Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen megoldása lesz a...

Milyen megoldása lesz a Drake-egyenletnek,ha az Európán,A Vénuszon,és a Titánon is találnak mikroorganizmusokat?

Figyelt kérdés

#Drake-egyenlet
nov. 16. 21:10
 1/6 anonim ***** válasza:
77%

"A Drake-formulát (vagy Drake-képletet) dr. Frank Drake alkotta meg 1960-ban. A képlet célja szerint megbecsüli egy adott csillagközi térrészben levő, egymással kommunikálni képes civilizációk számát."


Nos - a mikroorganizmusok nem építenek rádióberendezéseket meg mindenféle űrlézereket, így nem is kommunikálhatnak túl messzire - tehát a Drake-egyenlet a témát illetően továbbra is használhatatlan marad.

nov. 16. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
A Drake-egyenletnek egybként nincs is megoldása olyan értelemben, hogy ez inkább egy 'lista', amely azt állítja, hogy ezeket a paramétereket kell megbecsülnünk ahhoz, hogy becslést kapjunk a velünk kommunikálni képes civilizációk számára. Az első válaszolónak tehát teljesen igaza van. Az más kérdés, hogy az egyik paraméterre jobb közelítést kaphatnánk. Ez ugye azon bolygók aránya, amely potenciálisan alkalmas az élet hordozsásra, s ténylegesen ki is fejlődik rajta (fl). Én nem vagyok szakértő, de azt gondolom, hogy ha a Naprendszerben életet fedeznénk fel, ami a Földtől függegtlen, még akkor is elég nehéz volna ezt más bolygókra extrapolálni. De ettől teljesen függetlenül természetesen a természettudomány egyik legnagyobb felfedezése lenne. De a Drake-egyenlet eredeti kérdéséhez nem sokkal jutnánk közelebb, mivel abból, hogy valahol az élet kifejlődik, egyáltalán nem következik semmilyen módon a komplexebb létfromák kialakulása, s az értelmes élet kifejlődése, végül a kommunikációra képes technológiai civilizációk megjelenése. Erre maga a földi élet bizonyíték, melynek történetében kb. feléig csak prokarióták léteztek, és 2/3-ig csak egysejtűek (tehát eukarióták is, de csak egysejtűek voltak, majd onnan fejlődött ki a többsejtű élet). Ezért én úgy gondolom, hogy ez a formula praktikusan sosem lesz használható. Konkrétan az lesz a bizonyíték, ha olyan jelet kapunk a világűrből, amiről nem tudunk elképzelni más forrást, csak hogy egy értelmes valaki generálta. Persze vegyük észre, hogy ezt nagyon nehét lehet eldönteni a valóságban. Mondjuk ha pl. a prymszámokat sugároznák, mint a Contact című filmben, akkor azért elég biztosra vehetnénk, hogy azt ET küldte :)
nov. 16. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Már hogyne dobná meg az értelmes élet lehetőségét,ha 1 helyett mondjuk kapásból 4 helyen lenne élet.Simán kiindulhatnánk abból,hogy az élet nem ritka dolog.S ha az univerzum élettel teli,nagyobb számban fordulhat elő idegen civ.is.
nov. 16. 23:45
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

#3 Kérdező

Senki nem állította, hogy nem feltételezhetnénk, hogy megnő az értelmes civilizációk valószínűsége. Azt mondtuk, hogy a tudásunk arra vonatkozóan, hogy potenciálisan hány ilyen civilizáció létezhet (ami a kérdésben feltett Drake-egyenlet lényege), nem növekedne, hiszen a többi paraméterről semmit sem tudunk továbbra sem.

nov. 17. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 2*Sü ***** válasza:
100%

A Drake egyenlet (kicsit gépelhetőbb jelöléssel)


N = R * fp * ne * fl * fi * fc * L


N: Az egymással kommunikálni tudó civilizációk száma


R: A csillagok keletkezésének gyorsasága. Az eredeti becslés 1 csillag/év, a mai becslés 1,5–3 csillag/év.


fp: A bolygókkal rendelkező csillagok aránya. Az eredeti becslés 0,2–0,5 volt, a mai becslés az, hogy kb. 1 (szinte minden csillagnak vannak bolygói).


