Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen folyadékokban ill...

Milyen folyadékokban ill gázokban vannak szabad töltések? Tehát milyen gázok ill. folyadékok vezetik az áramot?

Figyelt kérdés
2010. nov. 13. 11:08
 1/3 anonim ***** válasza:
A folyadék akkor lesz jó vezető, ha van benne valami oldott anyag(ionos).
2010. nov. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm, írtam privit.

ÉS a válaszodat előre is köszönöm!

2010. nov. 13. 14:30
 3/3 anonim ***** válasza:

Helló,


eléggé általános a kérdésed. Egy egész könyvet lehetne írni válaszként, de még az sem lenne pontos. Néhány szemelvényt el tudok mondani:


A gyakorlatban a legtöbb gázra úgy tekintenek, hogy nem vezeti az áramot. Tehát például a levegő, a hidrogén, a nemesgázok, a kén-hexafluorid stb. szigetelőként viselkednek.


Ha jobban megnézzük, akkor azonban ez nem igaz. Például a radioaktív háttérsugárzás miatt a levegőben találhatóak ionok, ami miatt nem viselkedik tökéletes szigetelőként. A levegő ellenállását mérve szokták például nagy erősségű radioaktív sugárzás szintjét mérni (ionizációs kamra). Vagy például a Geiger-Müller számlálóban metán-argon gázkeverék ellenállásváltozását nézik nagyfeszültségű erőtérben a sugárzás hatására. Viszont a tiszta argont laboratóriumi mérőkondenzátorok szigetelő dielektrikumaként sozkták használni (persze nem erősen radioaktív környezetben). A levegőt pedig például forgókondenzátoroknál szokták szigetelő dielektrikumként használni.


Ha a levegő páratartalma nagy, akkor egyre jobban vezeti az áramot. Ha pedig a nagy páratartalmú levegőbe még mondjuk sósavgázt is vezetnek, az már viszonylag jól vezeti az áramot (a sósav a vízpárában oxónium- és kloridionra bomlik és ez vezeti az áramot). Persze villanyvezetéknek nem lenne jó.


A legtöbb tiszta folyadékra is szigetelőként szoktak tekinteni. Például a tiszta olajat nagyfeszültségű transzformátorokban szokták szigetelésre használni. Persze nem ideális szigetelő, valamelyest vezeti az áramot.


A desztillált vizet is általában szigetelőként szokták tekinteni, de a valóságban mindig van benne egy kevés oxónium- és hidroxidion, ezért kismértékben vezeti az áramot (a nagyfesz transzformátoroknál ha a több száz liter olajba csak egy deci víz kerül, az már áthúzást tud okozni).


Ha a vízbe például sót öntenek, egészen jól kezdi vezetni az áramot a vízben megjelenő nátrium és klór ionok miatt.


Ha magas hőmérsékleten megolvasztják a konyhasót, az is vezeti az áramot. Itt is ionos vezetés lép fel.


A higany, mint folyékony fém határozottan jól vezeti az áramot. Itt nem ionos vezetés, hanem a fémben levő szabad elektronfelhő miatti fémes vezetés lép fel.

2010. nov. 13. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!