A naprendszerünk legnagyobb bolygója a Jupiter?
Hogyan lehet az olyan "nehéz" ha gázbolygó?
Hogy kell értelmezni?
A Jupiter tömege nagyjából két és félszerese a Naprendszer összes tagjának tömegénél, beleértve a bolygókat, meteoritokat, üstökösöket, kisbolygókat, Holdakat, stb..., leszámítva természetesen a Napot.
Ami meg az anyagok halmazállapotát illeti, az több dologtól függ, úgymint a nyomástól, a hőmérséklettől. Vegyük a vizet, aminek közismert au olvadáspontja, amikor a szilár jég folyékony vízzé olvad és ismert a forráspontja is, amikor folyékonyból gőzzé válik, de persze ez adott nyomáson értendő.
Ugyanígy van ez mindennel, a vas is lehet szilárd, folyékony és gáznemű is, az más kérdés, hogy mi a számunkra természetes és megszokott körülmények miatt szilárd anyagként gondolunk rá, ám más körülmények között lehet folyékony is és természetesen gáz halmazállapotú is, csak ennek megfelelő nyomás és hőmérsékleti körülmények kellenek hozzá.
Az, hogy a Jupitert gázbolygónak mondjuk, az két dolog miatt van
Egyrészt mert anyagának jelentős része jelenlegi állapotában gáz halmazállapotú, másrészt mert főleg hidrogén és hélium alkotja, amik a mi megszokott fogalmaink szerint gázként vannak aposztrofálva. ( ami persze nem jelenti azt, hogy ezek a gázok bizonyos körülmények között nem vehetnek fel folyékony vagy szilárd formát.
Az ilyen kérdésekhez még mindig a wikipédia a jobb, annak miden hibái ellenére sokkal részletesebb választ kaphatsz, mint itt
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!