ne: A lakható bolygók száma egy bolygórendszerben. Az eredeti becslés 2, de valahol 1 és 5 közé teszi, a mai becslés meg kicsit a fene tudja kategória. Mi számít lakhatónak? Ami kb. Föld tömegű és van rajta folyékony víz? Ebben így kevés a fantázia. Kialakulhat élet mondjuk egy gázóriás holdján, ahol folyékony metán van? A fene tudja. Ha általánosan elfogadott bizonyíték lesz arra, hogy az Európán, Titánon, Vénuszon, vagy ezek közül csak egyen is van élet, az eléggé ki tudja tágítani a szóba jöhető bolygók számát. Mindenesetre földszerű bolygó esetén a mai becslés kb. 0,4 körül van.


fl: Az élet kialakulásának valószínűsége egy lakható bolygón. Az eredeti becslés 1. Sajnos azóta sincs jobb becslésünk. Van kritikája is ennek a megfontolásnak, meg vannak mellette érvek is.


fi: Az értelmes lények kialakulásának valószínűsége. Az eredeti becslés 0,01. A mai becslés: 0 és 1 között bármi. Nincs támpontunk, és komoly érvek szólnak ennek az alacsony és a magas értéke mellett is. Egyrészt a Földön is csak egy ilyen élőlény alakult ki, az sem régen, és lehet, hogy kellett hozzá különböző tényezők együttese, másrészt lehet, hogy más tényezők is kialakíthatják az értelmes életet, illetve az élet sajátosságai miatt együtt jár a komplexitás növekedésével, tehát az sem lerugaszkodott álláspont, hogy kvázi ahol élet van, ott szükségszerűen kialakul az értelmes élet is. Viszont ez is érintett a kérdés szempontjából, mert ha a Titánon vannak/voltak mikroorganizmusok, az ugyan tágítja a lakható bolygók körét, vagy akár az élet kialakulásának az esélyét, de ezzel csökkentheti az értelmes lények kialakulásának a valószínűségét. Ha a földszerű bolygókat tekintjük lakhatónak, akkor ott lehet, hogy magas az értelmes élet kialakulásának a valószínűsége. De ha tágabb határt szabunk, úgy összességében meg lehet, hogy jóval kisebb, mert mondjuk ott már nincs annyi energia, ami egy komplexebb életformát egyáltalán lehetővé tenne, a komplexitás növekedésének gátat szabnak a körülmények.


fc: Annak az esélye, hogy egy értelmes élet technikai civilizációt hozzon létre. Az eredeti becslés 0,01. De ez egy teljesen spekulatív becslés és ma sincs több alapunk a becsléshez. Megfontolások vannak, hogy pl. nem kell, hogy egy intelligens élet technikai civilizációt hozzon létre, bocsáthat ki jeleket akkor is, ha azt nem szándékosan teszi. Meg az sem mindegy, hogy egy szándékolt kommunikáció milyen távolságról észlelhető még egyáltalán.


L: A technikai civilizációk élettartama. Az eredeti becslés is vad volt az ezer és a százmillió év közötti értékével és a kettő közötti hasraütésszerű 10 000 évével. Ma talán még tágabb határokat is el tudunk képzelni úgy, hogy lehet mellette érvelni.


~ ~ ~


Az eredeti becslés 0,2 és 50 millió közötti értéket jelent (mármint ahol a 0,2 az 0,2-t és nem 200 000-et jelent), tehát az intervallum határai között 8 nagyságrendnyi eltérés van.


Ami a kérdésben írtakat illeti, az nagyobb valószínűséget sugall arra, amit eleve nagy valószínűségűnek tartottunk. Másik oldalról az egyik paraméter értékét csökkentheti azzal, hogy a másikat nagyobbra teszi.


Sokra nem megyünk ezzel önmagában sem, úgy meg főleg nem, ha az egyenlet többi paraméterének a becsléséhez nincs információnk, és több nagyságrendet átfogó intervallumban kell hasra ütéssel, teljesen spekulatív becslést adnunk, ami inkább tükrözi az érzéseinket, mintsem tárgyilagos, tudományos alapon állna.

nov. 17. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Xira ***** válasza:
25%
Jó! Mivel a mikro organizmusok egy távoli bolygón lehet hogy szilicium bányában már lyukakat harapnak a kristályokba és ezzel tudatosan diódákat hoznak létre amiket sejt plazmájukkal kapcsolnak össze mikor ki ürítik magukból a szilicium vegyületeket. Az elmélet szerint ezzel hoznak lětre processzorokat és sok más integrált áramkört is illetve már gyáruk is van hogy nagyobb testet alkotva maguknak bogarakként inváziót indítsanak ellenünk. Viszont méretben így is kisebbek lesznek a szunyogoknál így kérdéses lesz az emberi faj fenntarthatósága.
nov. 17. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!