Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy csillag megfigyelése...

Egy csillag megfigyelése körülbelül hány milliárd kilométerig kockázatos? Mekkora távolságból tűnnek már csak fénypontnak és nem vakító tűzgömbnek?

Figyelt kérdés
A Napunk körülbelül hány fényévről/milliárd kilométerről tűnik csak fénypontnak?

nov. 2. 11:51
 1/5 A kérdező kommentje:
*A Napunk körülbelül hány fényévről/milliárd kilométerről tűnik már csak fénypontnak?
nov. 2. 11:52
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A napot vidáman megfigyelik. Sokan és sűrűn.

A vénusz nem nap, de 38 millió kilométerről is csillagnak látszik. Ha nap nagyjából száztizszer messzebb lenne, azaz 4 milliárd kilométerre, akkor fénypontnak látszana, csak erősebbnek a Vénusznál.


Kockázatosság nincs semelyiknél, ha a napot leszámítom. A nap esetén is csak a felelőtlen ember számára lehet kockázatos.

nov. 2. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A nagy Levin ***** válasza:
100%

Az összes Földről látható csillag (persze kivéve a Napot) szabad szemmel kockázat nélkül megfigyelhető.

A Napba a Plútóról (lehet, hogy közelebbről is) simán bele lehet nézni.

A Plútó nagyjából 4,5 milliárd km-re van perihélium idején (amikor a legközelebb van a Naphoz).

nov. 2. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

"A Napba a Plútóról (lehet, hogy közelebbről is) simán bele lehet nézni"


Úgy olvastam hogy nem nagyon jó onnan se szabad szemmel huzamos ideig kémlelni. Bár az Uránusz, Neptunusz távolságból írták ezt.

nov. 2. 12:08
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A második legfényesebb égitest a Hold, amit már nyugodtan lehet nézegetni szabad szemmel is, –13 magnitúdós szemben a Nap –27 magnitúdójával, ami 14 magnitúdó különbség a fényességben, azaz 100^(14/5)-szoros különbség intenzitásban, azaz gyök(100^(14/5)) ≈ 630-szoros távolságból (mintegy 60 milliárd kilométerről) már tuti biztonságos… De ez elég durva felső becslés, mert a Holdat még erős távcsővel is nyugodtan lehet nézegetni… Szóval ezzel nem nyertem. Másik megközelítés:

[link] quora.com/What-is-the-maximum-light-intensity-that-a-human-eye-can-withstand-without-being-damaged

Itt van egy kép, ami alapján körülbelül 0,001 W/cm² a legnagyobb teljesítmény, amit a szem huzamosabb ideig képes tolerálni. A napállandó 1350 W/m² (ha a légkörtől eltekintünk, a légkör kábé a felét venné ki, de ha eltávolodunk a Naptól, akkor abból úgy se sok marad, szóval mindegy…). A kettő hányadosa 135, ennek a négyzetgyöke kicsit kevesebb, mint 12, azaz lehet, hogy elég 12-szeresére növelni a távolságot a mostanihoz képest, ez 1,7 milliárd kilométer.

Szóval fene tudja…


> „A Napunk körülbelül hány fényévről/milliárd kilométerről tűnik csak fénypontnak?”

Ezzel könnyebb kezdeni valamit, akkor lesz pontszerű, ha a szemünk már nem tudja felbontani, a szemünk felbontása pedig körülbelül α ≈ 1 ívperc [1], így a szög definíciója alapján a kérdéses távolságra:

α ≈ d/r --> r ≈ d/α ≈ 4,6 milliárd km,

ahol d a Nap átmérője és r a kérdéses távolság (ami körülbelül a Plútó napközeli távolsága). De ugye ez nem feltétlenül jelenti, hogy onnan már egészséges belenézni (tkp nem is nagyon van ehhez köze), csak azt, hogy onnan már pontszerűnek látszik.

[1] [link] enwp.org/Naked_eye#Basic_properties

nov. 2. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!