Hogyan tudom megkülönböztetni a látható bolygókat az éjszakai égbolton? Csak a Marsot és a Vénuszt tudom azonosítani. A többit miről ismerem fel?
A Szaturnusz elég halvány, szóval az hasonlít leginkább egy csillagra látszólag. A bolygók közül talán a Merkúrral lehet összekeverni, de az is sokkal fényesebb, ráadásul a Merkúrt csak kora éjjel vagy késő hajnalban láthatod nyugat/kelet irányában.
A Vénuszra is van ilyen kitétel, hogy csak este és hajnalban látszik, szóval ha éjszaka van, és dél felé áll valami, akkor az tuti nem a Vénusz.
A Jupiter elég fényes, ilyen szempontból a Vénuszra hasonlít legjobban, de tud látszani éjjel, és akár déli irányban is.
Szóval ha a Vénusz meg a Mars megy, és ezeket megjegyzed (mondjuk elég egyszerűen következnek abból, hogy milyen távol keringenek a bolygók a Naptól), akkor az esetek 80%-ban a többi is menni fog, a maradékban meg majd lassan belerázódsz, illetve a Stellarium programot tudom ajánlani, hogy abban ellenőrizd időnként, merre melyik bolygó látszódhat.
[link] stellarium.org
A Jupiter olyan fényes, hogy azt nem nagyon tudod összekeverni semmi mással. (Maximum a Vénusszal, ha épp koraeste vagy hajnalban látszik). A Szaturnusz nem ennyire fényes, hasonló a fényessége a legfényesebb csillagokéhoz, ott ez a módszer önmagában nem megy.
Van egy másik módszer, ami sokszor segít megállapítani, hogy bolygót látsz, nem csillagot. Biztos észrevetted, hogy a csillagok pislákolnak (szakkifejezéssel szcinillálnak). Ez valójában a légkör egyenetlenségei és áramlásai miatt van, ez okozza, hogy a csillagok fénye (ami a nagyon kis látszólagos átmérőjük miatt csak egy nagyon szűk sávban érkezik a szemünkbe) nem lesz egyenletes, mert megtörik a légkör folyamatosan változó egyenetlenségein. A bolygók látszólagos átmérője lényegesen nagyobb (mivel sokkal közelebb vannak), emiatt szélesebb sávban halad át az érkező fényük a szemünkbe. Emiatt az ő esetükben ezeknek a helyi egyenetlenségeknek, örvényeknek a hatása jobban kiegyenlíti egymást. Ezért a bolygók esetében sokkal kisebb mértékű a szcintilláció.
Ebből persze még nem derül ki melyik bolygóról van szó, de segít megállapítani, hogy bolygót látsz, és ha az már megvan, akkor abból már nem olyan sok lehetőség van.
Illetve ha eleget tanulmányozod az eget ahhoz, hogy legalább a fényesebb csillagképeket, fényes csillagok helyét ismerd az éget, akkor már ki tudod szűrni, melyik a bolygó. Ebben segíthet még, hogy a bolygók a Földről nézve nagyjából az ekliptika (a Föld napkörüli keringési síkja), azaz az állatöv irányában látszanak. Ettől távol biztosan nem fogsz bolygót látni.
És egyébként egyetértek az első válaszolóval: nézd meg a Stellariumban! :)
A google sky segit. Aztan megnezed oket kb 5x utana mar tudod foleg ha a csillagkepeket ismered nagyjabol.
Ma ejszaka pl latszik a mars a jupiter a venusz es a szaturnusz is. A merkur kozel van a naphoz ezert vagy kozvetlen napkeltekor vagy kozvetlen napnyugta utan lathato. A venusz is haaonlo csak hosszabb idointeevallumban. A tobbiek barmikor lathatoak lehetnek. Holnap este koemgy es a google sky al megkeresed a jupitert es a szaturnuazt. A merkur nem tudom most hol van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!