, vagyis lezárul egy ciklusa a világnak, hogy egy új "nőhessen ki" abból.


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. nov. 23. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
Kerdezo ez jo kerdes volt szerintem pillanat alatt visszamegyunk az osrobbanas ele amikor egy pontban volt minden anyag.es ujrakezdodik szerintem nem fog az ido visszafele menni :)
2010. nov. 23. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

08:59, vákuumban. Csak az a baj, hogy olyan, hogy tökéletes vákuum nem létezik. A csillagközi tér is tele van anyaggal, még ha nem is látjuk.

Én olyan elméletről is hallottam, ami szerint a fény sebessége is sokkal nagyobb volt az ősrobbanás után, mint most.

Persze ezek csak feltevések, és tartom a véleményem, hogy az emberiség annyit tud az univerzumról, mint zöld moszat a golf áramlatról. Benne létezik, valamilyen szinten van róla fogalma, vagy inkább kezdi megismerni, de a működését még nem értjük.

2010. nov. 23. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Na jó úgy látszik a sok kommentelő közül még nem mondta el senki, akkor rajtam a sor. :)


Mi a termodinamika 2. főtétele? Hát persze, az entrópia.10 es tananyag.Lényegében ez az egyik pont ami megszabja az idő irányát, csak a sok érdektelen csemete miatt már említeni sem érdemes a filozófiai vonatkozásokat.

Az entrópia lényegében rendezetlenséget jelent.Ha a kertben őszel összeszeded a lehullott leveleket (energiát fektetsz be) rendezett lesz a kerted, azaz furcsán szólva az entrópiája csökken.Minnél nagyobb valaminek az energiája annál kisebb az enrópia és fordítva is.


Egyszóval az univerzumunk tágul(inflálódik), egyre nagyobb tér jut az energiának hogy szétterüljön, így hát egyre rendezetlenebb lesz minden.Mint mikor kezdetben van egy kis telked, könnyen rendezgeted, majd vásárolsz még hozzá egy hektárral, azt is rendezgeted, de ott már sokkal nagyobb energiát kell befektetned, hogy rendezett maradjon.Egy idő után megunod és csak a fontos részekre öszpontosítasz, így működik az univerzum is.


Most vissza a témára.

Az idő irányának van még két másik pillérje.A pszihológiai és a kozmológiai megközelítés.A kozmológiait már tárgyaltátok, ahhoz csak annyit szeretnék hozzáfűzni ,hogy igenis lehetséges a végtelen tágulás és még sokat kell agyalnunk rajta hogy kiderüljön a fő igazság.Én személy szerint a nagy kihülésben hiszek mert a nyugodt elmúlás jobban vonzz mint a reccs és újra bumm.De van még egy kis időnk...kb 100 billió év szóval hajrá.Lehet gondolkodni, érvelni.


A pszihológiait én inkább az antrópikus elvből származtatnám.Miért ez az idő iránya?Mert ha más lenne, akkor az nem tenné lehetővé az élet feltételeit, így a világegyetemet megfigyelni sem tudnánk.(Végülis Candide-nak igaza volt, hogy kitérjek egy kis irodalomra.)De Hawking szerint a pszihológiai irány, hogy mi hogy látjuk az idő múlását az a termodinamikából származtatható, így ő elveti a pszihológiai megközelítést.


Naggyából ennyit akatam szólni.A nő akit meg felhoztál egy másik vonatkoztatási rendszerben él mint te.Az idő relatív.Einstein úgy tudom ezért is kapta meg a híres Nobel díját.Olvasd el a kéziratát az általános és a speciális relativitás elméletről.Engem lenyűgözött. :)


Remélem segítettem! :)

JustFeelGood

19/F

2010. nov. 23. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!