A sejtek megújulásával együtt a sejt DNS is megújul?
Pusztán a példa kedvéért említsük a dohányzást és az ezzel összefüggő tüdőrák kockázatot.
Őszintén szólva nem tudom, hogy a tüdő sejtjei milyen ütemben cserélődnek, de tételezzük fel a példa kedvéért, kb. 10 év alatt 100%-ban lecserélődnek és megújulnak a tüdő sejtjei.
Ha az ember leteszi a cigit, 10 év után pedig megállapítható, hogy nincsen tüdőrákja, akkor az azt jelenti, hogy onnantól kimondottan a dohányzástól származó tüdőrák esélye 0%? Vagy ettől függetlenül még valamilyen módon és formában előfordulhat dohányzás által károsult DNS a szervezetben, ami később tüdőrákhoz vezethet?
Minden egyes sejtosztódás során sérül valamennyire a DNS. Ugyan van a DNS-ben egy beépített hibajavító mechanizmus, de ez sem tart örökké. A sokadik osztódás után már olyan sok a hiba, hogy nem lesz lehetséges újabb osztódás.
Gyakorlatilag ez az öregedés folyamata, amit a hétköznapi életben tapasztalunk.
A dohányzással az a helyzet, hogy a füstből kátrány rakódik le és ott marad a tüdőszövetben, évekkel később is kifejti a rákkeltő hatását.
Nem a kitalált magyarázat miatt, de sok ok együttesen valóban azt eredményezi, hogy tíz év nemdohányzás után már nincs statisztikailag megnövekedett kockázatod azokra a betegségekre, amikre a dohányzás plusz kockázatot jelent. Tehát nem nulla az esély rá, csak már nem több, mint nemdohányzóként.
Az viszont, egy megint más kérdés, hogy az egyénileg megromlott egészséget már nem állítja vissza a memdohányzás. Tehát egy copd sose lesz enyhébb, csak a leszokás után kevésbé meredek a romlása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!