Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tulajdonképpen mi is az energia?

Tulajdonképpen mi is az energia?

Figyelt kérdés

nov. 1. 14:03
 1/9 anonim ***** válasza:
nov. 1. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
43%

Az "energia" fogalma a legtágabb értelmezésében "munkavégző képesség"-et jelent.


Hétköznapi, gazdasági és szociológiai értelemben gyakran használják az emberi alkotókészségre.


A fizika tudománya a hétköznapinál szűkebben értelmezi, és világunk egyik alapvető entitásának tartja. (A fizikai értelmezést tessék kikeresni az online lexikonokban, mert ezt nem lehet röviden megmagyarázni.)


Az energia egy megmaradó mennyiség, melyből következik az is, hogy bizonyos ekvivalenciával bír a tömeggel és az információval.

nov. 1. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Telelő Teve ***** válasza:
20%
Bonyolult definíciók és tudományos elvonatoztatások helyett inkább vegyél elő egy 100 g-os teavajat a hűtőből és nézd meg a csomagolását. Ott van az oldalán az energiatartalom: 717 kCal/3000 kJ. Ez fedezi nagyjából egy ember napi energiaszükségletének harmadát, tudsz belőle kb. 1 kilométert autózni vagy egy kis (AAA) ceruzaelemet helyettesíteni. Mármint eltekintve attól, hogy ezek az energiafajták nehezen átalakíthatóak egyikről a másikra.
nov. 1. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Ezt értem de ettől egy kicsit mélyebb válasz érdekelne. Hogy jött létre, miért csak veszteséggel lehet egyik formából a másikba átalakítani, hasonló dolgok.
nov. 1. 16:22
 5/9 anonim ***** válasza:
29%
#3 (16:14) - Telelő Teve - 100 gramm zsír tényleg elhajthat egy dízelautót egy kilométeren (tudom, hogy a vajban még bőven van mellette víz is), de egy AAA ceruzaelem képességeit erősen túlbecsülted - méghozzá nagyjából két nagyságrendel!
nov. 1. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
41%

#4

"Hogy jött létre, miért csak veszteséggel lehet egyik formából a másikba átalakítani, hasonló dolgok."


Válasz:


Hogy jött létre?

- Nem tudjuk.


"Miért csak veszteséggel lehet egyik formából a másikba átalakítani?"

- Ez egy általános természeti törvényszerűség, hogy minden energiaátalakító folyamatnak iránya van, miközben a rendszer entrópiája növekszik. A téma alaposabb megértésének céljából nézz utána a Carnot-egyenlet, a hőmérséklet és a termodinamikai potenciál jelentésének!

nov. 1. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Ozmium42 ***** válasza:
18%

Az energia tulajdonképpen csak egy szám, amit kiszámolnak. Nem létezik olyan módon, mint az anyag. Egy számszerű tulajdonság, mint a tömeg vagy a hőmérséklet, de ezekkel ellentétben nem lehet közvetlenül mérni, hanem kiszámolni lehet a többi mérhető tulajdonságból. Rendkívül hasznos dolog a fizikai jelenségvilág megértése szempontjából.


Sosem keletkezik és nem is vész el. A veszteség az átalakításnál abból szokott adódni, hogy az energia egy része nem arra a célra fordítódik, amire te szeretnéd, de attól még ott van. Például motort akarsz hajtani, de hő is keletkezik a súrlódásból.

nov. 1. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
43%
Az valami olyan, amivel mozogni lehet, vagy mozgatni dolgokat, molekulákat stb vagy nagyobb testeket, átalakítani dolgokat, létrehozni dolgokat, vagy megszüntetni valamiket, tehát alkotni valamiket ami nem volt, vagy nem úgy volt.
nov. 3. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
61%

"Hogy jött létre, miért csak veszteséggel lehet egyik formából a másikba átalakítani"

Mindig is volt, az anyaggal együtt jött létre. [Hogy az ősobbanás utáni forróságban mi volt, nem tudom. De amikor a tér átláthatóvá vált, utána már a ma ismert fizikánk érvényesült.] Az energia az átalakulás, és a változás képessége. Ha egy tökéletes lejtőn egy tökéletes gömböt legurítasz, akkor a helyzeti energiája alakul át mozgási energiává. A veszteség a súrlódásból ered, mert nem tökéletes gömb a gömb, és a lejtő sem tökéletes.

De vannak alkalmak, amikor az átalakulás veszteségmentes. Ha vákuumban lévő atom magerőtere egy gamma fotonnal lép kölcsönhatásba, ha a foton energiája 1,022 MeV-nál nagyobb, akkor elektron-pozitronpár képződik, és az energia felesleg az elektron-pozitronpár mozgási energiájává konvertálódik. [Elnézést, hogy nem SI-ben fejezem ki magam, de öreg vagyok és nem SI-ben tanultam anno.]

Ha azonban a markodban 100 üveggolyót feldobsz a konyhában, akkor a golyók különböző pályákon hol a konyhapultra, hol a kövezetre hullanak, ott pattognak, gurulnak egy darabig, és beterítik a felületeket. A dobásod energiája hang és hőenergiákká alakult. De sajnos nincsen olyan varázslatunk, ahol cintányérokat ütögetve hangeffektusokat keltenénk, és lézerrel lövöldözve a golyókat visszajutnának a kezedbe. Pláne nincs olyan SPONTÁN folyamat, amivel a kiindulási állapotba visszajutnánk.

Szóval a Termodinamika I. főtétele ugyan kimondja a munkavégzés és a hőmennyiség egyenértékűségét, csak a folyamatok irányáról nem mond semmit. Erről a II. főtétel beszél, és bekúszik a képbe az entrópia. A golyók ugyanis a markodban szorosan egymás mellett voltak, érintkeztek egymással, de a feldobás utáni végállapotban a legkülönfélébb helyeken lesznek, és az entrópia megnövekedett. (Ezt a gyermekeik után rendet rakó Édesanyák bármikor szívesen elmesélik neked, hogy rendet rakni mindig nehezebb, több energiába kerül, mint a kupit megcsinálni.)

nov. 3. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!