Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Néhány kérdés az eténről,...

Néhány kérdés az eténről, illetve a benzolról. Szigma, illetve pí-kötések száma egy molekulában, molekula téralkata, levegőben történő égésének jellemzője, reakciója brómmal milyen reakciótípus?

Figyelt kérdés
Légyszi segítsetek, mert a suliban hagytam a kémiacuccom.Mindegyiket mindkettőre vonatkozóan, ha lehet.
2010. nov. 13. 15:22
 1/4 anonim ***** válasza:

Etén (acetilén):

1db szigma, 2db pi kötés a két szénatom között (tehát háromszoros kovalens kötés).

lineáris molekula. Levegőben világító, kormozó lánggal ég. Brómmal addiciós reakcióba lép.


Benzol:

a szénatomokat a gyűrűben egyszere kovalens kötés tartja össze és a hidrogén atomokat is egyszeres kov.köt kapcsolja a szénatomhoz (ez összesen tehát 12db szigma kötés). A szénatomok 4. elektronja (összesen 6 elekton) delokalizálósik a gyűrű síkján, stabilizálva ezzel azt (delokalizált pi-elektronszextett).

Sík-alakú molekula (hatszög). Világító, kormozó lánggal ég. Megfelelő kötülmányek között (vas katalizátor és magas hőmérséklet) brómmal szubsztitúciós reakcióba lép.

2010. nov. 13. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Előző vagyok!

ELTONTOTTAM: Te az etént kérdezted és én az első sorban az is írtam, de az etin (acetilén)-tuldajonságait írtam le valójában!


ETÉN (etilén):

a két szénatom között 1db szigma és 1db pi kötés van (kétszeres kovalens kötés). A szénatomokhoz a hidrogén atomokat egyszeres (szigma) kötés kapcsolja oda (ez összesen 5db szigma kötés). A molekula síkalakú. Az etén világító, enyhén kormozó lánggal ég. Brómmal addiciós reakcióba lép.



Amit az etinről és a benzolról leírtam az stimmel.

2010. nov. 13. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
ezer hála. Megmentetted az életemet. Köszi
2010. nov. 13. 16:20
 4/4 anonim ***** válasza:
Szívesen!
2010. nov. 13. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!