Gömbről síkra vetítés torzítása?
Tegyük fel, hogy az origó középpontú egységgömb egy r sugarú és x középpontú sapkáját a gömb középpontjából a gömb x-beli érintősíkjára vetítjük. Hogy válasszuk r-et, ha azt szeretnénk, hogy a sapka tetszőleges y,z pontjára igaz legyen, hogy a vetületeik euklideszi távolsága legfeljebb az y és z gömbi távolságának a kétszerese legyen? Gömbi távolságon az y és z vektorok által bezárt szöget értem.
Köszi!
Köszi! Igazából r-et is gömbi távolságként értem, szóval r=theta/2 ha jól értem :)
Azt esetleg le tudod írni, hogy hogyan jutottál a tan’(theta) < 2 feltételig?
Ha r eleve "gömbi távolság", akkor simán r=theta, ugyanis a gömbsapka szögének a félszöget szoktuk venni, tehát a tengely vs. a középpontot peremmel összekötő egyenesek szögét.
A tan'(theta) = 2 úgy jött ki, hogy belegondoltam, hogy x-től a theta szöget nyitva a síkon milyen messze kerülök x-től, amire a válasz tan(theta): [link]
Tehát ha y=theta és z=theta+epszilon, akkor a távolságuk epszilon, a vetületeik távolsága pedig tan(theta+epszilon) - tan(theta). A torzítási kritériumod a kettő aránya, (tan(theta+epszilon)-tan(theta))/epszilon ami a derivált tan'(theta) definíciója. Úgyhogy a feladat arra egyszerűsödik, hogy mely thetánál éri el ez a derivált az általad meghatározott 2-es küszöböt.
#2: "tan'(theta) < 2, azaz kb. 0.785 radián széles gömbsapkán"
Más néven pi/4 vagy 45°. És nem "széles", hanem "sugarú" gömbsapka.
A sapkán belül a lokális nagyítás maximális értéke végig kisebb mint 2, így a globális "nagyítás" (sok kis lokális nagyítás összege) is kisebb, mint 2.
Az meg, hogy a sapkán belül a lokális nagyítás kisebb, mint 2 abból jön, hogy a ferdeségből adódó nagyítás kisebb, mint sqrt(2), és a nyújtásból adódó nagyítás is kisebb, mint sqrt(2), és ezek szorzata adja a nagyítást. theta = pi/4-nél éri el mind a kettő érték a sqrt(2)-t.
Köszi a válaszokat!
#4: ezzel nem csak egy főkörön lévő x,y,z-re mutatod meg, hogy a vetületek nem lehetnek túl messze?
#5: A nyújtásból adódó nagyítást azt hiszem értem, egy hosszú vektorokat nyújtunk legfeljebb sqrt(2) hosszúra. De mit értesz ferdeségből adódó nagyítás alatt?
Köszi!
6: jogos. A főkörre merőleges irányban (szélességi kör mentén) a sin(theta) sugarú körből tan(theta) sugarú lesz, tehát itt deriválni se kell, tan(theta)/sin(theta) az ezirányú nagyítás, ami egy tan'(theta)-nál lassabban növő függvény, úgyhogy sose lesz gond. A főkör mentén a legnagyobb a torzítás, az a szűkkeresztmetszeted.
Ezt amúgy gnomonic projection-nek hívják, és ha megnézed rá ezt a Tissot indicatrixnak nevezett valamit, láthatod hogy főkőrirányban nyújtja el az indikátorokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!