A polikarbonát 15 év alatt mennyit gyengülhetett, ha raktárban volt? Jelentősen, vagy csak pár százalékot?
Polikarbonátot legtöbbször üveg helyettesítésére használják ahol nem kell UV állóság (bár mér létezik UV álló kivitel). Kevésbé törik mint az üveg, ha törik nem szilánkosra törik. Viszont könnyebben formázható, forgácsolható (megfelelő technológiával). Ma már a legkölönbözöbb színekben gyártják. Legtöbbször az ún. üregkamrás polikarbonát formájában lehet velel találkozni és árulja a legtöbb nagy barkácsárhuzás. És pl. az UV álló kivitelből előtetőket, kisebb tetőket csinálnak belőle (pl. esővédő stb.), ahol igény, hogy könnyű legyen.
Szinte az öszses múzeumban polikarbontából készülnek a műtárgytartók, konzolok, polcok stb. Könnyebb, mint az üveg, nem törik (olyan könnyedén), olcsóbb, és könnyebb megmunkálni.
Kisebb használati tárgyak is készülnek belőle, de bőrönd esetén nekem furcsa mert ahhoz túl merev és rideg (könnyen sérül, törik), hogy teljesen PC-ből készüljön egy bőrőnd. De ma már annyi nem oda való anyagból készül bármi, hogy akár még azt is el tudom képzelni.
#6 - a polikarbonát egy tipikus UV álló anyag, ezért használják kültéri konstrukcióban is.
Az autók fényszórója is gyakran polikarbonátból készül, melyre gyárilag még egy korróziógátló filmet is felvisznek (a hidrolízis ellen), ami nagyon csúnyán meg tud sárgulni, de utólag ez még felpolírozható. A jobbfajta védőszemüvegek is így készülnek.
A polikarbonát időtállóságában azóta hiszek, mióta úgy elütöttem egy kutyát a 15 éves autómmal, hogy az azonnal megdöglött. A bal fényszóró összes felfüggesztőfüle letört, az összes izzószál leszakadt, de a vékony fényáteresztő búra épen maradt. A letört műanyagfüleket visszaszobrászkodtam pléhekkel és csavarokkal úgy, hogy a műszaki vizsgán a vetítés geometriájára nem lehetett kifogás - pedig a vizsgabiztost az idegbaj kapkodta a javítás láttán!
😆
#8 - kérdező - az a polikarbonát búra vékonyabb volt (pontosabban még ma is használatban van - most 24 éves) mint az azonos célra használt üvegek, és mégis nagyon sokat kibírt úgy, hogy napra kitetten volt kb. 15 évig.
Sokáig a vadászgépek átlátszó kabinfedőjét is polikarbonátból készítették, csak mostanság térnek vissza az üveg használatára, hisz Mach 2 felett már gondok adódhatnak a hevülés miatt.
A kérdésedre meg már elég választ kaptál. Döndtsd már el, hogy kell-e az a bizonyos elbaxott bőrönd - vagy sem!
9.: Nem kaptam rá választ, csak okoskodást!
Ha lenne egy régi polikarbonát rudad, és otthoni tesztben ugyanolyan erőhatástól törne el az új, mint a régi, akkor azt mondanám, hogy erre lehet alapozni, de amit te leírsz, az csak a szubjektív gondolatod, ilyeneket én is tudok írni. Azért tettem fel, mert a chatgpt-n felül még azt is olvastam, hogy a polikarbonát molekuláris szinten öregszik, gyengül, még akkor is, ha újnak látszik, csak arra nem találtam választ, hogy ez konkrétan mennyi is. Élettartamra 15-20 évet is írtak, de eléggé sokfajta válasz van az interneten, én most arra nem alapozhatok, hogy nekimentél vele egy kutyának...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!