Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az Uránusz miért kering...

Az Uránusz miért kering eldőlve a nap körül? Miért van ennyire kibillenve?

Figyelt kérdés

okt. 17. 17:50
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

"A nagy tengelyferdeség egy korai bolygóméretű objektummal való ütközés során jöhetett létre több milliárd évvel ezelőtt."

"Az Uránusz szokatlan tengelyirányú dőlésének oka szintén nem ismert bizonyossággal, de a szokásos találgatás szerint a Naprendszer kialakulása során egy Föld méretű protobolygó ütközött az Uránusszal, ami a ferde tájolást okozta."

De nem biztos, találgatnak.

okt. 17. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Némi kiegészítés: Az Uránusz egészen rendkívüli módon forog: a forgástengelye csak 8 fokos szögben tér el a keringési pálya síkjától, vagyis a bolygó szinte teljesen „megdől”! Ezért úgy tűnik, mintha az Uránusz forgás közben „végig gurulna” pályájának bizonyos szakaszán.

További érdekesség, hogy tengelyforgása retrográd, azaz ellentétes irányú, mint a többi bolygóé a Naprendszerben. (Ez azt jelenti, hogy az É-i pólus felől szemlélve az Uránusz az óra járásával megegyező irányban forog, akárcsak a Vénusz.) Tehát, az Uránusz felszínéről szemlélve a Nap és a csillagok nyugaton kelnek, és keleten nyugszanak. A retrográd forgás egyébként a túldőlt forgástengely következménye.

Vagyis az említett ütközés akkora volt, hogy nemcsak egyszerűen megdöntötte, hanem át is fordította.

okt. 17. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!