Hogyan kell értelmezni a Hz (Hertz) fogalmát?
Pl a régi CRT monitoroknál meg volt adva hogy hány Hz-es.
De ugye vannak a különböző frekvenciatartományok, pl a rádióknál. Tekerem-tekerem, aztán egyszer csak bejön rajta valamelyik rádióadó akárhány hertzen.
Hogyan kell ezt elképzelni? Mi tulajdonképpen a Hertz? Tudnátok még példákat mondani?
A hertz az a ciklikus ismétlődés másodpercenkénti számát adja meg. A rádiók frekvenciatartományánál ez azt jelentette, hogy mely frekvenciasávban fogható, érzékelhető az adó jele. A CRT monitoroknál pedig a képfrissítési frekvenciát jelenti, vagyis hogy hányszor jelenít meg képet a monitor. Az úgy működött, mint egy túlbonyolított diavetítő, ami másodpercenként 60 képet vetített ki a monitorra (vagy 72-t, vagy 80-at, vagy a jobbak már 100-at), tehát ennél azt jellemezték a Hz számmal, hogy hány képet képes másodpercenként megjeleníteni.
A kettő között nincs összefüggés (rádiófrekvencia-átartomány <-> képfrissítési ráta), csak annyi közös bennük, hogy mindkettőben mérhető valamilyen folyamatnak a ciklikussága.
A kérdéses fogalom jelentése:
1. CRT monitoroknál a függőleges sugártérítés frekvenciáját, vagyis a teljes kép frissítési frekvenciát jelenti, ha nem sorváltós rendszerben működik a berendezés.
2. A rádióknál a vivőfrekvenciát jelenti, vagy ha a vivő már el van távolítva egy modernebb modulációs rendszernél, akkor a rádiósávot valamilyen szabvány szerint meghatározó frekvenciát értjük rajta.
Köszönöm. Így már némileg tisztább.
De ha már itt tartunk, mi a frekvencia, frekvenciatartomány, sáv? Pl a rádióadóknál hogyan kell ezt elképzelni?
A frekvenciatartomány benne van a nevében egy alsó és egy felső frekvencia közötti tartomány vagy frekvenciasávnak is nevezik. Rádióvevőknél a frekvenciatartomány az, amely frekvenciák közötti sávot a rádióvevő fogni képes. Például a középhullám 531…1611 kHz közötti sáv, a rádióvevők ennél valamivel szélesebb sávot szoktak átfogni, általában 520…1620 kHz-t. A többi hullámsávot is megkeresheted a Wikipédián, hosszúhullám, középhullám, rövidhullám ultrarövidhullám. A frekvenciatartományt hullámsávnak is nevezik, a hullámsávokat kHz, MHz mellett néha m-ben is megadják. Például rövidhullámon a 6 MHz-es sáv megfelel a 49 méteres sávnak:
Valaha ezen a sávon is sugárzott a Szabad Európa Rádió az 5985 kHz-en.
Régebben a frekvenciát kc/s-nek (kilociklus / secundum) is jelölték, például Kádár Géza „Rádió és televízió készülékek kapcsolásai” című könyveiben a kapcsolási rajzokon a középfrekvenciát nem kHz-ben, hanem kc/s-ben adta meg, például az Orion rádióknál 473,6 kc/s, ami 473,6 kHz-et jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!