Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy fekete lyuk milyen sebessé...

Egy fekete lyuk milyen sebességre tud felgyorsítani?

Figyelt kérdés
Ha van egy fekete lyuk több milliárd nap tömegű ami elkezd vonzani egy kavicsot akkor maximálisan milyen sebességre tudja felgyorsítani a kavicsot?

jan. 15. 03:37
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
57%

Így megfogalmazva semennyire. A hintamanőver két testtel (fekete lyuk és kavics) nem működik. Amennyire felgyorsul a kavics amíg közelít a fekete lyukhoz, pont annyival fog lassulni miután elkezd távolodni tőle, tehát a kavics sebességváltozása nettó nulla.


Ennek csak akkor van értelme, ha egy mozgásban lévő harmadik test szemszögéből történik a megfigyelés. És így a kérdésre a válasz attól függ, hogy ez a harmadik megfigyelő mekkora és milyen irányú sebességgel halad a kavicshoz képest.

jan. 15. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Mojjo ***** válasza:
48%
Minden égitest a szökési sebességére. Fekete lyuknál ez az eseményhorizontnál pont fénysebesség. Csak épp a mi szemszögünkből sosem éri el a kavics az eseményhorizontot. Szóval a fénysebességet egyre jobban fogja közelíteni, de el nem fogja érni.
jan. 15. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
26%

Nem, Mojjo, sajnos most itt két dologban is tévedsz.

Egyrészt a beeső tárgyak NEM gyorsulnak fénysebességre, még a lyuk közepén SEM. Ehhez ugyanis végtelen energia kéne.

Az eseményhorizonton a tárgynak egy adott sebessége van, ami a lyuk tömegéből számolható. A szökési sebesség lenne itt a fénysebesség, az pedig más!

Másrészt a test a mi időnk szerint is véges idő belül beesik. Viszont ezt nem látjuk! Ugyanis a fény lassul le végtelenül az eseményhorizonton.

jan. 15. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
83%

#3

"Ugyanis a fény lassul le végtelenül az eseményhorizonton."


Nem lassul az semennyit se.😉

jan. 15. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Mojjo ***** válasza:
85%

@3: Van erre forrásod?

Mert végtelen távolságból az égitesthez képest nyugalomból induló, kizárólag az égitest gravitációja által gyorsított objektum a szökési sebességgel fog az égitestbe csapódni. Normál esetben, legjobb tudomásom szerint.

A fény pedig nem lassul be soha, mindig mindenhez képest fénysebességgel megy. Egy dolog változik csak: az eseményhorizonthoz közelítve egyre nő a hullámhossza, ahogy az eseményhorizonttól vett távolság tart a nullához, a hullámhossz tart a végtelenhez.

Az eseményhorizont felé eső test hozzánk képest idődilatációt szenved, az idődilatáció pedig végtelenné válik az eseményhorizonton. Azaz a mi szemszögünkből soha nem esik be az objektum a fekete lyukba, már az eseményhorizonton túlra, de a végtelenbe tartó vöröseltolódás miatt mégis eltűnik a szemünk előtt.


Szóval nem, nem látom most így elsőre, hogy tévednék bármelyikben is. Illetve egy apró kiegészítés: soha nem mondtam, hogy fénysebességre fog gyorsulni bármi is. Azt mondtam, hogy úgy látnánk, hogy fénysebességre gyorsul, ha nem lenne az idődilatáció.

De meggyőzhető vagyok, ha valami mégsem stimmel, sőt, kifejezetten örülök, ha valamit tanulhattok.

jan. 15. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Mojjo ***** válasza:
85%
*tanulhatok
jan. 15. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
A kavics milyen pályán halad? Mert létezik minden fekete lyuk körül stabil körpálya. Ott függ a pálya sugarától is. És a körmozgás is gyorsuló mozgás. Vagy arra gondolsz maikor bezuhan a test a fekete lyukb?
jan. 15. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
8%

"Normál esetben"

Igen, jól mondod: a klasszikus fizika szerint. Akkor, ha a teret állandónak veszed. Ott, ahol a tér befelé zuhan, ez nem lesz igaz. A fénysebességet pedig semmi sem érheti el, tehát a behulló test sem.

jan. 15. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Mojjo ***** válasza:
92%
@8: A tér mindenhol befelé zuhan, ahol gravitáció hat, ez maga a gravitáció. Azt pedig már az előbb is tisztáztam, hogy se nem írtam, se nem gondoltam olyat, hogy a fénysebességet ténylegesen elérné bármi. Illetve volt még jópár vitatott pont ezen kívül, lsd fent.
jan. 15. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Az a probléma, hogy a szökési sebesség az valóban a fénysebesség (pontosan az), viszont a beeső test nem éri a fénysebességet még elviekben sem, hanem egy adott sebessége lesz, ami az energiából következik. Véges energia => fénysebesség alatt lesz.


A másikra nem nagyon tudok mit mondani, szerintem ez csak feltevés, és nem tudjuk pontosan, hogy a valóságban mi történik ott. Látni nem fogjuk, az biztos.

jan. 15. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!