A Naprendszerünkben lévő bolygók, törpebolygók és azok holdjai vajon hány km távolságig lehetnek láthatóak?
Az a megvilágítástól is erősen függ. A legjobb lenne, ha megtanulnád kiszámolni, mert ilyen típusú kérdésekből számtalan lehet, ráadásul az ezekre adott válaszok is tévesek lehetnek.
🤔
Kérdező - ha a kérdéses téma tényleg ennyire érdekel, akkor ess neki a fizika, látásfiziológiai, stb. témájú szakkönyveknek és tanuld meg kiszámolni az égi objektumok láthatóságát!
"Már miért lenne értelmetlen kérdés?" -> 1./ Mert ahogy már korábbi teljesen hasonó (inkább teljesen egyforma) kérdéseidre se olvasod el a válaszokat és csak mantrázod kicsit változtatott pontokról akarsz nézni dolgokat.
2./ A láthatóság az nagyon sok tényezőtől függ. Nem csak attól, hogy mit nézünk, hanem attól is, hogy honnan, milyen körülmények között van a megfigyelő.
3./ A kérdés értelmetlen, mert sem ellenőrizni, sem kipróbálni nem lehet, mert nem tudunk csak úgy hipp-hopp odaugrani és megnézni. Esetleg egy csillagászat számítás dolgozatban lenne halovány értelme, de abban se sok, nem szoktak ilyen valóságtól elrugaszkodott dolgokat kérdezni.
4./ Ha meg Sci-Fi-t akarsz ebből írni és azért érdekel, akkor a papír bármit elbír. Egy Sci-fi-ben lehet olyan megfigyelő aki a Holdról látja a Sagittarius A-n egy hangya bokáját (mivel Sci-Fi tételezzük fel, hogy él ott hangya és még nem spagettizálódott).
Továbbá: Azt értjük (5/7 után 2023.11.02. 18:32), hogy szabad szemmel. De milyen körülmények között nézzük? Pl. van-e légköre az adott bolygónak ahonnan nézzük. Vagy kiállunk egy űrhajó külső felszínére és onnan nézzük (van rajtunk szkafander, nincs rajtunk semmi /ez utóbbi esetben tekinstünk el attól, hogy pár mp. után megförmedünk -> Tehát megint Sci-fi/? Mikor nézzük? Milyen irányban? Vagy azt az elméleti esetet nézzük, hogy van a nap ami megvilágítja az adott bolygót, mi egy űrhajó külső felszínén vagyunk, és nézzük a bolygót és semmi más objektum nincs rajtunk kívül ebben a rendsz4erben? Ha van rajtunk szkafander (alapfeltétel,hogy a megfigyelés alatt életben maradjunk) annak milyen az "üvege" mi annak a fényátbocsjátása, difrakciója stb. stb. Mert amit ki tudunk (esetleg) számítani (ld. 6/7 válaszadó 2024.11.02. 18:52-kor) az egy elméleti láthatóság légüres térben, úgy, hogy a szemünk és az objektum között nincs semmi, és a környezetben sincsenek zavaró fények (pl. nap, további csillagok stb.).
#8
Emberi szemmel
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!