Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért látjuk mindig ugyanazoka...

Miért látjuk mindig ugyanazokat a csillagokat, ha a Nap átellenes felén is tartózkodunk?

Figyelt kérdés

Ha mondjuk a szoba közepén van a Nap és az ablak felén a Föld, akkor az ablak felöli csillagokat látjuk, ezt értem. Viszont mivel elvileg forog a Föld a Nap körül és a galaxis körül is, így egy idő után az ablakkal átellenes ajtó oldalán lesz a Föld és nem kellene látni az ablakhoz közeli állásban a csillagokat mi mégis mindig ugyanazokat a csillagokat látjuk az északi égbolton is miért?


Megpróbálom egyszerűbben leírni. tehát a Nap átellenes oldalán is lesz a Föld egy másik állásban, amikor éjszaka van és más csillagokat kellene látni, de mi mindig ugyanazokat látjuk miért?



jan. 2. 15:08
 1/9 sadam87 ***** válasza:
87%
Nem ugyanazokat a csillagokat látjuk. Néhány csillagkép, amelyik a pólus fele van (pl. Nagy Medve, Cassiopeia) egész évben látható (hiszen ezek a Naphoz képest nagyjából merőlegesen állnak), de a legtöbb csak az év bizonyos szakaszaiban. Például az Orion főleg télen látható jól, míg a Skorpió és a Nyilas nyáron.
jan. 2. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
84%

A Nap körüli keringéssel kapcsolatban (részletektől eltekintve): azok a csillagképek látszanak egész évben, amik a szobás modelledben a plafon (vagy padló) felé vannak. És, ahogy sadam87 (ma 15:13) kifejtette, természetesen vannak olyan csillagképek is, amik nem láthatók egész évben.


A galaxis körüli keringés pedig egyrészt nagyon lassú, másrészt a környező ( látótávon belülre eső) csillagok is mozognak nagyjából velünk együtt. Szóval az nem sokat számít.

jan. 2. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
73%

Képzeld el hogy a szoba négy falára vannak rajzolva a csillagok.

Bárhol állsz a szobában, mindig látod a többséget az éjszaka folyamán valamikor

A galaxis körül millió évek alatt fordul meg a naprendszer. Nem veszünk észre változást emberi leptekbe

jan. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 TappancsMancs ***** válasza:
73%

Lényegében már kaptál választ, de talán hozzá lehet még tenni.


- Az láthatóan okés, hogy a Nap felé látható csillagokat nem látjuk, mivel a Nap fénye elnyomja azok fényét, és nappal nem látjuk azokat.

- A Föld kering a Nap körül és a környező csillagokhoz képes a Nap-Föld-csillagok helyzete változik az éveben. Lokálisan ez olyan, hogy a csillagok álló közegében áll a Nap és a Föld az ami leginkább változik ebben a keringésével.

- Vagyis vannak téli és nyári csillagképek. Ez azért van, mert télen a Föld a pálya másik felén van és a Nap fénye nappal más csillagképek irányában nyomja el a láthatóságukat.

- Ráadásul még az északi félgömb csillagképei is mások és a déli félgömb csillagképei is mások. Nyilván nem is látszódhat ugyanaz a déli félgömbről.

- Van két pólus közeli csillag, ami északon a Sarkcsillag (Polaris) és délen a Sigma Octantis. És ezek sem látszanak a két félgömb területének többségén, kivétel az Egyenlítő környéke.

- A Sarkcsillag az Egyenlítőnél a horizont közelében látható és a csillagok, a Hold és a Nap függőlegesen kelnek fel és nyugszanak le.


Ez a Sarkcsillag az Egyenlítő környékén fotózva.

[link]


Ott a térkép is:

[link]

[link]

jan. 2. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 TappancsMancs ***** válasza:
78%
Kicsit siettem vele és néhol elírtam - bocsi :P
jan. 2. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
24%
Én nem nagyon értem a kérdést, lehet azért mert késő van
jan. 2. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Farkas999 ***** válasza:
A válasz a távolságarányokban rejlik. A Föld pozíciója a Naphoz viszonyítva az év során durván 300 millió kilométerrel változik. A sok fényév távolságban lévő csillagok ilyen, relatíve pici szögeltérés esetén szinte mindig ugyanabban az irányban látszanak. Ez arányaiban annyit jelent, mintha az egy kilométerre lévő épületet a bal-, vagy a jobb szemeddel néznéd. Tehát szinte elhanyagolható az iránybeli különbség.
tegnapelőtt 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A választ kizárólag #7-ben olvashattad először. A többi nem válaszolt a kérdésre.

Hogy világos legyen, a legközelebbi csillag 4 fényévnyire van. A napról a földre a fény nagyjából nyolc perc alatt ér. Tehát a legközelebbi csillag irányváltozása a föld keringéséhez képest annyi, amennyit egy nagyjából 3500 m-re lévő tárgyon érzékelsz, ha egy métert odébb állsz. Na most, a látható csillagok és csillaghalmazok százszor vagy tízezerszer vannak távolabb, mint a legközelebbi. Vagyis azok a föld keringése során annyit mozdulnak el, mint egy 3500 m-re lévő tárgyhoz képest egy picit éppen megmozdítod a fejed.

tegnapelőtt 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 sadam87 ***** válasza:
100%

#8

Szerintem a 7. válaszoló nem értette meg a kérdést. Meg te sem.


Egyébként:

"Tehát a legközelebbi csillag irányváltozása a föld keringéséhez képest annyi, amennyit egy nagyjából 3500 m-re lévő tárgyon érzékelsz, ha egy métert odébb állsz. "

Inkább egy körülbelül 125 kilométerre levő tárgya mozogna ennyit látszólag a háttérhez képest, ha 1 métert mozogsz (ami a Föld pálya átmérőjének felel meg).

"Na most, a látható csillagok és csillaghalmazok százszor vagy tízezerszer vannak távolabb, mint a legközelebbi."

A szabad szemmel jól látható csillagok többsége azért jóval közelebb van ennél. A legfényesebb 93 csillagból 28 van, aminek a távolsága legalább 400 fényév a Naprendszertől. 40 000 fényévre meg már csillaghalmazok sem látszanak szabad szemmel.

[link]

tegnapelőtt 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!