Mi mozgatja az óceáni áramlatokat?
Figyelt kérdés
tegnapelőtt 22:11
1/6 anonim válasza:
A bolygók a Hold tömegvonzása , Nap hője , a szél , összetett folyamatok sosem fog leállni semmilyen áramlat nem lesz globális felforrás sem lefagyás . Nem fogy el az oxigén a víz a termés az olaj zárt rendszer körfolyamatok eredménye . Nincs klímavész csak riogatás hatalmi spekuláció áremelés sikkasztás mesterséges geoengineering vegyszeres beavatkozás .
2/6 anonim válasza:
1#
Hiába zárt a rendszer, ha a különféle erőforrások haszontalanná válnak.
3/6 anonim válasza:
A Coriolis-erő az, amely felelős a tengeráramlatok kialakulásában:
Egy látszólagos erő, amely a Föld forgásából adódik, és eltéríti a mozgó testeket, például a szelet vagy az óceáni áramlatokat. Az északi féltekén az áramlások jobbra, a déli féltekén balra térülnek el. Ez a jelenség azért alakul ki, mert a Föld különböző szélességi fokain eltérő a forgási sebesség: az Egyenlítőn gyorsabb, a sarkok felé lassabb.
4/6 anonim válasza:
Az földi óceáni áramlatokat a napsütés energiája mozgatja. A jelenséget termikus konvekciónak nevezik.
5/6 anonim válasza:
Úgy tudom, hogy a só koncentráció is hatással van valamilyen szinten az áramlatokra.
6/6 T. Feri válasza:
#1 A földi folyamatok nem jelentenek zárt rendszert, ahogyan a naprendszer folyamati sem zártak. Az energiát a Nap szolgáltatja, amely folyamatosan szétsugárzódik. Közben energiát ad a bolygóknak, amelyek tovább sugározzák azt, tehát egy folyamatos energiaáramlás tartja mozgásban a rendszert, amely addig tart, amíg a Nap bírja szusszal. Valóban rendetek körfolyamat van emellett szinte mindenütt, de ezek sem zártak, kapnak energiát kívülről, és veszítenek is energiát. Amíg az egyensúly fennáll, addig megy a körforgás. De az egyensúlyok fennmaradása nem törvényszerű, és időnként felborul az egyensúly, majd valami más módon próbál rendeződni a rendszer, és jó esetben újabb egyensúlyok jönnek létre. De lényegében egyik egyensúlyi helyzet sem áll fenn örökké. Ami a tengeri áramlatokat illeti, a Nap melege a felszínt melegíti főleg az egyenlítőnél, amitől a víz könnyebb lesz, és a Coriolis erő a sarkok fele nyomja a vizet. A sarkokon lehűlő víz nehezebb, és lesüllyed a tenger fenekére, ahonnan viszont az egyenlítő felé mennek a hideg áramlatok. Évszakonként persze a sarkokat is süti a Nap, de ha be van fagyva a tenger, akkor az nem sokat melegít rajta. Így a jég mennyisége befolyásolja az áramlásokat. Emiatt fenn áll a veszélye, hogy a golf áramlás leáll, amely viszont Európa időjárását döntően befolyásolja.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!