Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy az állatokn...

Miért van az, hogy az állatoknál életképes utódok vannak beltenyészetből, de az embereknél betegek?

Figyelt kérdés

jan. 19. 17:48
 1/9 anonim ***** válasza:
76%
A "VANNAK" nem megalapozott. lehetnek. Az embernél is. De a többség nem az, vagy legalább nem képes utódot létrehozni.
jan. 19. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
93%
Az embernél is alapesetben nem lesznek betegek az utódok, csak akkor, ha halmozottan fordul elö a rokonok közötti gyerekvállalás.
jan. 19. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Láttál már kisállatkereskedéses kisemlőst? Ott megy a beltenyészet, a legtöbb egyed betegesebb, gyengébb az immunrendszere, rövidebb ideig él a tenyészetekből, tervezett párosításokból származó fajtársaikénál.

Az öröklődés szabályai univerzálisak, a beltenyészet ugyanúgy okozhat állatnál, de növénynél is életképtelen, gyenge egyedeket és nagyobb számban is okoz, mint egészségeseket. Legfeljebb sajnos a mai napig úgy kezelik az állatok elhullását, hogy "természetes szelekció" és nem verik nagydobra, hogy mi történt vele, míg az ember értelemszerűen megy orvoshoz, vagy viszi a gyerekeit, nagyobb figyelmet kap egy beteg ember.

jan. 19. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Állatoknál is betegségeket okoz a beltenyésztés. Itt van két publikáció is hozzá, de van még ezekből, úgyhogy csak példáknak. Az elsőben az állatok 6 osztályából 41 fajt vizsgáltak a beltenyésztéssel kapcsolatosan. A második fókák vizsgálata.


"1. Bevezetés

Rokonok közötti párosodás (beltenyésztés) az utódok csökkent túlélését és termékenységét eredményezheti, amit beltenyésztési depressziónak neveznek [1]. A beltenyésztési depresszió vadon élő állatok esetében is megfigyelhető volt, súlyos következményekkel [2,3]."

( [link] )


"Beltenyésztés Fajták Fertőzések

Az oroszlánfókák fogékonyabbak a betegségekre, ha beltenyésztettek – derül ki a tanulmányból"

"A kaliforniai oroszlánfókákon végzett új tanulmány szerint a beltenyésztettebb állatok kevésbé egészségesek és hajlamosabbak a fertőzésekre."

"A tanulmányok azt sugallják, hogy minél változatosabb a fő hisztokompatibilitási komplexum – az immunrendszerben szerepet játszó gének halmaza –, annál kevésbé valószínű, hogy egy szervezet áldozatául esik egy kórokozónak. Laboratóriumi kísérletek alapján a biológusoknak bizonyítékuk volt arra, hogy a beltenyésztett állatok nagyobb valószínűséggel betegszenek meg."

( [link] )


Ezt nyilvánvalóan vizsgálják már kihalt ősi állatoknál is, amiből jól megállapítható akár a kihalás oka, akár a kihalás sebessége. Az utolsó mamutok már annyira csökkent populációban éltek, hogy nem csak a genetikai sokféleség esett vissza, hanem beltenyésztettek voltak. A genomjukat összevetették korábbi, 40 000 éves nagy, 43-szor nagyobb populációban élő mamutokéval és számos genetikai rendellenességet mutattak ki. Csökkent a létfontosságú szaglásuk, vélhetően teljesen el is tűnhetett és csökkent a spermiumszámuk és inzulin problémákkal is küzdöttek, fehérjékkel kapcsolatos génjeik is károsodtak. Méretük is csökkent az ősi mamutokhoz viszonyítva. Bár a környezet együtt változott a genetikájukkal és egymást erősítve gyors káros mutációkat halmoztak fel.

( [link] )

( [link] )

jan. 19. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert az állatoknál az életképtelen utodokat könnyebb eltenni lábalol. pl állat kereskedésben kell kaja a kigyonak is. A másik hogy pl ritkábban csinálnak inteligencia és hasonló teszteket állatokon...
jan. 19. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
64%
Kábé minden lénynél előfordulhat, de minél komplexebb, bonyolultabb, összetettebb egy szervezet, annál nagyobb valószínűséggel jelenik meg valamilyen defekt (vagy több) a kérdésben vázolt esetben. Az ember boynolultabb, mint egy fóka, egy fóka bonyolultabb mint egy ponty, egy ponty bonyolultabb, mint egy darázs. Egy darázsnál kisebb az esélye, hogy félresiklik valami a beltenyészet miatt, mint az előző háromnál, de mindegyiknél van esély valamiféle defektre emiatt.
jan. 19. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
6-os: az ember biológiailag NEM bonyolultabb egy fókánál!
jan. 20. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#4. A beltenyésztés és a rokontenyésztés nem egy.

A beltenyészet több generáción át folyik,a rokontenyészet csak egyszeri. Állatoknál ritkán szokták az utóbbit tudatosan alkalmazni. Mindig jobb a szülőt az utódjával keresztezni,mint a testvéreket.

jan. 20. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 TappancsMancs ***** válasza:
Publikációkból idéztem.
jan. 20. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!