Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az embernél miért létezik az...

Az embernél miért létezik az agresszió?

Figyelt kérdés

A könyvemben az ökológiai résznél ezt olvasom az állatokra vonatkozóan:


"Az agresszió segít megakadályozni a túlszaporodást, mert az erőforrások függvényében korlátozza a szaporodás ütemét, pl. a territóriumok mint szaporodási helyek határainak védelmezése a terület eltartóképességének megfelelő számú utód fölnevelését teszi lehetővé".


Forrás: Juhász Katalin-Lengyel Adrienn: Érettségi témakörök vázlata biológiából, 221-222. oldal.


Az emberi agresszió oka mi? Valahol tudat alatt a szaporodás miatt idegesek az emberek?


tegnap 06:42
 1/9 anonim ***** válasza:
87%
Az emberi agressziót is a túlszaporodás és az élethez szükséges javak forrásának a hiánya váltja ki. Ebben sajna még mi se nagyon különbözünk az állatoktól!
tegnap 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A hormonok és hasonlók gondolom.

Az egyik ha jelzi a szervezet, hogy enned kéne, akkor ez életbevágó fontosságú, hiszen minél fáradtabb leszel, annál nehezebben jutsz élelemhez.

A másik fő dolog a utódlás, azaz a nemi hormonok szerepe.


Az állatoknál az agresszió nagyobb kockázatvállalást jelent és van, hogy az agresszívabb, de kevésbé erősebb nyer mondjuk egy területi vitában, mert a másiknak ez túl nagy kockázat.

tegnap 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
71%
Az ember önmagában nem agresszív, kifejezetten békés. Viszont csoportokat alkot, és úgy már agresszív. A csoport lehet bármi család, osztály, ország, unió, mondjuk egy rajongói tábor tehát bármi. Például meg kell nézni a foci szurkolókat (nyilván nem mind, de egy réteg). Otthon teljesen békések, meg a közéletben, viszont amikor a focimeccsen a saját szurkoló társaikkal vannak képesek összeverni az ellenfél szurkolóit. VAGY a kamaszoknál sokszor megfigyelhető hogy egy az nem csinál semmit. De amikor csoportban vannak viccesnek tűnik belerúgni a kukába meg a kóbor állatba. De a csoportok képesek "átfedni" egymást. Például amikor az iskolában az a meg a b osztály utálja egymást, de képesek összeálni hogy utálják a c osztályt. És ez a három osztály is össze tud állni egy csoportba hogy utálják a szomszéd iskolát.
tegnap 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Psycho ***** válasza:
100%

Kicsit szűklátókörűnek hat számomra ez az idézet. Az agresszió EGYIK mozgatórugója lehet a szaporodás ösztöne is, de azért ennél jóval komplexebb a történet. Az állat nemcsak azért védi a területét, mert ott akar szaporodni, hanem mert az az övé.

Te sem azért vágnád legszívesebben fejbe a betörőt, hogy utána kettyinthess a tetthelyen az asszonnyal, hanem mert a sajátodénak tekinted a lakásodat, oda köthető az egzisztenciád, azt véded.


A ragadozó a táplálékszerzés miatt agresszív. A préda ilyenkor védekező agressziót is alkalmazhat (sarokba szorított patkány esete). Egyiknek sincs köze a szaporodáshoz, hanem inkább az életben maradáshoz.

Vagy az anya, amikor támad, hogy az utódait védje. Nyilván nem a szaporodás jár a fejében, hát azon már túl van.


---


A kérdésre válaszolva: az embernél is ugyanígy, számos oka lehet az agressziónak. Sok közülük megfeleltethető az állatoknál is leírt motívumokkal.

Ha a megerőszakolást nem vesszük ide (ahol erősen összefonódik az agresszió és a szexuális drive), talán még a csoporton belüli hierarchia-harc, ami lazán ugyan, de esetleg ide köthető. A magas státus ugyebár járhat ilyen előnyökkel, de embernél azért már ebben a kérdéskörben is összetettebb az ügy.


A frusztrációra, akadályoztatottságra is adhatunk agresszív választ. Semmi köze a szaporodáshoz. Le akarjuk küzdeni az akadályt.


#3 jól összefoglalta a csoportok közötti agresszió dinamikáját.


Mi a helyzet az autoagresszióval, amikor az ember saját magát károsítja? Hol jönne ott képbe a szaporodás? Sehol. Ott inkább saját magunk leértékelése, csökkentértékűség-érzete, és a helyzet feletti kontrollnyerés összjátéka eredményezi ezt a viselkedésmintázatot.

tegnap 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 sadam87 ***** válasza:
100%

"A ragadozó a táplálékszerzés miatt agresszív. A préda ilyenkor védekező agressziót is alkalmazhat (sarokba szorított patkány esete)."

Ezek nem számítanak agressziónak.

tegnap 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Psycho ***** válasza:
@sadam89 egyes felosztás szerint annak számít, más szerint nem. De amúgy jogos, inkább nem annak veszik a táplálékszerzés miattit. A védekezőt viszont úgy tudom, igen.
tegnap 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%
Chatgpt jobban tudja
tegnap 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Minden élőlényben van agresszíó
tegnap 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 sadam87 ***** válasza:

#6

Én korábban sosem találkoztam olyan forrással, ami a ragadozó-zsákmány kapcsolatot (bármely fél részéről) agresszióként írta volna le. Bár most, hogy utánanéztem, azért látom, hogy ez nem olyan egyértelmű.

[link]

[link]

Azért van olyan definíció, ami egyértelműen kizárja, hogy a predációt ide soroljuk.

[link]

Vagy az összefoglaló alapján valószínűleg ez a könyv is elkülöníti a kettőt.

[link]

De elismerem, ebben tényleg nincs konszenzus. Én mindenesetre inkább nem ilyen példát hoznék.

tegnap 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!