Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van a fekete lyuknak gravitáci...

Van a fekete lyuknak gravitációs szingularitása?

Figyelt kérdés
Mert a Wikipédia azt írja, de a gravitációs szingularitás nem azt jelenti, hogy végtelen a gravitáció? És akkor mindent elnyel.
2010. nov. 11. 17:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
86%
Szia.Kepzeld el a kovetkezot: A Foldnek is van gravitacioja es tegyuk fel hogy a Fold felszien mindenhol azonos (nem igy van de most ez lenyegtelen).Namarmost ha kilepunk es Fold koruli palyara allunk a gravitacio gyengult de nem nulla mert kulomben elhagyhatnank a Fold korulli palyat.Igy van ez a Fekete Lyuk eseten is: A "felszinen" vegtelen de egy adott pont utan (ha eleg tavol vagy tolle) nem is erzekeled meg egy adott pontig (esemenyhorizont) meg tudsz tolle szabadulni de utanna a vegtelen ereju gravitacio magahoz huz es nincs kiut meg a fenynek sem.Adj zold pacsit ha segitettem a kerdes megerteseben.
2010. nov. 11. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Én abból indulok ki, hogy ha a gravitáció végtelen, akkor a szökési sebesség is végtelen, ezért még fénysebességgel vagy gyorsabban (tudom, hogy lehetetlen fénysebességnél gyorsabban menni) sem lehet megszökni onnan. Vagy van valami képlet a gravitációs erőre, amiben fénysebességgel kell számolni, és így végtelen jön ki az eseményhorizonton belül?
2010. nov. 11. 18:48
 3/13 anonim ***** válasza:

Nincs.

Ez ugyanis pont azt jelentené, hogy OTT, ABBAN A PONTBAN végtelen a gravitáció, tehát mindent elnyel, ami odáig eljut.

De ez egy régi, mára már túlhaladott modell. Ma már nem úgy gondoljuk, hogy a fekete lyuk egyetlen pontba sűrűsödne össze - hanem ehelyett van egy véges kiterjedése, tehát NEM végtelen benne a gravitáció.


Amúgy az eseményhorizonton kívül a fekete lyuk pont úgy viselkedik, mint a többi égitest. Van egy gravitációja, ami nem végtelen, és vonzza a többi testet. Nem tud mindent "bevonzani".

2010. nov. 11. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Nem végtelen az - csupán k*vára nagy!
2010. nov. 11. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Na most. Folytatva az első gondolatmenetét, valamint felhasználva a gravitációs erő képletét, ami a távolság négyzetével fordítottan arányos, rájöhetünk, hogy ha csökkentjük a távolságot, tetszőlegesen nagy erőt kihozhatunk, tetszőleges tömegek esetén. Ami miatt a fekete lyuk különleges az a sűrűsége. Mivel van egy Schwarzschild-sugárnak nevezett dolog, ami azt jelöli, hogy mekkora sugárnál lenne az eseményhorizont, ha a tömeg egy pontban lenne. A legtöbb test jóval nagyobb, mint ezen sugara, nem úgy a fekete lyukak, ott ez a sugár nagyobb, mint az égitest (nem nulla kiterjedésű testről beszélünk) sugara, tehát az eseményhorizont létezik. A szingularitás meg egy olyan dolog, hogy az eseményhorizont mögötti spekuláció. Spekuláció, mert fogalmunk sincs, mi van ott, és kísérletileg sem lehetséges igazolni, az eseményhorizont mögül nem jön ki információ.
2010. nov. 11. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

19:43: Én egy olyan képletre gondoltam, hogy F=m*g és itt az m=nyugalmi tömeg/gyök alatt(1-v^2/c^2)


19:48: Itt az a kérdés, hogy miért van szingularitás, ha nem végtelen.


19:56: Köszönöm a választ!


És senkit sem pontoztam le.

2010. nov. 11. 20:37
 7/13 anonim ***** válasza:

"miért van szingularitás, ha nem végtelen."

Mondom: NINCS szingularitás.

Az a régi elmélet szerint volt, amelyik még nem számolt azzal, hogy a fekete lyuk mérete véges.

Ha csak egyetlen pont lenne, akkor lenne szingularitás.

Eseményhorizont van, ne keverd össze a kettőt.

2010. nov. 12. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
90%

A fekete lyuk egy olyan égitest, aminek a felszínére vonatkoztatott szökési sebessége nagyobb vagy egyenlő a fény vákuumban mért sebességénél.


A lyuktól távolodva lesz egy távolság, ahol ez a sebesség pont az említett fénysebességgel megegyezik. Ez nem más mint az eseményhorizont. Ez nem feltétlenül esik egybe a felszínnel konkrétan, és a fekete lyuk geometriai középpontjától (vagy ha jobban tetszik tömegközéppontjától) mért távolságtól, és a fekete lyuk tömegétől függ.


maci

2010. nov. 12. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

01:43: Akkor mindenhol tévednek, ahol azt írják, hogy a fekete lyuknak van gravitációs szingularitása? Mert ha beírod a googlebe, akkor 10-ből 8 helyen ezt írják.


11:39: Tudom mi az a fekete lyuk és eseményhorizont.

2010. nov. 12. 14:39
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Akkor azt is tudod, hogy a fekete lyukakról ennyit tudunk. Eltérő tömegűek, eltérő méretű eseményhorizonttal rendelkeznek. Hogy azon belül mi van ... az csak elmélet. Különben meg logikus a dolog, az anyag itt van, és jelen van, hiszen a gravitációja igencsak megmutatkozik. Hogy aztán ez egy pontnyi térrészből ered vagy teniszlabda méretűből, nem fogjuk megtudni soha. De mindegy is. Elméletek vannak szép számmal, az igazság meg "odabent" Olyan hogy végtelen gravitáció, csak elméletben, matematikailag kifejezve létezik. A fekete lyukak gravitációja nagy ugyan, de ebből a szempontból pont olyanok mint bármely más égitest. Elnyelni mindent nem fognak, csak ami "veszélyesen" közel kerülnek hozzá. De körülötte keringeni időtlen időkig képesek az egyéb objektumok (lásd a galaxisok közepén csücsülő szupermasszív, több milliárd naptömegű fekete lyukakat, és a körülöttük keringő csillagok milliárdjait).


maci

2010. nov. 12. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!