Hogyan kell értelmezni az alábbi állítást?
Gyakran találkozok vele, hogy a "katonaság mennyire élenjáró a különböző technikákkal, fejlesztésekkel" kapcsolatban.
Itt az oldalon is van egy kérdés, ahol ez felmerült, illetve egy cikk alatt is láttam, ahol kínai katonai robotokat mutattak be.
Valamint hogy a piac csak a második.
De ezt hogy? Hogy tudja a katonaság finanszírozni azt, amit az Apple?
Vagy hogy van ez?
Úgy, hogy rengeteg technológia alapvetően katonai, hadászati célra lett eredetileg kifejlesztve, és csak később készültek belőle az átlagember számára is használható verziók. Ilyen pl az internet, gps, konzervkaják, stb.
És hogy honnan van pénz? Például az USA hadászati kiadása kb évi 800 milliárd dollár. Ebbe természetesen benne van a hivatásos katonák bérétől kezdve a járműpark fenntartásáig minden, de jelentős része megy el olyan kutatások finanszírozására, amiktől pl hatékonyabb fegyvereket remélnek.
Az USA a GDP-je kb 3,5%-át költi a hadseregre. Ez 800+ milliárd dollár, összehasonlításképp ez kb az Apple éves profitjának tízszerese, ebből jut azért kutatás fejlesztésre is pár dollár.
Természetesen az állítás nem a kis országok hadseregeire igaz, hanem a nagyhatalmakéra.
Egy picit szerintem félre érted. Simán csak mást fejlesztenek, tisztán katonai célra, majd mikor ez már nem a "top secret" kategória, akkor egyes hadászati célra fejlesztett megoldásoknak leszenek civil felhasználásai is.
A GPS-t arra fejlesztették ki, hogy a rakéta célba találjon. De később, mikor már nem volt titkos arra is lehetett használni, hogy Pistike célba találjon.
De pl a lézereknél, melyeket drónok és rakéták ellen fejleszt több ország hadserege, lehetnek olyan áttörések, melyeket később akár ipari lézerek esetén is használni lehet majd.
Két példát mondok. Az első a "korszerű" digitális számítógép. Az első "korszerű" (amerikai) számítógépet az Amerikai hadsereg megbízásából fejlesztették ez volt az ENIAC. Ez egy olyan projekt volt ahol az amerikai hadsereg megfelelő részlege megbízott egy egyetemi kutatócsoportot, hogy legyen számítógép. Majd ugyanezt a csapatot megbízták egy "jobb" gép fejlesztésével. És ebbe a második projektbe "sodródott bele" Neumann János. Az egész projektet az amerikai hadsereg finanszírozta.
A második ismert példa maga az Internet. Eredetileg az alapfejlesztést az ARPA (később DARPA lett a neve ld.: [link] ) finanszirozta /1968-tól ha jól emlékszem az évszámra, régen tanultam de valamikor az 1960-as évek végén volt/, megbízott több egyetemet és egyetemhez kapcsolodó kutató intézetet, kisebb-nagyobb céget, hogy kéne valamit alkotni. Az ARPA az amerikai védelmi minisztérium fejlesztési ügynöksége volt (1958-tól, a korábbi szétszórt kisebb-nagyobb csoportot, ügynökséget vonták össze ebbe a szervezetbe). És folyamatosan az egészet az ARPA koordinálta, egészen odáig, amíg nyilvánossá nem tették valamikor az 1980-as években. Máig néhány helyen felbukkan az ARPA betűsző az interneten (pl. a reverse DNS a mai napig az in-addr.arpa. zónában működik).
A DARPA 2024 évi költségvetése 4,1 milliárd USD volt, 2025-re a terv 4,3 milliárd USD.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!